POS TV wspomaga sprzedaż

POS TV śmielej wkracza do polskich supermarketów, a także mniejszych sklepów. Rozwiązanie postrzegane jest jako rewolucyjny mariaż świata marketingu i mediów ze światem najnowszych technologii. Mimo że koszty przedsięwzięcia są wysokie, to właściciele placówek handlowych decydują się na nie, bo ułatwia dotarcie z przekazem do klienta.
 

Trzeba sporo zainwestować
Koszt wprowadzenia POS TV zależy od kilku czynników. Za pojedynczy ekran lub stanowisko płaci się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. – Cena zależy przede wszystkim od przyjętego modelu biznesowego. Pierwszą kwestią do ustalenia jest finansowanie instalacji – detalista może to zrobić samodzielnie lub może się tym zająć firma wdrażająca system, co ma wpływ na późniejszy udział w przychodach z eksploatowanej sieci – tłumaczy Piotr Lewandowski, Product Manager z firmy PRN Polska, która dostarcza POS TV do sieci Carrefour. – Ważnym czynnikiem determinującym koszty jest również rola systemu POS TV w strategii komunikacyjnej detalisty oraz jego polityka wobec dostawców. Jeżeli sieć handlowa zamierza głównie komunikować własne eventy, promocje i produkty, obniża to możliwości pozyskania reklamodawców i właściciel sklepu w większym stopniu musi partycypować w kosztach utrzymania sieci. Podobnie jest w przypadku sieci sprzedających dużo marek własnych i współpracujących z wąską liczbą preferowanych dostawców dla obniżenia kosztów zakupu – dodaje Lewandowski.
Koszty wprowadzania POS TV generuje także skala instalacji, a więc to, czy ma to być pojedynczy ekran w hali sklepowej czy może kilka. Zainteresowany musi przy tym zdecydować o wielkości i rodzaju samych monitorów (LCD czy może specjalne folie z projektorem). Do tego dochodzi kwestia rozmiaru jednego bądź drugiego, tj. 15", 20", 32", 42", a może więcej cali.
Na cenę ma też wpływ rodzaj systemu, na jaki decyduje się placówka handlowa. Może to być system sieciowy, ze zdalnym zarządzaniem centralnym z biura firmy dostarczającej sprzęt, która przy okazji zarządza emisją. Właściciel supermarketu może także zdecydować się na system manualny oparty o cykliczną wymianę manualną kart pamięci, na które wgrywany jest co jakiś czas nowy kontent. Można go wymieniać co jakiś czas.
Ale ciągły rozwój technologii powoduje, że firmy dostarczające nośniki wraz z systemami mają coraz bardziej konkurencyjną ofertę. – Koszty inwestycji w systemy są w chwili obecnej kilkakrotnie niższe niż jeszcze parę lat temu. Jednakże, aby stworzyć produkt o odpowiednim zasięgu, który miałby szansę wpisać się na stałe w dobrze przygotowane mediaplany, konieczne są wydatki w wysokości nawet kilkunastu milionów złotych – podkreśla Aleksandra Gutkowska-Maciejuk, PR Manager z poznańskiej firmy Atvertin Sp. z o.o., która zamontowała już ekrany audiowizualne w 29 hipermarketach Tesco, a do końca roku pojawią się one w 52 placówkach tej sieci.
 

