Kolektory coraz tańsze

Jak skonfigurować program Small Business do współpracy z kolektorami danych? Jak załadować bazę towarów na kolektor? W jaki sposób uruchomić kolektor w programie CDN OPTiMA? – to tylko część pytań, jakie na stronie internetowej jednego z dostawców tych urządzeń zamieścili przedstawiciele sieci handlowych. Okazuje się, że jednym z najczęstszych problemów związanych z wprowadzaniem kolektorów do placówki handlowej jest ich konfiguracja z oprogramowaniem, którego używają sieci handlowe. – Te niedogodności pojawiają się przeważnie już na samym początku, czyli w momencie wgrywania bazy towarów lub konfiguracji z programem do inwentaryzacji – mówi Rafał Bogucki z sieci Sklep Polski. Gdy pracownik nie daje sobie rady z instalacją, najczęściej prosi o pomoc dostawcę urządzenia. Aby uniknąć takich kłopotów, należy dokonać wyboru właściwego urządzenia.
Świadomy zakup
Trzeba się zastanowić, czy potrzebne jest urządzenie typu Batch, czyli z wgraną bazą danych, czy raczej kolektor radiowy, mający dostęp do komputera centralnego sieci online. – Kolektory batchowe są podłączone do komputera centralnego sieci handlowej tylko na czas transmisji danych. Po jej zakończeniu pracują samodzielnie, wykorzystując wbudowaną pamięć. Transmisja danych odbywa się najczęściej za pomocą bezpośredniego połączenia przewodowego lub przez specjalną stację – mówi Jacek Frejnik z firmy Torell. Kolektory radiowe są stale połączone lokalną siecią komputerową, a co za tym idzie, także z centralnym systemem zarządzającym. Ponieważ pracują online, to na bieżąco aktualizują bazę danych o towarach. Wadą rozwiązania jest konieczność rozbudowania sieci komputerowej o bezprzewodowe punkty dostępu, które umożliwią pracę kolektora.
 

Eksploatacja i pamięć
Kolejną cechą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest intensywność eksploatacji. – Jeśli kolektor ma być wykorzystywany w kilku punktach handlowych, wybierzmy urządzenie zasilane baterią. Z naszego doświadczenia wynika też, że kolektory z czytnikami diodowymi lepiej odczytują uszkodzone kody kreskowe, co wpływa na szybkość pracy, a przydaje się najbardziej przy sklepowych półkach. Za to kolektory zaopatrzone w czytnik laserowy sprawdzają się bardziej przy odczytywaniu kodów z dalszej odległości. Ta cecha jest szczególnie przydatna na zapleczu lub w magazynie – mówi Mariusz Latus z sieci Lewiatan Dolny Śląsk.
Przy kolektorach zwracamy też uwagę na ich pamięć. – Do sklepów z ok. 10 tysiącami pozycji asortymentowych przeważnie wystarcza pamięć jednego megabajta. Sklepy z większą liczbą produktów powinny wybierać kolektory z pamięcią 2–3 megabajtów – zaznacza Mariusz Latus.
 

Dłuższa gwarancja
Problemy, jakie mają właściciele sklepów z obsługą kolektorów, wymusiły na producentach rozwinięcie standardowych warunków gwarancji. Jeszcze do niedawna okres gwarancji na terminale sprzedawane w Polsce wynosił dwanaście miesięcy. – Warunki te dotyczyły i nadal dotyczą nowych urządzeń. Wymiana lub naprawa gwarancyjna nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, z którymi mamy najczęściej do czynienia, lecz odnosi się do wad produkcyjnych objawiających się podczas użytkowania – mówi Piotr Rudnicki z Koncept-L.
Jak dodaje, uszkodzenia wyświetlacza, klawiatury czy obudowy są najczęściej występującymi usterkami. Często naprawa takiego urządzenia przewyższa koszt zakupu nowego. – Dlatego producenci czołowych marek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, postanowili poszerzyć swoją ofertę wprowadzając tzw. pakiety serwisowe. Dzięki nim za niewielką dopłatą klient może wykupić tzw. pakiet serwisowy, gwarantujący w najbardziej rozbudowanej wersji bezpłatne naprawy wybranych urządzeń przez okres do 5 lat. W przypadku średniego czasu amortyzacji kolektorów określanego na 3 lata, wydaje się to być dobrym rozwiązaniem – kontynuuje.
Firmy oferują także mniej rozbudowane usługi przedłużające okres gwarancji na zasadach ogólnych: skrócenie czasu napraw, gwarantowany czas reakcji na zgłoszenie awarii. Jednakże pakiety te nie obejmują bezpłatnych napraw urządzeń. Jako pierwsi na rynku potrzebę wprowadzenia tego rodzaju produktu dostrzegła Motorola. Do niedawna jako jedyni oferowali pakiet serwisowy Comprahensive Covarage zapewniający bezpłatną naprawę wynikającą nawet z winy klienta. W zeszłym roku firma Datalogic wprowadziła do swojej oferty kontrakty serwisowe oparte na podobnych zasadach.
 

