Ekoprodukty pilnie poszukiwane

Moda na zdrowy tryb życia, rosnący procent populacji cierpiącej na alergię i coraz ostrzejsze wymogi dotyczące ochrony środowiska to dobry grunt dla rozwoju rynku ekologicznej żywności w naszym kraju. Co więcej, mimo kryzysu producenci i dystrybutorzy tych produktów nie odnotowują spadków obrotów. Polski ekorynek wciąż się tworzy – na razie działa na nim zaledwie 180 producentów, a to oznacza, że jest jeszcze miejsce dla nowych graczy.
 

Zdrowe nie znaczy eko
To, że ekorynek nie jest u nas tak rozwinięty, jak na Zachodzie Europy powoduje, że dochodzi do nadużyć na polu samej terminologii. Pojęcie „ekożywność” często jest używane zamiennie ze „zdrową żywnością”. A to, zdaniem przedstawicieli tego segmentu, poważny błąd. Zdrowa żywność tyczy się produktów skierowanych do osób z problemami zdrowotnymi: alergiami na gluten czy laktozę. Często do tego pojęcia zalicza się również produkty wegetariańskie, wegańskie czy żywność dietetyczną. A to nie to samo, co ekoprodukty.
– Żywność ekologiczna musi natomiast spełniać określone warunki, ustanowione zarówno przez prawo Unii Europejskiej, jak i prawo krajowe, obejmujące cały proces produkcji i przetwórstwa. Ścisła kontrola jednostek certyfikujących, zawierająca cały proces powstawania produktu, poczynając od rolnika czy hodowcy, a kończąc na dystrybutorach czy sklepach, ma na celu zapewnienie stuprocentowej pewności, że produkt dostarczany konsumentowi spełnia najwyższe standardy jakościowe, nie zawiera niedozwolonych w ekologii dodatków żywnościowych, pozostałości pestycydów itp. – tłumaczy Anna Olszewska, dyrektor departamentu zakupów Bio Planet Sp. z o.o., producenta i dystrybutora ekożywności.
Świadczą o tym m.in. certyfikaty umieszczane na produktach ekologicznych. W przypadku produktów z segmentu tzw. „zdrowej żywności” nie możemy być pewni, co do jakości surowców użytych podczas produkcji. Co więcej, nie różnią się one często od konwencjonalnych produktów. – Termin „zdrowa żywność” to czysty chwyt marketingowy. Uważam go za co najmniej dziwny i przekłamujący, ponieważ każda żywność powinna być zdrowa – mówi wprost Dariusz Kozłowski, prezes firmy Bioavena, producenta ekożywności. Zdaniem ekoprzedsiębiorców takie nadużywanie psuje rynek żywności ekologicznej w Polsce. – Z uwagi na dzisiejszy trend ekologiczny niestety wiele produktów podszywa się pod ekożywność, ze szkodą dla tego sektora. A przecież różnica w jakości jest zdecydowana. Przez to konsument wprowadzany jest stale w błąd – ubolewa Waldemar Zimostrad, prezes zarządu i właściciel Eco Logica Sp. z o.o., producenta i dystrybutora ekologicznych wędlin i mięs.
W Polsce certyfikaty ekologicznej żywności wydaje siedem jednostek: Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o. z Lublina, Agro Bio Test Sp. z o.o. z Warszawy, Cobico Sp. z o.o. z Krakowa, Biocert Małopolska z Krakowa, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA oddział w Pile, Jednostka Certyfikacji Produkcji Ekologicznej PNG Sp. z o.o. z Zajączkowa k. Kielc oraz Bioekspert Sp. z o.o. z Warszawy. Wszystkie wydają upoważnienia z ramienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a kontrolę nad nimi sprawują inspektorzy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).
 