Badanie efektywności
Ci, którzy zdecydowali się na ekrany w miejscu sprzedaży chcą wiedzieć, czy podjęta decyzja opłaciła się. Firmy dostarczające POS TV mają różne sposoby, aby sprawdzić, czy nośnik wpłynął na wzrost sprzedaży. – Pomiar skuteczności należy dostosować do stawianych przed tym medium celów. Są to zwykle cele sprzedażowe. Dlatego w oparciu o dane scanningowe z kas tworzymy podsumowania kampanii. Klient może wtedy sprawdzić, jak zachowywała się sprzedaż reklamowanych produktów w sklepach, w których były reklamowane za pomocą POS TV w stosunku do sklepów bez tego wsparcia. Zwykle sprzedaż jest przynajmniej o kilkanaście procent wyższa dzięki kampanii w POS TV, w niektórych przypadkach wzrost sprzedaży jest dużo bardziej dynamiczny – mówi Piotr Lewandowski. – Drugi obszar weryfikacji efektywności POS TV to skuteczność komunikacyjna, czyli zdolność do przekazania konsumentom komunikatów marketingowych klienta. Wyniki badań są bardzo zachęcające, zarówno na poziomie świadomości marki jak i atrybutów wizerunkowych – dodaje Lewandowski.
Dla przykładu, na badanie takiej efektywności hipermarkety Tesco zaangażowały Instytut Badawczy Pentor RI. Zbadał on efektywności sieci nośników Atvertin, które Tesco umieściła w swoich hipermarketach. Badanie zostało przeprowadzone metodą obserwacji uczestniczącej (ankieter towarzyszył klientowi w zakupach i notował jego zachowania), uzupełnionej o wywiad kwestionariuszowy realizowany przed rozpoczęciem zakupów i po ich zakończeniu. Badanie zrealizowano w czterech hipermarketach Tesco w Warszawie i Poznaniu, w których funkcjonował system 42" ekranów LCD z przekazem audiowizualnym (27–30 ekranów w każdym hipermarkecie). Rozkład ekranów w hipermarketach został ustalony w oparciu o wcześniejsze badania optymalizacji lokalizacji i gwarantował, że przynajmniej 80 proc. klientów będzie przebywało w zasięgu działania systemu Atvertin w czasie co najmniej równym długości pętli emisyjnej. Przez cztery tygodnie w godzinach otwarcia sklepów na łącznie 111 ekranach LCD emitowane były reklamy 15 marek z 11 kategorii produktowych, takich jak: snacki, kosmetyki, jogurty, wędliny, sól, proszki do prania, kawa, napoje, piwo, lody oraz akcje społeczne. Blok reklamowy składał się z 13 różnych spotów. Poddane badaniu kampanie miały różny czas trwania oraz różne cele.
– Badanie efektywności w Tesco wykazało, że reklama na systemie Atvertin spowodowała średnio 35 proc. wzrost poziomu znajomości spontanicznej reklamowanych marek (porównując poziom znajomości przed i po wyjściu z marketu). Marki reklamowane we wrześniu na ekranach w Tesco zanotowały wzrost zakupu średnio o 68 proc. (stosunek kupujących markę reklamowaną do planujących kupić tę markę), przy czym średnia dynamika wzrostu sprzedaży różnicuje się w zależności od marki i kategorii. Stwierdzono również, że badany system najsilniej działa na decyzje zakupowe osób, które nie są zdecydowane co do tego, jakiej marki produkt kupić – wyjaśnia Aleksandra Gutkowska-Maciejuk. Z przeprowadzonego przez Pentor RI badania wynika również, iż w przestrzeni oddziaływania systemu Atvertin znalazło się 100 proc. klientów Tesco. Jeden klient wchodził w zasięg działania ekranów średnio 11 razy. Natomiast 50 proc. badanych klientów zadeklarowało, że pamięta przynajmniej jedną z reklam emitowanych za pośrednictwem systemu digital signage.
Istnieją także inne sposoby zbadania efektywności POS TV niż tradycyjna ankieta. Na ostatnich targach Screen Expo w Londynie zaprezentowano nowy system. Jego działanie opiera się na instalacji małej kamery przy ekranie, na którym wyświetlane są reklamy i instalacji programu (tzw. agenta) na komputerze, który służy za player. System poprzez kamerę jest w stanie przygotować profesjonalne statystyki oglądalności, obejmujące: liczbę osób, która oglądała dany spot danego dnia, liczbę potencjalnych osób, które mogłyby obejrzeć, a nie obejrzały (system rozróżnia, czy osoba patrzyła się na ekran, ile czasu, w trakcie którego spotu, czy była obok ekranu i miała skierowaną głowę gdzie indziej, a nie na ekran). Za pomocą systemu można też przygotować statystyki z podziałem na płeć oraz wiek.
 

