24,5 mln zł – wartość sprzedaży przypraw w sezonie

Polacy pokochali przyprawy. Jak wynika z badania TGI przeprowadzonego przez instytut MillwardBrown SMG/KRC, 28,6 proc. osób, które zadeklarowały ich używanie, nie może się bez nich obejść i używa ich codziennie. Duża grupa mieszkańców Polski – 28 procent – sięga po te produkty 3–4 razy w tygodniu, a prawie 17 proc. z nich 5–6 razy w tygodniu. Tylko 10 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wykorzystuje je raz w tygodniu lub rzadziej. Według danych MEMRB za 2008 rok, wartość rynku przypraw w Polsce przekroczyła już 914 mln zł. Zdaniem ekspertów, najdynamiczniej rozwijającą się kategorią są przyprawy grillowe, na które właśnie nadchodzi sezon. W zeszłym roku segment ten wzrósł o 7 proc.
 

Sezon czas zacząć
Producenci przypraw, jak i właściciele sklepów, z utęsknieniem czekają na sezon grillowy. Trudno się dziwić. – Jak pokazują dane za 2008 rok, sprzedaż przypraw grillowych i marynat w okresie od maja do końca sierpnia stanowi około 10 proc. całego rynku przypraw, zarówno jednorodnych jak i mieszanek. Dotyczy to ujęcia ilościowego i wartościowego – podkreśla Przemysław Pająk, Public Relations Manager w firmie Prymat. Sprzedaż przypraw grillowych w sezonie jest szacowana na 24,5 mln zł. – To dwa razy więcej niż w pozostałych okresach „kalendarza przyprawowego”, gdzie udział ten kształtuje się na poziomie 5 proc. – podsumowuje Przemysław Pająk.
Sezon grillowy jest w kategorii przypraw jednym z najważniejszych okresów sprzedażowych w roku. – W tym okresie odnotowujemy znaczny wzrost sprzedaży wszelkiego rodzaju produktów związanych z przyrządzaniem potraw na świeżym powietrzu. Są to m.in. przyprawy do potraw z grilla, niektóre przyprawy jednorodne i mieszanki przyprawowe do mięs, marynaty do mięs, ketchupy, musztardy i sosy sałatkowe – wylicza Sylwia Kalska, PR Manager Kamis-Przyprawy SA.
W sezonie tym następuje wyraźny wzrost sprzedaży przypraw specjalnych. – Są to na przykład Vegeta Mix do grilla, jak również do kurczaka – zauważa Vlatka Grebiennik, Brand Manager Podravka Polska Sp. z o.o. Zainteresowaniem cieszą się też przyprawy do ryb. – Z naszej ofert są to w szczególności „Ryba po bengalsku z kardamonem” oraz wszystkie nasze mieszanki wywodzące się z kuchni włoskiej i indyjskiej – mówi Piotr Barczak, prezes P.H. Royal Sp. z o.o.
Edward Dąbrowski, prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego EDPOL, nie obserwuje sezonowych zmian wolumenu sprzedaży oferowanych produktów, ale podkreśla, że przyprawy do grilla już od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
 

Mieszanki na topie
Według danych MEMRB, drugą największą kategorią przypraw pod względem wartości sprzedaży są w Polsce mieszanki. Ich udział wynosi 26 proc. Podobne tendencje są widoczne w kategorii przypraw grillowych. – Największe wzrosty odnotowują mieszanki do grilla. W okresie maj–sierpień sprzedajemy około 30 proc. więcej tych produktów niż poza sezonem. Poza sezonem przyprawowym mieszanki stanowią ok. 35 proc. sprzedaży, a przyprawy jednorodne – 65 proc. – mówi Przemysław Pająk. W okresie maj–czerwiec 2008 roku mieszanki przyprawowe Prymat generują 42,5 proc. wielkości sprzedaży wszystkich produktów przyprawowych.
Do dań grillowych serwuje się sałatki, co, jak się okazuje, nie pozostaje bez wpływu na rynek przypraw. Konsumenci chętnie sięgają po gotowe kompozycje przyprawowe do sałatek. – Wzrasta sprzedaż sosów sałatkowych Kamis FIT up! oraz ziół, takich jak bazylia, oregano, zioła prowansalskie. To również dobry okres sprzedażowy dla octów smakowych – wyjaśnia Sylwia Kalska. W firmie Prymat sprzedaż przyprawy do sałatek w tym okresie rośnie o 21 proc.
Przykładami innych przypraw „okołogrillowych”, które cieszą się zainteresowaniem Polaków, są np. przyprawy do karkówki, ich sprzedaż rośnie o 25 proc. Z kolei przyprawa tzatziki notuje 2-proc. wzrost, przyprawa do steku – 21-proc., a do kurczaka o 29 proc. – wylicza Przemysław Pająk.
 

