Maty Led pomagają w ekspozycji czystych alkoholi

Dla podkreślenia ekspozycji alkoholi luksusowych można wyodrębnić w regale specjalny moduł i zabudować go materiałami drewnopodobnymi, które będą korespondować z wysoką półką cenową produktu. – Pod tym względem duże pole do realizacji i sprawdzenia możliwości dają ekspozycje win. Spotykane warianty organizacji regałów to podział na wina białe, czerwone i różowe, a w ramach tego podział na regiony pochodzenia. Inną opcją ustawienia, celującą bardziej w koneserskie upodobania, jest kategoryzacja win tylko pod kątem regionu pochodzenia.
– Ciekawy przykład stanowić może sieć Makro, która w swoich punktach proponuje ofertę win zlokalizowanych na ławach z podziałem na pochodzenie; na centralnych ekspozycjach znajdują się wina pochodzące ze Starego Kontynentu, na ławie zewnętrznej ograniczającej stoisko wina pochodzące z Nowego Świata. Wewnątrz tych półek znajdujemy kategorie podziału na regiony danego kontynentu. Na zewnętrznych regałach natomiast zostały zlokalizowane wina z niższej półki cenowej bądź rozlewane w kraju – mówi Klaudyna Malisz.

Najczęściej spotykanym planem ekspozycji jest tradycyjny podział regałów z winami na regiony, z jakich pochodzą. Czasami stosuje się cenowe oznaczenia kolorystyczne dla wyróżnienia podziału na wina słodkie i wytrawne, np. czerwony kolor ceny oznacza wina wytrawne, żółty słodkie, niebieski półsłodkie. Klucz ekspozycji, jakim jest rejon i rodzaj wina, ułatwia klientowi bezbłędną identyfikację i dotarcie do ulubionych gatunków. – Z kolei pomysł organizacji półki z podziałem na regiony pochodzenia trunków stanowi w sprzedaży rodzaj intrygującej zagadki dla klienta. Nieujawnianie wprost wszelkich informacji o produkcie wzmacnia pragnienie poszukiwania i poznania nowych smaków, co wycelowane jest w grupę konsumentów, jaką są koneserzy i kolekcjonerzy trunków. Ekspozycje alkoholi czystych rządzą się prawem wysokości ceny. W regałach z tym asortymentem produkty luksusowe tej kategorii zajmują półki najwyższe, osobną grupę stanowią wódki Premium, kolejną, najniższą wódki standardowe, najtańsze. Wśród dostawców panuje tutaj rywalizacja, bowiem każdy face produktu ma szansę zwiększyć sprzedaż. Ekspozycje wódek są najczęściej wielofacingowe w obrębie jednej półki, rzadziej spotyka się zblokowanie asortymentu od górnej do dolnej półki – tłumaczy Klaudyna Malisz.

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016