Paragon świadczy o korzyściach
Inny sposób na sprawdzenie efektywności POS TV stosuje firma Call2Action, która takie nośniki dostarcza sieci supermarketów Piotr i Paweł. Ekrany umieszczone są przy kasach. Kryterium, dzięki któremu Call2Action sprawdza kontakt klienta z ekranem POS TV są paragony. – Jesteśmy w stanie dokładnie ustalić i policzyć, ile osób kontaktuje się z takim nośnikiem – każdy kto płaci dostaje paragon. To świadczy o tym, ile osób przeszło obok. Często na paragon przypada więcej niż jedna osoba, co oznacza, że liczba klientów, które miały kontakt z nośnikiem szacuje się między 1 a 6. Prawdopodobieństwo zetknięcia się jest bardzo duże, większe niż z nośnikiem umieszczonym w alei handlowej. Przy kasie klient kontaktuje się z nośnikiem na wysokości jednego metra – tłumaczy Tomasz Sieniutycz, dyrektor reklamy firmy Call2Action.
Nośniki w supermarketach Piotr i Paweł działają od października ubiegłego roku. Obecne są w prawie 50 placówkach tej sieci. Na jeden sklep przypada średnio 8 ekranów. – Ich liczba jest uzależniona od liczby stoisk kasowych. Mamy sklepy, w których jest ich nawet 19 – mówi Błażej Patryn, rzecznik prasowy sieci supermarketów Piotr i Paweł.
Firma zapowiada, że takie nośniki będzie umieszczała w każdej kolejnej nowej placówce. Czas emisyjny dzielony jest między reklamodawców zewnętrznych a autopromocję sieci Piotr i Paweł.
 

Pomoc w budowie marki
Główna korzyść dla właściciela sklepu, który decyduje się na umieszczenie ekranów z POS TV, to uzyskanie wizerunku nowoczesnego, elastycznego i skutecznego narzędzia komunikacji z kupującymi. Pozwala to szybko reagować na zmieniającą się sytuację rynkową. – Logistyka przy organizacji wewnętrznych promocji i eventów jest dużo prostsza. Nie trzeba już inwestować w druk i fizyczną dystrybucję materiałów promocyjnych. Pojawia się synergia z kampaniami detalisty prowadzonymi w klasycznej TV. Poprawia się wizerunek sieci, klienci zaczynają postrzegać ją jako bardziej nowoczesną. Dla klientów POS TV to ułatwione poruszanie się po sklepie, bieżące informacje na temat najkorzystniejszych ofert, ale również prognoza pogody, newsy, rozrywka – wyjaśnia Piotr Lewandowski.
Podobnego zdania jest Aleksandra Gutkowska-Maciejuk. – Nowoczesne, estetyczne nośniki są znacznie łatwiejsze w implementacji w takiej przestrzeni, jak centra handlowe czy supermarkety. Są skuteczniejsze w docieraniu do odbiorcy poprzez audiowizualną formę. Utrzymanie systemu od strony technicznej, logistycznej oraz administracyjnej staje się dużo prostsze i tańsze. Nie do podważenia jest szybkość, z jaką można na takim systemie zaplanować oraz zrealizować działania promocyjno-reklamowe – mówi.
Budowanie marki i skuteczne realizowanie akcji promocyjnych za pomocą POS TV jest o wiele łatwiejsze dla dużych sieci handlowych. – Doświadczenia zagraniczne i polskie wskazują na wielkopowierzchniowe sklepy spożywcze i elektroniczne. Opłacalności instalacji systemu POS TV sprzyja również duża liczba kupujących w pojedynczym sklepie. Ułatwia to pozyskanie reklamodawców, nawet oferujących produkty i usługi niedostępne na terenie sklepu, np. sieci telefonii komórkowej czy dystrybutorów filmów kinowych. Naturalnym środowiskiem dla systemów POS TV są zwłaszcza elektromarkety, w których można wykorzystać wystawione na ekspozycjach monitory LCD – uważa Piotr Lewandowski.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016