Zakupy w dobrym świetle

Czy sklepy w polskich centrach handlowych są odpowiednio oświetlone?
Średnia ocena nie wypada najgorzej, ale zdarzają się bardzo duże różnice pomiędzy oświetleniem poszczególnych sklepów, nawet w tym samym centrum handlowym.
Z naszych obserwacji wynika, że salony należące do zagranicznych sieci przestrzegają własnych standardów korporacyjnych dotyczących wymogów oświetleniowych, co w większości przypadków skutkuje zastosowaniem odpowiedniego światła w pomieszczeniach.
W przypadku najemców, którzy reprezentują polskie marki bywa różnie. Niektórzy z nich poszukują własnych norm oświetleniowych, dbają o jakość tego wyposażenia, traktując je jako istotną część wystroju sklepów. Niestety, w przypadku rodzimych firm chęć ograniczania kosztów skutkuje często słabą jakością stosowanych opraw oświetleniowych.

Chodzi tylko o to, by nie było za ciemno?
Polscy najemcy mają nadal małą wiedzę na temat oszczędzania energii. Tymczasem w przypadku typowego sklepu w centrum handlowym odpowiednio zaprojektowane oświetlenie może przynieść nawet 30 proc. oszczędności. Wystarczy wybrać właściwy i sprawny system, złożony z odpowiednich sprzętów oraz energooszczędnych źródeł światła. Wzorem dla mniejszych najemców mogą być sklepy wielkopowierzchniowe, gdzie świadomość ekologiczna jest największa. W tym przypadku wynika to oczywiście z czysto pragmatycznego podejścia – kwestia energooszczędności wiąże się po prostu z ogromem powierzchni, jaka jest do oświetlenia.

Te problemy są aktualne także w odniesieniu do samych galerii handlowych?
Należałoby wykonać mnóstwo pracy również przy funkcjonalnym oświetleniu samych galerii handlowych, mam na myśli zarówno jakość oświetlenia, jak i kwestie dotyczące nadmiernego zużycia energii. Dotyczy to szczególnie starszych centrów, które często sprawiają wrażenie oświetleniowych skansenów. Na szczęście  dbałością o estetykę rozwiązań oświetleniowych w naszych sklepach wykazują się architekci. Ich praca nad wnętrzem obiektów handlowych – zwłaszcza tych, które powstały w ostatnich latach – przynosi wiele dobrego, a wyczucie trendów i wzornictwa przyczynia się do powstawania projektów oświetlenia na wysokim poziomie.

Jakie błędy najemcy lokali i właściciele centrów popełniają zatem najczęściej?
Najogólniej mówiąc, podstawowym błędem jest oszczędzanie na oświetleniu. Nie warto tego robić, bo są to oszczędności pozorne, które za jakiś czas będą się wiązały z dodatkowymi kosztami. Przykładowo: najemca, który kupił oprawy z tańszymi źródłami światła, stanie za kilka lat przed koniecznością ich wymiany, ponieważ będą one wycofane z rynku jako nieefektywne energetycznie.
Podobnym błędem, także wynikającym z fałszywego przekonania o oszczędzaniu, jest wymiana tylko tych świateł, które się przepalają. Tymczasem doraźna wymiana pojedynczych punktów świetlnych powoduje często chaos. Zdarza się, że na suficie znajdują się wówczas różne produkty, o innym stopniu zużycia oraz odmiennej temperaturze barwowej. Daje to fatalny efekt wizualny, dużo gorszy niż w przypadku jednorazowej wymiany wszystkich punktów po określonym czasie.

„Przepis” na dobrze oświetlony sklep to…
Po pierwsze, projektując oświetlenie sklepu trzeba mieć na uwadze dobre samopoczucie klienta. To przekłada się także na większe obroty i lojalność kupujących. Po drugie, należy dobrze wyeksponować towary. W następnej kolejności wymieniłbym pomoc w łatwym poruszaniu się klientów po sklepie za pomocą światła. Trzeba też pamiętać o właściwym oświetleniu witryny placówki handlowej, tak by przyciągała uwagę.
Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wzornictwo opraw – powinny odpowiadać charakterowi danej marki. Przykładowo, w sklepie komputerowym warto zainstalować oprawy nowoczesne i futurystyczne. Inaczej jest w salonach odzieżowych i obuwniczych, gdzie najważniejsza jest ekspozycja towaru oraz wydobycie jego najbardziej atrakcyjnych cech: koloru i tekstury. Tu bardzo ważny jest element kontrastu, tak by tworzyć miejsca szczególnie oświetlone (wyspy świetlne) z towarami, na które najbardziej chcemy zwrócić uwagę. Osobnym tematem jest oświetlenie przymierzalni, czyli miejsca, w którym bardzo często zapada decyzja o zakupie ubrania.
Zupełnie inaczej wygląda kwestia oświetlenia w perfumeriach i sklepach kosmetycznych, w których należy zadbać o wysokie natężenie światła na całej powierzchni. Kluczem do dobrych zakupów będzie dobranie oświetlenia, które oddaje barwy, tak by skóra wyglądała w nim naturalnie. Trzeba też pamiętać o właściwym ustawieniu odbłyśników w oprawach, by światło nie raziło klientów lub nie odbijało się w lustrach.
Z kolei w sklepach z wyposażeniem wnętrz można wybrać światło o ciepłej temperaturze, które będzie oddawało atmosferę domu. W tym przypadku warto zastosować więcej światła dekoracyjnego niż funkcjonalnego.

