Szybki i dokładny odczyt

– W małych sieciach handlowych o niewielkim natężeniu ruchu najlepszym rozwiązaniem są ręczne skanery jednokierunkowe, bo są lekkie i wygodne w użyciu – mówi Leon Sokolik z Koncept-L. Istotne znaczenie dla kasjerów pracujących w takich placówkach i skanujących większe i cięższe towary ma też to, czy skaner pracuje na podstawce czy bez niej. Bardziej zaawansowane technologicznie są z kolei czytniki prezentacyjne, wielokierunkowe, emitujące siatkę linii lub wizyjne typu „imager”. – Są droższe niż jednokierunkowe, ale pozwalają na szybki i dokładny odczyt kodów kreskowych, dzięki czemu ograniczają kolejki przy kasach – dodaje Leon Sokolik.
W sieciach handlowych o dużym natężeniu ruchu najlepszym rozwiązaniem są czytniki stacjonarne pionowe i poziome przeznaczone do zabudowy w boksach kasowych. Wielokierunkowe urządzenia, na stałe wmontowane w boks kasowy, są rozwiązaniem droższym, ale bardziej funkcjonalnym. Czytniki tego typu należy instalować obok kas fiskalnych we wszystkich boksach i stanowiskach sprzedaży bezpośredniej. Zdaniem ekspertów, wskazane jest wyposażenie czytnika ladowego w skaner ręczny, który posłuży do rejestrowania towarów wielkogabarytowych i ciężkich bez konieczności wyjmowania na taśmę.
Rozważając zakup czytnika, należy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne, tj.: rodzaj układu optycznego, prędkość skanowania, odległość, z jakiej odczytuje kody kreskowe, rodzaj odczytywanych kodów, a w przypadku skanerów bezprzewodowych także zasięg.
 

Drożej, ale wygodniej
Jeśli to możliwe, warto sięgać po najnowsze rozwiązania na rynku. Jest w czym wybierać. Koncept-L poleca drobnym detalistom skaner Motorola LS2208 i Datalogic QuickScan D2330. Do pracy mobilnej zaleca stosowanie czytników bezprzewodowych, opartych na technologii bluetooth, np. Motorola LS4278 lub PowerScan PBT7100 firmy Datalogic. Czytniki bezprzewodowe to wyłącznie skanery ręczne. Nie mają kabla, a transmisja danych odbywa się drogą radiową. Są droższe od ręcznych czytników przewodowych, ale poprawiają warunki pracy. Pracownik może wyjść z czytnikiem poza boks kasowy, podejść do wózka i swobodnie odczytać kod z etykiety np. na kilkukilogramowej paczce. Z kolei czytniki typu Magellan posiadają 360-stopniowy układ optyczny pozwalający odczytywać kody kreskowe z towarów bez konieczności ich obracania. Ich dodatkową zaletą jest możliwość zainstalowania wagi. Czytniki kodów kreskowych posiadające antenę EAS, pozwalają na dezaktywację przywieszek i etykiet antykradzieżowych.
Z kolei czytnik kodów dwuwymiarowych Opticon OPI 2201 z automatyczną regulacją ostrości oraz celownikiem pozwala na szybki odczyt kodów kreskowych jedno- i dwuwymiarowych z odległości do 1,5 metra. – OPL 2724 to zaś przenośny czytnik wyposażony w łącze bluetooth umożliwiające natychmiastowy transfer danych do dowolnego urządzenia wyposażonego w ten interfejs – mówi Jolanta Bogdańska z Optidata.
Firma Torell ma w ofercie laserowy czytnik kodów kreskowych Horizon MS7620 przeznaczony do montażu w ladzie. Urządzenie może współpracować z interfejsem RS232 i klawiaturowym oraz, na specjalne zamówienie, z USB. Jest wyposażony w dodatkowy port RS232 umożliwiający dołączenie dodatkowych urządzeń, takich jak ręczny czytnik kodów kreskowych czy czytnik kart magnetycznych. Firma poleca również diodowy czytnik kodów kreskowych (Long Range CCD) z radiową transmisją danych. Maksymalna odległość pomiędzy czytnikiem i bazą może wynieść 30 metrów.
Novitus wprowadził zaś do oferty czytnik Datalogic Gryphon I D4100. Nowy model został wyposażony w mechanizm skanujący typu imager z opatentowaną przez Datalogic funkcją „Green Spot”. Skaner imager w modelu I D4100 umożliwia odczyt kodów kreskowych z odległości od 6 cm do około 1 m. – Funkcja „Green Spot” to potwierdzenie poprawnego odczytania kodu kreskowego – mówi Andrzej Twarużek z Novitus SA. – Na odczytywanym kodzie wyświetla się zielone kółko – jest to przydatne szczególnie w przypadku, gdy mamy kilka kodów kreskowych obok siebie. Mechanizm Imager potrafi przeprowadzić 325 odczytów w ciągu sekundy i radzi sobie zarówno z bardzo małymi, jak i szerokimi kodami kreskowymi.
 

Kioski kasowe
Funkcjonalnym rozwiązaniem dla punktów sprzedaży detalicznej są także urządzenia nazywane potocznie kioskami. – Podczas projektowania kiosków przyjęliśmy następujące założenia: system musi mieć strukturę modułową, umożliwiającą łatwe dołączenie rozmaitych typów i modeli kiosków cenowych, a także podłączenie do systemów kasowych czy innych źródeł danych – mówi Aleksandra Matuszewska z Consafe Logistics. Jak dodaje, kiosk powinien pracować w trybie ciągłym 24/7/365 i w sposób bezobsługowy. – Uznaliśmy, że musi rejestrować i archiwizować wszelkie operacje związane ze zmianą asortymentu lub cen w sposób umożliwiający łatwy audyt i odtworzenie tych zmian. Zastosowanie kiosków znacznie zmniejsza kolejki przy punktach kasowych oraz redukuje koszty związane z gospodarką magazynową – dodaje Aleksandra Matuszewska.
 

Okresowe przeglądy
Czytniki kodów kreskowych to urządzenia podatne na awarie. – Często pierwsza awaria zdarza się po 2–3 latach od zakupu. Dlatego warto zadbać o ich serwis i okresowe przeglądy – radzi Leon Sokolik. Im tańsze skanery, tym ich jakość i czas użyteczności jest krótszy. Często niedrogiego urządzenia po awarii nie warto oddawać do naprawy, bo tańszy może się okazać zakup nowego. O opłacalności wymiany zepsutego sprzętu na fabrycznie nowy świadczy również fakt, że przy zakupie czytnika klient otrzymuje gwarancję. Standardem jest gwarancja roczna. W prostych czytnikach ręcznych jej długość dochodzi nawet do 5 lat.
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016