Żelazna kontrola kosztów

Wojciech Tulwin, dyrektor ds. marketingu i PR sieci Recman

Jak wyglądają plany dalszego rozwoju sieci centrów handlowych M1 w Polsce?
Nasza strategia na najbliższe lata skupia się na rozbudowie już istniejących obiektów. W tym momencie wraz z właścicielem obiektów-firmą Apollo Rida, pracujemy nad powiększeniem trzech centrów handlowych. Jednym z nich jest galeria w Zabrzu. W tym przypadku dokonaliśmy zmiany strukturalnej, którą wymusił nieszczęśliwy wypadek. Po pożarze marketu Praktiker postanowiliśmy odsunąć nowy sklep o kilkaset metrów i rozbudować istniejącą galerię. Obecnie zabrzańskie M1 ma 38 tys. mkw. powierzchni najmu. Dodamy ok. 9 tys. mkw., na których pojawi się 32 najemców, dzięki temu w centrum będzie ok. 100 lokali handlowo-usługowych. Uruchomienie tego projektu planujemy na I kwartał 2011 roku.
Kolejna inwestycja dotyczy centrum M1 w Krakowie. Aktualnie obiekt ma 42 tys. mkw. Zamierzamy powiększyć go o dodatkowe 8,5 tys. mkw. Na łącznej powierzchni ponad 50 tys. mkw. znajdzie się 117 lokali. Otwarcie zaplanowaliśmy na przełomie I i II kwartału 2011 roku.
Ostatni z większych projektów to rozbudowa galerii handlowej w Częstochowie. Obecnie mamy tam 29 tys. mkw. Po rozbudowie obiekt będzie dysponował ponad 36 tys. mkw. i blisko 80 lokalami handlowymi.
Pomimo dość trudnej sytuacji na rynku, obserwujemy bardzo duże zainteresowanie wśród najemców naszymi nowymi projektami.

Kiedy ruszą te inwestycje?
W dużej mierze zależy to od decyzji administracyjnych. W przypadku Zabrza i Częstochowy w tym roku wystąpimy o pozwolenie na budowę. W Krakowie jest już prawomocne pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji.
Podsumowując, w tym roku na pewno ruszy rozbudowa Zabrza i Krakowa. Jeśli chodzi o Częstochowę, w tej chwili planujemy ostateczny harmonogram prac.
Czy strategia firmy zakłada realizację zupełnie nowych projektów deweloperskich w Polsce?
Rozbudowa wspomnianych trzech centrów pochłonie nas na pewien dłuższy okres. Dodatkowo, z właścicielem obiektów będziemy planować kolejne projekty związane z istniejącym portfolio.
A jak będzie rozwijać się działalność firmy Metro Asset Management Polska?
W tym momencie w Polsce zarządzamy portfolio dziewięciu centrów M1oraz czterema galeriami. Jednak już w kwietniu zostanie ono poszerzone – przejmiemy zarządzanie centrum handlowym Magnolia Park we Wrocławiu. Będzie to pierwsza galeria handlowo-rozrywkowa spoza portfela centrów M1 zarządzana przez Metro Group Asset Management w Polsce. Kolejne przejęcia nastąpią również w pozostałych krajach, w których operuje spółka i ta działalność będzie rozwijana w najbliższych latach Biorąc pod uwagę nasze długoletnie, międzynarodowe doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami, chcemy się rozwijać na rynku usług świadczonych obiektom innym niż M1. Dodatkowo w naszych projektach planujemy korzystać z zasobów energii odnawialnej, co pozwoli zaoszczędzić energię oraz zmniejszy koszty nasze oraz najemców.

Te inwestycje to odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku, rosnących wymagań klientów i silnej konkurencji ze strony nowych obiektów handlowych z szerszą ofertą?
Rynek się zmienia. Cieszące się jeszcze kilka lat temu dużą popularnością hipermarkety z galerią dla 10-15 najemców, dziś cierpią w skutek powolnego odpływu klientów.
Jednak nasze obiekty powstawały wokół silnych najemców – hipermarketu spożywczego, marketu z elektroniką i sklepu DIY, więc nie wpisują się w ten segment rynku. Strategia ta odbiega od koncepcji realizowanej przez naszą konkurencję. Od początku stawialiśmy na specjalistyczne centra handlowe, oferujące pod jednym dachem bardzo szeroki wybór artykułów. Nasi główni najemcy prezentują średnio ok. 50 tys. pozycji asortymentowych każdy. Zapewniamy szeroką ofertę specjalistyczną, ale uzupełnioną o sklepy dla całej rodziny. Oprócz hipermarketów, w naszym centrach znajduje się od 40 do ponad 100 sklepów uzupełniających swoim asortymentem produkty oferowane w hipermarketach.
Poza tym nasze centra są zlokalizowane poza miastem. Z założenia są to obiekty, do których przyjeżdża cała rodzina na duże i szybkie zakupy. Nie chcemy konkurować ze śródmiejskimi galeriami "lifestyleowymi", które kuszą dużą dawką rozrywki. M1 to centra, w których bez marnowania czasu na dotarcie do sklepów windami czy schodami ruchomymi cała rodzina robiąc zakupy oszczędza czas. Szybkim i efektywnym zakupom służą również przestronne pasaże. Dodatkowo z myślą o rodzinie, oferujemy klientom bezpłatną opiekę nad dzieckiem w trakcie zakupów.
Formuła, którą reprezentują nasze obiekty, nie znudziła się konsumentom, stanowiąc doskonałe uzupełnienie dla modnych galerii śródmiejskich. Aktywnie odpowiadamy na potrzeby klientów poprzez rekomercjalizację czy rozbudowę. To nieustanny proces, poprzedzony analizą rynku i wymagań Polaków. Te narzędzia pozwalają przygotować strategię na kolejne lata, zarówno w zakresie najmu, działań marketingowych i kosztów wspólnych itp.