Dzięki oświetleniu można wyróżnić się na tle konkurencji?
Oczywiście. Każdy zgodzi się, że właściwie oświetlona witryna może zachęcić do odwiedzenia sklepu. Powiem więcej, w przypadku galerii handlowych zastosowanie innowacyjnego sposobu iluminacji może sprawić, że całe centrum zacznie przyciągać uwagę klientów.
Przykładem może być projekt dynamicznej, LED’owej iluminacji fasady nowego centrum handlowego Nowy Świat w Rzeszowie, należącego do wrocławskiej firmy Womak. Na fasadzie centrum, na długości ponad 200 metrów, zamontowano siatki z zainstalowanymi u dołu oprawami liniowymi LED RGB. Dzięki temu uzyskano efekt równomiernego oświetlenia fasady, z zachowaniem płynnego „przechodzenia” kolorów wzdłuż budynku. Dynamicznie oświetlona fasada może mienić się dowolnymi kolorami na całej szerokości. Tak oświetlone centrum handlowe przykuwa uwagę potencjalnych kupujących już z daleka, mieniąc się barwami podczas wyprzedaży lub w okresie świątecznych zakupów. Jest to unikalny tego typu projekt w Polsce.

Czy wpływ oświetlenia na sprzedaż bądź zachowanie konsumentów udowodniono naukowo?
Istnieją dowody na to, że dobre oświetlenie zwiększa obroty placówki handlowej. W jednej z sieci sklepów spożywczych w Niemczech, Philips zbadał dwa stoiska z serami, które różniły się tylko rodzajem światła. Punkt, w którym zainstalowane zostało lepsze oświetlenie, miał obroty większe o 20–30 proc. Staramy się zbierać tego typu argumenty i cały czas zachęcamy naszych klientów do własnych badań. Oświetlenie jest wprawdzie tylko jednym z elementów, które decydują o decyzjach zakupowych konsumentów, ale jest niezmiernie istotne w codziennej pracy punktu handlowego.
Z badań rynkowych przeprowadzonych przez Philips Lighting Poland wynika, że konsumenci wymieniają oświetlenie jako trzecie wśród najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności sklepu, zaraz po jego lokalizacji.

W przypadku nowego salonu sprawa jest prosta. A w jaki sposób, nie kupując nowego systemu oświetleniowego, poprawić jego jakość w już istniejącym sklepie?
Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. W pierwszej kolejności sprawdźmy oświetlenie akcentujące – pomoże właściwa kalibracja opraw, czyli nakierowanie ich w konkretne miejsca w sklepie.
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest bieżąca higiena świetlna – sprawdzanie, czy żaden z elementów systemu się nie popsuł, przecieranie zakurzonych opraw itp.
Wreszcie, gdy musimy dokonać wymiany przepalonych źródeł światła, przeprowadźmy ją we wszystkich punktach świetlnych.

Ile trzeba zainwestować, aby dobrze oświetlić standardowy, 100-metrowy sklep?
Koszt inwestycji oświetleniowych na metr kwadratowy powierzchni zależy od rodzaju sklepu. Najmniejszy jest w w placówkach handlowych typu DIY. Wydatki rosną jednak wraz ze specjalizacją i marką sklepu. Większą wagę, a co za tym idzie nakłady na inwestycje, muszą przywiązywać do oświetlenia te salony, które potrzebują wyróżnienia specjalnych miejsc, np. stoisk z wędlinami czy świeżymi owocami, zwłaszcza supermarkety oraz delikatesy.
W przypadku standardowego 100-metrowego sklepu, np. odzieżowego, możemy mówić o inwestycji w granicach ok. 200–300 zł na metr kwadratowy. Najważniejszą częścią takiej inwestycji powinien być projekt oświetleniowy. Następnie należy zainwestować w system, rozumiany jako całość zawierającą osprzęt, oprawy i źródła światła, bo tylko takie połączenie zapewni pożądany efekt.
Planując inwestycję w oświetlenie sklepowe należy też zapewnić sobie odpowiedni serwis. Dobrze, by firma dostarczająca system dbała o klienta do końca inwestycji.

Dziękuję za rozmowę
Małgorzata Burzec

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016