Przyprawowe nowości
Producenci przypraw przygotowali całą gamę produktów na tegoroczny sezon grillowy. – Tradycyjnie zaoferujemy Vegetę Mix do grilla w większym i poręczniejszym opakowaniu, tj. 100-gramowej tubie z posypywaczką – zapowiada Vlatka Grebiennik.
Oryginalną nowością, którą firma EDPOL wprowadziła na rynek, są przyprawy mokre do mięsa grillowanego. – Są to na przykład: sos barbecue, sos słodko-kwaśny, sos koperkowo-musztardowy oraz marynaty do mięsa – wylicza Edward Dąbrowski.
Z kolei marka Prymat przygotowała w tym roku trzy marynaty płynne o smakach klasycznym, pikantnym oraz szlacheckim oraz trzy sosy sałatkowe płynne: polski, włoski oraz grecki. – Ponadto wprowadziliśmy na rynek trzy smaki marynat sypkich, które bardzo spodobały się naszym klientom. Pojawiła się także przyprawa gruboziarnista do steku – mówi Przemysław Pająk. W stałym portfolio firmy Prymat są przyprawy grillowe o smakach: klasycznym, pikantnym oraz ziołowym.
Z myślą o nadchodzącym sezonie grillowym nowości przygotowała również firma Kamis. I tak w kategorii produktów mokrych Kamis wprowadził nowy Ocet Prowansalski oraz odświeżył recepturę marynat w płynie. Do kategorii produktów grillowych weszły cztery nowości – specjalistyczne mieszanki przyprawowe dedykowane określonym potrawom z grilla: Skrzydełka ogniste, Warzywa grillowane, Szaszłyki z grilla oraz Złociste grzanki – przyprawa do masła. – Wszystkie nowe mieszanki oparte są na naturalnych recepturach. Zawierają zioła i przyprawy tak skomponowane, by nadać grillowanym skrzydełkom, szaszłykom, warzywom i grzankom określony smak i odpowiedni aromat – podkreśla Sylwia Kalska. Jak dodaje, przyprawy te mają zastosowanie nie tylko w trakcie sezonu grillowego. Tymczasem w kategorii marynat w płynie Kamis ma w ofercie pięć produktów – marynatę Szlachecką, Klasyczną, Ognistą, Orientalną oraz Tex-Mex.
 

Rynkowi liderzy
Według danych MEMRB za 2008 rok, pod względem wartości sprzedaży największe udziały w rynku przypraw w Polsce – 29-proc. – ma firma Kamis. Kolejne miejsca zajmują Prymat (18 proc.) i Podravka (12 proc.). W rankingu ilościowym, który wskazuje, że wielkość sprzedaży przypraw w Polsce to 31,9 mln kg, prowadzi Prymat z 22-proc. udziałem oraz marka Winiary (Nestle) z 19-proc. udziałem. Podravka zajmuje w tym ujęciu trzecie miejsce (18-proc. udział).
Inaczej wygląda ranking badania TGI dotyczący marek przypraw spożywanych najczęściej. Na pierwszym miejscu (21,2 proc.) znalazł się Kucharek. Sama marka Prymat, w portfolio której jest Kucharek, ma 5,4-proc. udział, zajmując 10. miejsce. Na drugim miejscu znalazła się marka Vegeta. – Podravka jest zdecydowanym liderem w segmencie przypraw uniwersalnych. Według MEMRB, udział naszych dwóch marek (Vegeta i Warzywko) wynosi 38,5 proc. ilościowo i 47,5 proc. wartościowo. Jeśli chodzi o udział w całym rynku przypraw, jest on niższy i wynosi 18,3 proc. ilościowo i 11,4 proc. wartościowo – podaje Vlatka Grebiennik. Trzecie miejsce zajęła marka Kamis (14 proc.). – Według MEMRB, nasz udział w rynku to 48,3 proc. wartościowo oraz 40,3 proc. ilościowo (marki Kamis i Galeo). W porównaniu z poprzednim badanym okresem, udziały marki Kamis wzrosły o 2,9 proc. – informuje Sylwia Kalska.
Oprócz rynkowych liderów na polskim rynku działa wiele lokalnych firm, które dostarczają przyprawy do sklepów w regionie. Udziały niektórych z nich systematycznie powiększają się. – W wybranych sklepach delikatesowych nasze produkty stanowią od 10 proc. do 20 proc. Oferta produktów marki „Royal brand” składa sie z ok. 120 produktów. Są wśród nich przyprawy pozwalające przygotować gotowe danie, jak np. kurczak l’orange, wołowinę po chińsku, paellę z orzeszkami ziemnymi czy wołowinę po marokańsku z kwiatem muszkatułowym – mówi Piotr Barczak, prezes P.H.Royal Sp. z o.o.
 

Kryzys a przyprawy
Czego producenci przypraw mogą się spodziewać w tym roku? Czy kryzys wpłynie na sprzedaż przypraw? – Dwa lata temu sprzedaż przypraw grillowych naszej marki wzrosła aż o 68 proc., a rok temu o 45 proc. W ubiegłym roku 25,1 proc. wszystkich przypraw grillowych sprzedanych w Polsce stanowiły produkty marki Prymat. To drugi wynik na rynku – mówi Przemysław Pająk.
Bardzo ważnym aspektem determinującym powodzenie sezonu grillowego i wysoką sprzedaż przypraw w danym roku jest pogoda. – Im wcześniej i dłużej utrzymują się wysokie temperatury i słońce, tym dłużej trwa wzmożona aktywność „grillowiczów”. Zdarza się, iż grillujemy aż do października, chociaż generalnie za koniec sezonu przyjmuje się wrzesień – podsumowuje Przemysław Pająk.
 

