Maszyny sprzątające standardem w Intermarche

– Nie można jednoznacznie określić liczby maszyn, w jakie powinna być wyposażona placówka handlowa – podkreślał na łamach magazynu Supermarket Polska przedstawiciel firmy Nilfisk-Advance Sp. z o.o. – Ich liczba wynika z wielkości i rodzaju obsługiwanej powierzchni, trybu i częstotliwości sprzątania oraz liczby personelu, który się tym zajmuje. Trzeba pamiętać, że nie istnieje jedna uniwersalna maszyna do wszystkiego – zaznaczył.

Wiele zależy też od typu sklepu. Dyskonty są z reguły utrzymywane w czystości przez personel. – Stosowane są tu umowy ramowe obejmujące zaopatrzenie w maszyny całą sieć. Tak jest w sieciach typu Biedronka, Kaufland czy Lidl. Natomiast w przypadku super- i hipermarketów utrzymanie w czystości powierzchni sklepowej powierza się zewnętrznym firmom sprzątającym – mówił przedstawiciel firmy Cleantec.
Sklepom powyżej 3000 mkw. dostawcy zalecają zakup urządzeń samojezdnych, czyli takich, którymi operator steruje siedząc na maszynie. Mniejsze powinny się zainteresować ofertą maszyn czyszczących prowadzonych, czyli takich, które operator pcha przed sobą w czasie pracy. – Jak podają dostawcy, automaty samojezdne o tej samej szerokości czyszczenia są prawie dwukrotnie bardziej wydajne od maszyn prowadzonych. Decyzja powinna również dotyczyć sposobu zasilania urządzenia, mniejsze automaty mogą być zasilane z baterii lub poprzez kabel sieciowy. Automaty samojezdne czerpią energię tylko z akumulatorów.

Liczba urządzeń jest też uzależniona od powierzchni i czasu przeznaczonego na mycie. – Często zamiast drugiego urządzenia wystarczy zapewnić drugi komplet baterii lub baterie żelowe, które umożliwiają częstsze ładowanie w krótkich cyklach – podkreślają specjaliści z branży.

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016