Oszczędne i inteligentne wózki

Odpowiedni dobór wózka widłowego jest istotny dla jakości transportu wewnątrzzakładowego sklepów. Dlatego ważna jest także oferta posprzedażowa dostawców tych urządzeń oraz dostęp do serwisu.
Pracownicy sieci hipermarketów Real korzystają z dwóch rodzajów wózków widłowych, z napędem elektrycznym i spalinowym. – Urządzenia elektryczne, wysokiego oraz niskiego składowania, pracują na terenie sklepu oraz magazynu. Spalinowe, napędzane gazem płynnym, przydają się w pierwszym etapie rozładunku oraz załadunku towarów. Taki podział się sprawdza – podkreśla Agnieszka Łukiewicz-Stachera, rzecznik prasowy Real Sp. z o.o.
 

Nawet 18 tys. zł oszczędności
W ostatnim czasie firma Still Polska Sp. z o.o. wprowadziła na rynek nowy typ wózka widłowego z napędem hybrydowym o nazwie RX 70-16/20. Urządzenie w cyklu roboczym potrzebuje jedynie 2 litry oleju napędowego na godzinę, przez co – jak zapewnia producent – jest najbardziej ekonomicznym wózkiem widłowym w swojej klasie. Model został seryjnie wyposażony w nowoczesny program oszczędzania energii Blue-Q. Dzięki temu na redukcję zużycia energii, która może dochodzić nawet do 10 proc., ma wpływ także sam operator. – Mniejsze zużycie oleju, nawet do jednego litra w stosunku do produktów konkurencyjnych – przy założeniu 1000 roboczogodzin rocznie – pozwala zminimalizować koszty użytkowania jednego wózka w ciągu pięciu lat nawet o 18 tys. złotych – podkreśla Borys Wochna, prezes zarządu firmy Still Polska.
Wózek RX 70 o udźwigu od 1,6 do 2 t powstał z myślą o pracy w ciasnych przestrzeniach i trudnych warunkach panujących zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Jak zapewnia producent, jest bardzo łatwy w obsłudze, zwrotny i pozwala na wykonywanie operatorowi nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Zapewnia jednocześnie bardzo dobrą widoczność, co potwierdziły specjalne testy przeprowadzone według procedur Niemieckiego Klubu Samochodowego (ADAC).
 

Maksymalna wydajność
Nowością jest także model wprowadzony przez Marubeni Machinery Distribution Poland Spółka z o.o., która jest wyłącznym na Polskę dystrybutorem wózków widłowych Nissan. Grupy produktowe Nissan Forklift to wózki magazynowe elektryczne z nowoczesnymi silnikami pracującymi w technologii prądu zmiennego AC: trzy- i czterokołowe czołowe z siedziskiem dla operatora o udźwigu od 1,25 do ton oraz specjalistyczne: wózki podnośnikowe; unoszące wózki paletowe czy do kompletacji zamówień. Dostawca zapewnia, że gama kompaktowych wózków widłowych magazynowych zapewnia maksymalną wydajność dzięki szybkim przyspieszeniom, wysokiej prędkości maksymalnej i łagodnemu hamowaniu. Kolejną z wielu opcji dostępnych w ramach gamy produktów Nissan są dłuższe widły do przenoszenia dwóch palet jednocześnie lub nietypowych ładunków. Dostępny w opcji „System Wspomagania Stabilności Nissan” daje dodatkowe wsparcie, automatycznie zmniejszając prędkość wózka, gdy widły są podniesione lub w ciasnych zakrętach, co minimalizuje ryzyko przewrócenia się oraz zapewnia bardziej płynne prowadzenie. System komputerowy wózka wyposażony jest w dostęp na kod PIN, co uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym, a parametry można ustawić odpowiednio do doświadczenia operatora lub z uwzględnieniem przewożonego ładunku. Diagnostyka pokładowa z szybkim wykrywaniem błędów pozwala zmaksymalizować czas pracy. Gama wózków widłowych magazynowych wysokiego podnoszenia i wielopoziomowego podnoszenia firmy Nissan obejmuje modele podnoszące ładunki do niemal 10 metrów. Konstrukcja masztu i podwozia, a także szeroki rozstaw osi gwarantują bezpieczeństwo pracy na dużych wysokościach. Szeroka gama opcji pozwala na dopasowanie każdego wózka precyzyjnie do wymogów obsługi materiałów danego magazynu.
 

