Dyskontowa prostota wystroju

Są to głównie osiedlowe placówki o powierzchni 20-30 mkw., gdzie pieczywo jest sprzedawane tylko w godzinach rannych, a potem kosze są usuwane na zaplecze. – W tej chwili klienci decydują się najczęściej na zakup regałów dedykowanych – mówi Ryszard Rudnik, dyrektor biura handlu krajowego firmy ABM Wyposażenie Sklepów.
Koszty głównym kryterium
W większości sklepów ogólnospożywczych aranżacja stoiska piekarniczego jest zdeterminowana przez koszty. Całość wyposażenia charakteryzuje się skromną formą wzorniczą. Jego główną cechą jest funkcjonalność, którą uzyskano przy najniższym nakładzie finansowym. Przykładowo w placówkach Netto długość regałów z pieczywem wynosi średnio dwa metry. Regały te są otwarte. Na nich zainstalowano wilkinowe kosze z pokrywą z pleksy, co jest podyktowane wymogami sanitarnymi. – Taki rodzaj mebla i dyskontowy styl stoisk jest powszechnie obecny. Spotykamy go w małych, prywatnych sklepach i niejednokrotnie w wielu sklepach sieciowych – mówi Piotr Kiernich, właściciel firmy M.Projekt.
Ciekawy wystrój można osiągnąć dzięki kilku meblom wykonanym na zamówienie, tak jak w delikatesach sieci Alma czy też Stara Wędzarnia. – To jedne z lepiej zaaranżowanych stoisk piekarniczych w Polsce, które tworzą spójną całość z wystrojem całego sklepu – przekonuje Piotr Kiernich.
W ofercie producentów mebli jest również dostępnych wiele estetycznych rozwiązań dedykowanych stoiskom piekarniczym, które bazują na zestawach modułowych.
 

Modułowa wygoda
Meble modułowe są obecnie podstawą wyposażenia większości sklepów. Jest to rozwiązanie sprawdzające się zarówno w dużych supermarketach, ale i średnich oraz małych sklepach różnych branż. Duży wybór elementów umożliwia budowanie ciągów regałów, przy ścianach (regały przyścienne) oraz w przestrzeni środkowej pomieszczeń (gondole), o różnej długości i wysokości. Regały narożne, wewnętrzne i zewnętrzne, umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w rogu pomieszczenia. W ofercie ABM znajduje się np. regał piekarniczy skonstruowany na bazie regału metalowego, ale wyposażony w dodatkowe elementy przeznaczone do ekspozycji pieczywa. Te elementy to drewniane półki lub pojemniki. Jeszcze bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest umieszczenie bezpośrednio na zwykłych półkach metalowych koszy wiklinowych do prezentacji bułek lub mat wiklinowych na chleb. Rodzaj konstrukcji regałów oczywiście znajduje odzwierciedlenie w ich cenie. – Pojedynczy moduł regału drewnianego o standardowej szerokości 1,26 m, znajdujący się w naszej ofercie, kosztuje od 1265 do 1505 zł. Regał metalowy z półkami na pieczywo: wysokość 190 cm, szerokość 100 cm, układ półek: 1 x półka dolna z koszem wiklinowym, 2 x pojemnik drewniany na bułki, 1x półka piekarnicza drewniana, regał w ciągu to koszt 1166 zł – wylicza Ryszard Rudnik. Jak dodaje, regał z wysuwanymi pojemnikami jest droższy, a dokładna jego cena jest uzależniona od konfiguracji, ponadto możliwe są aranżacje na podstawie indywidualnego projektu.
 

Pieczywo w świetle LED
Firma Wireland SA szczególną uwagę poświeciła oświetleniu. – Diody LED są najnowszym rozwiązaniem w oświetleniu regałów sklepowych. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek są mniej energochłonne, o wiele bardziej żywotne i produkują o wiele mniej ciepła. Ponadto dają możliwość dobrania odpowiedniej barwy światła do towaru – przekonuje Marek Skwierawski, specjalista ds. marketingu strategicznego w firmie Wireland. Do tegorocznej oferty wprowadziliśmy także szereg zmian umożliwiających różnorodną konfigurację półek – począwszy od półek prostych drucianych, poprzez półki towarowane od tyłu, aż do półek wysuwanych przed regał – dodaje. We wszystkich tych półkach jest możliwość dodatkowego podświetlenia asortymentu.
 

Swobodny dostęp
Najnowsza propozycja mebla piekarniczego firmy Modern Shop wykonana jest z drewna bukowego oraz wyposażona w specjalistyczne oświetlenie typu BARO, aluminiową szufladę na okruchy oraz listwę cenową. – Całkowitą innowacją są specjalistyczne szuflady na bułki, które przy wysuwaniu podnoszą automatycznie klapkę do góry. Dzięki tej konstrukcji klient ma swobodny i wygodny dostęp do pieczywa bez konieczności podtrzymywania klapki – mówi Małgorzata Borowiak z firmy Modern-Shop. Rozwiązanie konstrukcyjne umożliwia wsyp pieczywa od tyłu regału do specjalnie zaprojektowanych kuwet. – Do działów piekarniczych już istniejących, gdzie w bardzo wielu przypadkach zastosowanie mają regały metalowe, jest możliwość wykonania tylko samych szuflad bez konieczności modernizacji całego stoiska – przekonuje.
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016