Grillowa ekspozycja
Na sprzedaż przypraw w placówkach handlowych ogromny wpływ ma merchandising tych produktów. Jest to szczególnie istotne w przypadku hiper- i supermarketów. – Organizacja i zarządzanie ekspozycją na stoisku z przyprawami w sklepach wielkopowierzchniowych to duże wyzwanie. Najczęściej lokalizuje się je w sąsiedztwie konserw i produktów suchych. Czasem umieszcza się je w pobliżu regałów z asortymentem żywności ekologicznej czy też produktami gotowymi do spożycia, jak zupy instant czy sosy w słoikach – wyjaśnia Klaudyna Malisz z firmy PMT Marketing System.
Na stoisku z przyprawami dominują drobne opakowania, w większości niepraktyczne w ułożeniu. – Jako przyprawy na wyznaczonym stoisku eksponuje się nie tylko zioła czy podstawowe dodatki, jak sól, pieprz i majeranek, lecz także rozmaite gotowe zestawy przypraw, sosy w proszku czy zestawy do wybranych dań rozmaitych kuchni lub rzadko spotykane egzotyczne przyprawy z całego świata – podkreśla Klaudyna Malisz.
Jaki mówi ekspert z PMT, ekspozycja przypraw wymaga częstej i skrupulatnej opieki merchandisingowej, bo asortyment sprzedawany na dziale z przyprawami jest w większości pakowany w małe torebki, niewielkie słoiczki, czasem w plastikowe opakowania o niewielkich rozmiarach. – Aby zapobiec tworzeniu bałaganu na półce, wśród małych torebek stosuje się często podstawki. Wówczas ułożone pionowo zioła, sosy czy dodatki do potraw mają szansę na zachowanie prawidłowej ekspozycji przez dłuższy czas – wyjaśnia Klaudyna Malisz. Problemem jest utrzymanie torebek w pozycji pionowej, najdogodniejszej pod względem widoczności dla klienta. – Niektórzy dostawcy posiłkują się także tzw. setami, czyli kartonikami, których górna część jest zdejmowana i w ten sposób powstaje głęboka podstawka utrzymująca torebki w ładzie. Wszelkie przyprawy w słoikach czy młynkach często sprzedaje się wyeksponowane na małych firmowych półeczkach, które nie tylko zapewniają stabilność ekspozycji, lecz także podkreślają walory estetyczne całej gamy przypraw – mówi Klaudyna Malisz.
 

Modułowy klucz
– Najczęściej spotykaną metodą podziału półek wśród dostawców przypraw jest klucz modułowy, czyli takie ustawienie asortymentu jednej firmy, aby produkty stanowiły blok. Przy dużej ofercie bardzo dobrze wygląda cały moduł lub regał konkretnego dostawcy – uważa Klaudyna Malisz.
Jak dodaje, przede wszystkim ma to na celu podkreślenie pełnej gamy produktów, a przez to właśnie wyróżnienie producenta, niż zróżnicowanie produktowe, pozornie bardziej czytelne dla klienta. – Ponieważ sprzedaż produktów tej kategorii kieruje się w znacznym stopniu kluczem ceny i jakości niż zasadą konkurencyjności, klientowi nie jest łatwo znaleźć potrzebny produkt. Jest to jednak z góry zamierzony cel sprzedażowy – najpierw klient musi dostrzec i wybrać markę (stąd budowanie jak najciekawszych ekspozycji blokowych, stosowanie przyciągających wzrok atrakcyjnych szat graficznych etc.), aby w drugim etapie znaleźć odpowiedni poszukiwany produkt – mówi Klaudyna Malisz.
Konkurencja na półce z przyprawami opiera się przede wszystkim na rywalizacji nie o pojedyncze facingi, jak to może mieć miejsce np. na dziale z chemią ciężką, ale o całe półki i moduły. Przyprawy sprzedają się bowiem całymi grupami. – Klient poszukujący zestawu ziół do sałatek dobierze także przyprawę do mięsa z danej oferty, jeśli będzie ona dostępna na wysokości jego wzroku. Zasada ta sprawdza się bardzo dobrze wśród klientów robiących duże zakupy. Dostawcy mogą także wykorzystać potrzeby klientów, których pasją jest gotowanie, oferując im ciekawe połączenia przypraw czy ziół, nowości wśród gotowych zestawów do konkretnych dań czy egzotyczne rzadko spotykane przyprawy – wyjaśnia Klaudyna Malisz.
W ramach asortymentu jednej firmy, który zlokalizowany został np. w jednym module regału, istnieje wiele możliwości organizacji ekspozycji.
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016