Łatwość obsługi
Liczbę modeli stale uzupełnia także firma Yale Emtor Polska. – W ofercie wózków widłowych w hiper- i supermarketach przeważają wózki elektryczne. Emtor proponuje pełną gamę wózków Yale, wśród których znajduje się najnowsza seria urządzeń elektrycznych 3-kołowych VT i czterokołowych VF. Bardzo wydajny energetycznie, ułatwiających pracę i pozwalających zaoszczędzić czas i pieniądze – mówi Ewa Węsierska z Emtor Sp. z o.o.
Kolejną nowinkę przygotowała firma Jungheinrich Polska Sp. z o.o. – Nowością w naszej ofercie jest wózek widłowy typu EMC 110 / EMC B10, który łączy w sobie łatwość obsługi z bezpieczeństwem operatora. Ze względu na wielofunkcyjność jest idealnym rozwiązaniem do prawie każdego typu pracy, a jego możliwości wykraczają daleko poza klasyczne zastosowanie do transportu i podnoszenia ładunków – mówi Nina Jędrzejewska, szef marketingu Jungheinrich Polska Sp. z o.o. – Najważniejsze zalety tego pojazdu, to: napęd na prąd zmienny, ergonomiczny dzięki wielofunkcyjnej głowicy dyszla, funkcja jazdy ślimaczej, zwrotność, możliwość ładowania wózka z gniazdka sieciowego dzięki wbudowanemu prostownikowi, delikatne operowanie ładunkami dzięki funkcji łagodnego opuszczania wideł – wylicza Nina Jędrzejewska.
 

Opieka posprzedażowa
Gdy właściciel sklepu zdecyduje się na odpowiedni model wózka widłowego, pojawia się pytanie o dostęp do serwisu i opiekę posprzedażową. – Oferujemy pełną obsługę serwisową dostosowaną do indywidualnych potrzeb klienta, możliwy serwis w ciągu 24h. Posiadamy serwisy mobilne i stacjonarne, rozmieszczone na terenie całego kraju – mówi Ewa Węsierska.– Dzięki dużej ilości dobrze wyposażonych aut serwisowych, serwis sprawnie funkcjonuje. Oferujemy również możliwość stworzenia serwisu stacjonarnego u klienta – dodaje.
Firma Emtor daje elastyczne możliwości użytkowania wózków, praktykuje także wynajem tych urządzeń. Wtedy także zapewniany jest dostęp do serwisu. – Stosujemy wynajem krótkoterminowy (do 12 miesięcy), wynajem długoterminowy (powyżej 12 miesięcy), a nawet 48 miesięcy – mówi Węsierska.
Opiekę taką zapewnia także Jungheinrich. – W zależności od potrzeb klienta, specyfiki jego pracy, uwarunkowań magazynu i liczby maszyn pracujących w firmie, oferujemy różne usługi serwisowe. Dzięki rozbudowanej sieci serwisowej na terenie kraju, jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsca awarii w ciągu czterech godzin od zgłoszenia. Oryginalne części zamienne oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny gwarantują wysoką jakość przeprowadzonej naprawy lub przeglądu – mówi Nina Jędrzejewska. Wózek można wynająć na dowolny okres: dzień, miesiąc, a nawet na 5 lat. Wynajmując wózek widłowy w firmie Jungheinrich, klient nie musi troszczyć się o serwisowanie. – Wszystkie pojazdy z floty wynajmu są objęte opieką serwisową, co oznacza, że przeprowadzamy regularne przeglądy kontrolne, naprawiamy uszkodzenia powstałe podczas normalnej eksploatacji, dostarczamy oryginalne części zamienne,wymieniamy olej hydrauliczny, koła, rolki, a w przypadku przedłużającej się awarii – podstawiamy nieodpłatnie wózek zastępczy o zbliżonych parametrach – dodaje Jędrzejewska.
Jungheinrich organizuje też kursy dla operatorów wózków widłowych. Mogą się odbyć w miejscu wybranym przez klienta. Podstawowy kurs obejmuje: optymalne użytkowanie wózków widłowych, bezpieczne poruszanie się w magazynie, przepisy BHP, codzienną obsługę urządzenia i akumulatora, zastosowanie dodatkowego, nietypowego osprzętu roboczego. Na zakończenie treningu firma wydaje certyfikaty uprawniające do kierowania wózkami widłowymi.
 

