Dostawcy terminali celują w mniejsze sklepy

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że liczba wydawanych kart w Polsce rosła przez ostatnie lata w tempie dwucyfrowym. Statystycznie w portfelu każdego Polaka znajduje się karta płatnicza. Co za tym idzie, rosną oczekiwania klientów co do możliwości bezgotówkowego płacenia. – Wbrew pozorom przeszkodą nie jest infrastruktura techniczna – wyjaśnia Zbigniew Wiśniewski, członek zarządu First Data Polska SA. – Terminale POS do akceptacji kart płatniczych wymagają wyłącznie zasilania energetycznego. Komunikację z systemami Polcard mogą prowadzić na wiele sposobów, wykorzystując między innymi łącza GPRS. Dlatego coraz częściej punkty handlowo-usługowe akceptujące karty nie dysponują nawet telefonami stacjonarnymi, ponieważ nie są one już warunkiem podjęcia współpracy z agentem rozliczeniowym. Decyzja o nieakceptowaniu kart płatniczych jest zatem pochodną oceny potrzeb klientów i wysokości kosztów związanych z tą usługą. I zawsze jest indywidualną decyzją właściciela placówki – mówi członek zarządu First Data.

Terminale POS są coraz bardziej dostępne. Konkurencja i postęp technologiczny sprawiają, że podstawowe modele można kupić już za ok. tysiąc złotych. Droższe są urządzenia mobilne. – W przypadku korzystania z terminali POS market poniesie koszt dzierżawy urządzenia i opłat za rozliczanie transakcji. Wysokość tych opłat jest indywidualnie uzgadniana z każdym marketem i zależy między innymi od liczby urządzeń i przewidywanego obrotu na karty – mówi Olga Malecka z firmy First Data Polska SA.

Sklepy, które nie zdecydowały się na zakup własnego terminala, mogą go wydzierżawić. Wówczas klient opłaca miesięczną opłatę za korzystanie z urządzenia. Dodatkowo – z tytułu rozliczania transakcji kartowych – agenci rozliczeniowi pobierają opłaty od wartości transakcji. Prowizje to element podlegający negocjacji, choć w Polsce są nadal wysokie. W Europie Zachodniej agent rozliczeniowy pobiera zazwyczaj mniej niż 1 proc. wartości transakcji, u nas może to być nawet 2 proc.

Reklama

Galeria Jurajska