Nowe rozwiązania
Na rynku co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania. W ofercie firmy Novitus znajdziemy m.in. model DL Memor firmy Datalogic oraz terminal DL Skorpio, który jest dostępny w kilku różnych konfiguracjach.
W ofercie firmy Koncept-L są m.in. kolektory batchowe Argox PT-12 wykorzystujące np. oprogramowanie WF-AG dla DOS, KC-Firma2, Small Business czy PC Market dla Windows. Spółka sprzedaje też kolektor Metrologic ScanPal2, który jest wielofunkcyjnym urządzeniem przeznaczonym do intensywnego, codziennego użytkowania. W ofercie kolektorów bezprzewodowych jest m.in. terminal przenośny M3 firmy Mobile Compia. W M3 został zastosowany procesor nowej generacji Intel Bulverde PXA-270, który w znacznym stopniu przyspiesza pracę urządzenia, a także został wbudowany czytnik kodów kreskowych 1D o bliskim i dalekim zasięgu, umożliwiający odczyt kodów PDF417.
Firma Torell proponuje z kolei kolektor CipherLab CPT 8001. Terminale serii CPT dzięki małym gabarytom i niewielkiej wadze są dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich sklepów. Model CPT8001 L jest dostępny z 1–2 megabajtami pamięci. Tymczasem CPT 8061 CCD BT to bezprzewodowa wersja modelu 8001. Został on wyposażony w moduł transmisji bezprzewodowej Bluetooth, który pozwala na przesłanie danych w odległości do 250 m z prędkością 433 Kbps.
Urządzenia mogą łączyć wiele funkcji. – Jeżeli chodzi o nowości w naszej ofercie, to ciekawym rozwiązaniem jest również wprowadzony niedawno komputer mobilny Motorola MC55. To niewielkie urządzenie stanowi połączenie komputera mobilnego, telefonu komórkowego, dwukierunkowego radia, skanera kodów kreskowych oraz aparatu cyfrowego, wyróżniając się przy tym niewielkimi rozmiarami, intuicyjnym dużym kolorowym 3,5-calowym wyświetlaczem oraz pełną klawiaturą – mówi Przemysław Najda z Motorola Enterprise Mobility.
Dzięki MC55 pracownicy mają stały dostęp do sklepowych aplikacji, danych o towarach i promocjach. Dzięki temu mogą udzielać informacji kupującym, dokonywać inwentaryzacji towarów, potwierdzać zamówienia oraz odbierać i wydawać polecenia.
Z kolei marka Casio zaprojektowała dla sieci handlowych terminal mobilny DT-X7. Na tle konkurencji wyróżnia go ergonomiczny kształt dopasowany do kształtu dłoni oraz niewielka waga, która sprawia, że obsługa sprzętu jest wygodna oraz nie wymaga od użytkownika nakładu siły. – Nasza firma wprowadziła też do oferty kolejną generację terminali mobilnych ze zintegrowaną drukarką termiczną Casio IT-3100. Znajduje on zastosowanie przy mobilnych wydrukach w systemie Van-selling i Pre-selling. Kolejnym urządzeniem wprowadzanym w marcu jest model DT-X30 wyposażony w system operacyjny Windows Mobile – mówi Krzysztof Zawiślak z Zibi.
Od pewnego czasu coraz większą popularność, również w handlu, zdobywają terminale przenośne. – Czasami wybór zależy od tego, który kolektor po prostu bardziej się podoba, który jest poręczniejszy, kto będzie z niego korzystał – mężczyźni czy kobiety. Zależy to również od oprogramowania, z którym mają współpracować – mówi Małgorzata Sobótka z Altarex.
 

Niższa cena
Wzrastający od kilku lat popyt na kolektory spowodował znaczący spadek ich cen. Proste urządzenia z megabajtem pamięci i czytnikiem CCD można kupić za ok. 1,5 tys. zł. Bardziej skomplikowane z pamięcią 5–8 megabajtów i czytnikiem laserowym kosztują ok. 3–3,5 tys. zł. Do najdroższych należą kolektory radiowe, na ich kupno należy przeznaczyć ok. 4–4,5 tys. zł.
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016