Uwzględnić sezonowość pracy
– Nasi klienci preferują opcję „full serwisu”, ponieważ jest dla nich bardzo korzystna. Przede wszystkim umożliwia planowanie kosztów miesięcznych związanych z jednym wózkiem lub całą flotą. „Full serwis” umożliwia elastyczne dopasowanie stawek, dzięki temu, że wszystkie warunki umowy dostosowywane są pod specyfikę warunków pracy wózka i uwzględniają także inne czynniki, jak np. sezonowość pracy – mówi Maria Zubowicz z firmy Still Polska Sp. z o.o. – Przy zgłoszeniu do godz. 10.00 przyjazd technika jest możliwy jeszcze tego samego dnia, jeżeli po godz. 10.00 następuje najpóźniej następnego dnia roboczego. Jesteśmy przygotowani. Mamy doświadczenie w obsłudze 24-godzinnej klienta na miejscu, jak i na wezwanie – zapewnia.
 

Wózek odpowiedni dla sklepu
W hipermarketach Real na jeden sklep przypada średnio: wózek spalinowy napędzany gazem płynnym, dwa do trzech wózków elektrycznych przeznaczonych do wysokiego składowania oraz trzy do czterech wózków elektrycznych przeznaczonych do niskiego składowania. – Wszystkie urządzenia, z których korzystamy, stanowią naszą własność. Wyposażenie sklepu w taką liczbę urządzeń uważamy za optymalną, pozwala nam sprawnie zarządzać towarem na terenie sklepu – mówi Łukiewicz-Stachera.
Hipermarkety tej sieci korzystają z produktów firm Still oraz Jungheinrich. – W okresie gwarancyjnym korzystamy z serwisu producenta, natomiast po tym okresie sprzęt serwisowany jest w autoryzowanych stacjach obsługi. Szkolenia dla pracowników z obsługi sprzętu organizowane są przez producenta na podstawie umów z naszą firmą – mówi przedstawicielka Reala.
Odpowiedni dobór wózka widłowego zależy od polityki oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. – Dla firmy, w której magazynie flota wózków jest intensywnie eksploatowana, z pewnością korzystniejszy jest zakup wózków nowych. Kiedy wykorzystuje się wózki rzadziej, w zupełności wystarczy wózek używany – mówi Maria Zubowicz z firmy Still Polska.
Niektóre firmy decydują się jednak na wynajem wózka widłowego. Tu również jest wiele możliwości. – Wynajem długoterminowy (nawet do 5 lat) jest umową podobną do leasingu. Jungheinrich dostarcza nowy sprzęt, zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego, ubezpieczony od wszelkiego ryzyka, a następnie serwisuje go przez cały okres trwania wynajmu. Po wygaśnięciu umowy klient może odkupić użytkowane przez siebie wózki albo zwrócić i wynająć kolejne urządzenia. Dzięki temu zawsze dysponuje najnowszym sprzętem pod względem technologicznym – mówi Nina Jędrzejewska.
Wynajem wózków jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy ryzykowne jest czynienie inwestycji. – Wynajem pozwala na szybką reakcję na zmiany rynku, tym bardziej gdy obecnie są one trudne do przewidzenia. Umożliwia również zachowanie płynności pracy, gdy wózek z naszej floty ulegnie awarii. Niewątpliwym atutem tej formy użytkowania jest możliwość precyzyjnego oszacowania kosztów – mówi Maria Zubowicz.
Zdaniem Ewy Węsierskiej dla hipermarketów bardziej korzystny jest wynajem wózków widłowych, wynika to z faktu, iż płaci się stałą stawkę serwisową. – Po okresie wynajmu wózek zostaje zabrany od klienta i w to miejsce oferuje się mu nowy wózek – mówi.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016