Jednak w Polsce coraz częściej słyszy się o rozwoju sieci parków handlowych, które właśnie tę niszę chcą wykorzystać…
Zgadza się. Ale konkurencja jest potrzebna. Nie ma na świecie branży, w której nie jest obecna. Dla przykładu: na rynku niemieckim mamy szereg pozytywnych doświadczeń w działalności centrów wśród bardzo silnie rozwiniętej konkurencji. Mobilizuje nas to do intensyfikacji działań w celu zatrzymania klienta. Wygrywa najlepszy.
W jakim stopniu kryzys wpłynął na wyniki zarządzanych przez Państwa centrów handlowych oraz jakie działania podejmowali Państwo, żeby zatrzymać obecnych i przyciągnąć nowych klientów?
Bardzo dobre wskaźniki gospodarcze Polski przełożyły się ewidentnie na dobre nastroje konsumentów, co oczywiście nie oznacza to, że kryzysu nie było. Frekwencja w centrach M1 utrzymała się na stabilnym poziomie. Nie zanotowaliśmy wzrostów, ale – co uważam za duży sukces – udało się nam powtórzyć wyniki z 2008 roku, które w historii naszej firmy był najlepszym rokiem pod względem osiąganych wyników.

Jaka liczba klientów odwiedziła w 2009 roku Państwa centra?
Średnio na centrum przypadło ok. 6 mln osób, co daje łączną liczbę ponad 50 mln odwiedzających. Pokazuje to słuszność naszej strategii. Centra M1 okazały się dobrymi lokalizacjami na niepewne czasy. W badaniach klienci podkreślali, że w pierwszej kolejności rezygnują z zakupu dóbr luksusowych. W galeriach M1 nie ma zbyt dużej liczby sieci oferujących takie produkty, więc efekt oszczędności nie miał tak istotnego wpływu na ogólne obroty naszych najemców.

Może Pani zdradzić, jakie obroty osiągnęli najemcy?
Niestety nie mogę podać konkretnej liczby. Najważniejsze jest jednak to, że nie zmalały. Były oczywiście przypadki pojedynczych sklepów, które miały problemy. Ich główną przyczyną były wahania kursu euro, ale nie tylko. Zbyt wysokie koszty sprowadzania kolekcji z zagranicy spowodowały, że handlowcy ograniczali asortyment. Zdarzało się, że w sklepie było mało towaru, co z kolei odstraszało klientów. Podkreślam jednak, że były to pojedyncze sytuacje, które nie miały przełożenia na ogólny wynik. Wiele firm zanotowało wyższe obroty, co niwelowało spadki u innych.
Z minionego roku jesteśmy zadowoleni. Nie wiem, co przyniesie rok bieżący. Nie mam jeszcze wyraźnych sygnałów, ale głosy niektórych najemców są takie, że kryzys w 2010 roku doskwiera im mocniej. Mam jednak nadzieję, że wiąże się to wyłącznie z przedłużającą się zimą i opóźnieniem wejścia wiosennych kolekcji.

A zatem jak wyglądały pierwsze miesiące bieżącego roku w centrach M1?
Realizujemy założenia zarówno pod kątem frekwencji jak i obrotów. Są jednak branże, które notują spore spadki, m.in. segment RTV/AGD. Konsumenci zaczynają działać zachowawczo, tworzą rezerwy finansowe.

Wiele sieci wpadło w kłopoty finansowe. Czy wśród najemców centrów M1 pojawiły się firmy, które chciały renegocjować umowy najmu?
Byliśmy przygotowani na skutki kryzysu. W chwili, kiedy pojawiły się jego pierwsze symptomy, takie które jeszcze bezpośrednio nie uderzały w naszą działalność, rozpoczęliśmy analizowanie sytuacji finansowej najemców. Przyjęliśmy strategię pomagania firmom, które zaczęły odczuwać skutki recesji. Robiliśmy to na różne sposoby. Podwoiliśmy liczbę akcji marketingowych, tak aby zapewnić odpowiedni poziom frekwencji. Prowadziliśmy negocjacje z samymi najemcami, jak również z syndykami. W większości przypadków działania te pozwoliły tym sieciom przetrwać.

