Dobry projekt oświetlenia da nawet 30 proc. oszczędności

Romuald Wojtkowiak

Romuald Wojtkowiak

Wzorem dla mniejszych najemców mogą być sklepy wielkopowierzchniowe, gdzie świadomość ekologiczna jest największa. W tym przypadku wynika to oczywiście z czysto pragmatycznego podejścia – kwestia energooszczędności wiąże się po prostu z ogromem powierzchni, jaka jest do oświetlenia.
 
Z naszych obserwacji wynika, że salony należące do zagranicznych sieci przestrzegają własnych standardów korporacyjnych dotyczących wymogów oświetleniowych, co w większości przypadków skutkuje zastosowaniem odpowiedniego światła w pomieszczeniach. W przypadku najemców, którzy reprezentują polskie marki bywa różnie. Niektórzy z nich poszukują własnych norm oświetleniowych, dbają o jakość tego wyposażenia, traktując je jako istotną część wystroju sklepów. Niestety, w przypadku rodzimych firm chęć ograniczania kosztów skutkuje często słabą jakością stosowanych opraw oświetleniowych. Podstawowym błędem najemców i centrów handlowych jest oszczędzanie na oświetleniu. Nie warto tego robić, bo są to oszczędności pozorne, które za jakiś czas będą się wiązały z dodatkowymi kosztami. Przykładowo: najemca, który kupił oprawy z tańszymi źródłami światła, stanie za kilka lat przed koniecznością ich wymiany, ponieważ będą one wycofane z rynku jako nieefektywne energetycznie.

Podobnym błędem, także wynikającym z fałszywego przekonania o oszczędzaniu, jest wymiana tylko tych świateł, które się przepalają. Tymczasem doraźna wymiana pojedynczych punktów świetlnych powoduje często chaos. Zdarza się, że na suficie znajdują się wówczas różne produkty, o innym stopniu zużycia oraz odmiennej temperaturze barwowej. Daje to fatalny efekt wizualny, dużo gorszy niż w przypadku jednorazowej wymiany wszystkich punktów po określonym czasie.

Dzięki za wszystko i dobremu oświetleniu można odróżnić się od konkurencji.Każdy zgodzi się, że właściwie oświetlona witryna może zachęcić do odwiedzenia sklepu. Powiem więcej, w przypadku galerii handlowych zastosowanie innowacyjnego sposobu iluminacji może sprawić, że całe centrum zacznie przyciągać uwagę klientów.

Przykładem może być projekt dynamicznej, LED’owej iluminacji fasady nowego centrum handlowego Nowy Świat w Rzeszowie, należącego do wrocławskiej firmy Womak. Na fasadzie centrum, na długości ponad 200 metrów, zamontowano siatki z zainstalowanymi u dołu oprawami liniowymi LED RGB. Dzięki temu uzyskano efekt równomiernego oświetlenia fasady, z zachowaniem płynnego „przechodzenia” kolorów wzdłuż budynku. Dynamicznie oświetlona fasada może mienić się dowolnymi kolorami na całej szerokości. Tak oświetlone centrum handlowe przykuwa uwagę potencjalnych kupujących już z daleka, mieniąc się barwami podczas wyprzedaży lub w okresie świątecznych zakupów. Jest to unikalny tego typu projekt w Polsce.

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016