Na czym polegały te działania?
Był to cały szereg mechanizmów, których szczegółów nie mogę zdradzać. Podstawą było jednak to, że nie reagowaliśmy nerwowo na wiadomości o kiepskiej sytuacji finansowej danej spółki. Kiedy podniósł się szum medialny wokół niektórych firm, wiele centrów, chcąc uniknąć kłopotów, wypowiadało umowy najmu. My tego nie zrobiliśmy. Dając możliwość kontynuacji działalności tym firmom w centrach M1 stwarzaliśmy podstawę do ich dalszych negocjacji z wierzycielami.
Szukaliśmy rozwiązań, które pozwalały przetrwać firmom i zabezpieczyć również nasze interesy. Kluczem do sukcesu była dobra wola i indywidualne podejście do negocjacji z poszczególnymi najemcami.

Z jaką liczbą najemców pożegnali się Państwo w minionym roku?
Były to pojedyncze przypadki. Zdarzało się również tak, że z naszych obiektów znikały sklepy, które u nas radziły sobie nieźle. W kłopoty popadały bowiem ich centrale, które zmagały się z wysokimi kosztami funkcjonowania w śródmiejskich galeriach handlowych, gdzie opłaty są znacznie wyższe.
W naszym przypadku utrata jednego najemcy oznacza pozyskanie nowego, w chwili obecnej mamy blisko 99% wynajętej powierzchni.

Wspomniała Pani, że jednym z zabiegów podnoszących frekwencję i obroty było podwojenie liczby akcji marketingowych. Jakie to były akcje?
Jedną z akcji był konkurs, w którym klienci mogli wygrać jeden z dziewięciu samochodów. Bardzo dobre efekty przynosiły także noce zakupowe, w czasie których wzrost frekwencji sięgał ponad 20 proc. Istotna w realizacji takich evenetów była współpraca z najemcami.
Najemcy często narzekają, że akcje organizowane przez zarządców nie przynoszą efektów. Kiedy w centrum organizowany jest np. koncert, frekwencja wzrasta, ale nie przekłada się to na sprzedaż.
My raz do roku organizujemy koncert charytatywny. Uważamy, że akcje jak np. noc zakupów przynoszą dużo lepsze efekty. Celem każdej akcji jest podniesienie obrotu najemców. Zawsze weryfikujemy, czy zostało to zrealizowane. W związku z tym w gamie przedsięwzięć, które wcześniej przygotowywaliśmy, pozostały jedynie te, które gwarantują sieciom wyższe obroty.
Należy zwrócić uwagę, że akcja organizowana w śródmiejskiej galerii przyciąga ludzi, ale nie koniecznie tych, którzy chcą zrobić zakupy. Aby udać się do centrum M1, trzeba w to włożyć pewien wysiłek – wsiąść w samochód, zebrać rodzinę i przyjechać. Nie mamy ani kina, ani kręgielni, zatem cel podróży jest jeden – zakupy.
Jeśli chodzi o koszty akcji marketingowych, wszystkie są organizowane w ramach budżetu określonego w umowie najmu. W 2007 roku zorganizowaliśmy 100 imprez. W 2009 roku liczba ta podwoiła się. Nie wiązało się to z dodatkowymi obciążeniami dla najemców. Nadrzędnym celem była pomoc sklepom, a nie ich dodatkowe obciążenie.

Czy pomoc dla najemców przejawiała się jeszcze w jakiś innych działaniach?
Organizowaliśmy szkolenia dla personelu sklepów. Właściciel salonu, który zatrudnia 3-4 sprzedawców, chcąc zorganizować taki kurs musi ponieść ogromne koszty. My nawiązaliśmy współpracę z firmami szkoleniowymi i dzięki skali, którą mogliśmy zaoferować, obniżyliśmy wydatki przypadające na jednego uczestnika do minimum. W zeszłym roku odbył się cykl takich bezpłatnych spotkań dla sprzedawców poprawiający efektywność ich pracy. Wszystko w ramach kosztów marketingowych.
Problemem, na który często najemcy zwracają uwagę, jest również wysokość opłat eksploatacyjnych…
Najemcy płacą zaliczki na poczet kosztów wspólnych, określone w umowie najmu. Do ubiegłego roku otrzymywali zwroty, co nie było powszechną praktyką na rynku. Zawsze planujemy koszty tak, aby zmieścić się w budżecie, który mamy do dyspozycji. Ceny usług rosną, jednak jeśli cena jednej usługi wzrosła, staramy się obniżyć wydatki innej. Żelazna kontrola poziomu kosztów wspólnych była kolejnym elementem pomocy dla najemców w kryzysie.

Dziękuję za rozmowę
Robert Posytek

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016