Świadomy konsument
Produkty ekologiczne są adresowane do wszystkich konsumentów. – Najczęściej jednak kupują je kobiety w wieku od 25–50 lat oraz osoby starsze. Podstawową różnicą pomiędzy konsumentem kupującym ogólnodostępne produkty a towary eko jest świadomość. Ci ostatni częściej interesują się składnikami produktów czy ich pochodzeniem. Cechuje ich chęć dbania o zdrowie swoje oraz rodziny – mówi Anna Olszewska.
Dariusz Kozłowski zauważa pewne zmiany w świadomości Polaków. – Klienci zwracają się w kierunku ekologii i jest ich coraz więcej. Trudno ocenić czy to moda, czy świadome wybory – zastanawia się.
Jednak nie wszyscy gracze są jednomyślni. – Nikt nie robi nic, by uświadomić finalnych odbiorców, co oznacza zdrowa żywność, bez konserwantów a ekologiczna. Konsumpcja ekologiczna dotyczy szerszego wymiaru. Wiąże się z ochroną środowiska, nie działa przeciwko naturze, nie używa chemii – uważa Waldemar Zimostrad z Eco Logica. Wtóruje mu Wojciech Żółkowski, właściciel Victualia Saluber Ekologiczne Produkty Żywnościowe, importer eko-artykułów z Zachodniej Europy. – Intensyfikacja rolnictwa na masową skalę powoduje, że ludzie są dożywieni, ale nie odżywieni. Poza tym Polak to niedowiarek i na początku ciężko przekonać go do nowych produktów. Najpierw musi ich dotknąć i spróbować. Dlatego produkty ekologiczne pozostają w niszy i w niej będą. Ich odbiorcami są konsumenci, którzy dbają o zdrowie, prowadzą zdrowy tryb życia, im nie jest wszystko jedno, co jedzą. Reszta odbiorców próbuje takich artykułów z ciekawości – uważa Żółkowski.
Jego zdaniem konsumenci szukają w ekoproduktach nowych doznań smakowych. – Zaletą tych artykułów jest ich naturalność i nieporównywalny smak, certyfikowany przecier pomidorowy składa się tylko i wyłącznie z pomidora – dodaje.
 

Znaleźć niszę
Klienci mają w czym wybierać. Praktycznie wszystkie produkty spożywcze mają swoje odpowiedniki w wersji eko. Dlatego polscy przedsiębiorcy z tej branży starają się znaleźć niszę, w której mogą działać. Dla przykładu Victualia Saluber Ekologiczne Produkty Żywnościowe zajmuje się importem ekoproduktów z Europy Zachodniej. – Jesteśmy wyłącznym importerem na Polskę uznanych firm z długoletnią tradycją, jak Rabenhorst, La Selva, Demeter czy Holle – mówi Wojciech Żółkowski. Jego firma posiada w ofercie 600 pozycji, w tym soki i nektary, wina, produkty śniadaniowe dla dzieci, ryże, kasze, mąki orkiszowe czy przeciery pomidorowe.
Eco Logica Sp. z o.o. postawiła na produkcję i dystrybucję mięs i wędlin. Współpracuje z 300 ekologicznymi gospodarstwami w południowo-wschodniej – Powodzeniem cieszą się u nas takie wyroby, jak kiełbasa krakowska, szynkowa, polędwica sopocka, kiełbasa myśliwska, pieczenie: schab, boczek czy karkówka – mówi Waldemar Zimostrad.
Bioavena z kolei specjalizuje się w produkcji i przetwórstwie suszy owocowo-warzywnych, musli, płatków zbożowych, kasz, mąk, przypraw oraz żurku ekologicznego. Konfekcjonuje także bakalie, cukier trzcinowy, pestki słonecznika i dyni.
 

Bariery na rynku
Na rynku ekożywności jest jeszcze wiele barier ograniczających jego wzrost. Co trzeba zmienić? – Ministerstwo Rolnictwa mogłoby bardziej wesprzeć rolników. Należałoby też zadbać o edukację społeczeństwa w zakresie spożywania ekoproduktów – uważa Wojciech Żółkowski.
Na niewielką świadomość konsumentów w tym temacie zwraca też uwagę Anna Olszewska. – Największe problemy dostrzegamy w braku odpowiedniej informacji. Producenci ekologiczni nie dysponują budżetami marketingowymi, które mogą przeznaczyć na ten cel. Stanu rzeczy nie poprawia niewielka liczba profesjonalnych punktów sprzedaży, w których Polacy mogliby się zapoznać z ekologiczną żywnością – zauważa Anna Olszewska.
Na lepiej rozwiniętych rynkach ekologicznych, np. w Niemczech, struktura sklepów bio odzwierciedla tradycyjną. Możemy tam znaleźć ekologiczne sklepy indywidualne, jak i wielkopowierzchniowe, od dyskontów po sklepy delikatesy. W Polsce ekoprodukty da się kupić w wyspecjalizowanych sklepach ekologicznych, których z roku na rok przybywa. Są także dostępne w jedynej na razie sieci ekologicznej Organic Farma Zdrowia. Na półki z ekoproduktami zdecydowały się także niektóre delikatesy, jak Piotr i Paweł, Alma Market, Bomi czy Delima. Jednak mniejsze sieci supermarketów wciąż ostrożnie podchodzą do wprowadzania ekożywności do swojego asortymentu. Rok temu ekologiczne jedzenie wprowadziła do swoich sklepów Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Stalowej Woli. Asortyment rozłożono na wydzielonych półkach w trzech placówkach tej spółki. Jednak barierą okazała się cena. – Sprzedaż towaru, jaki oferujemy na stoiskach ekologicznych, nie jest tak duża, by wprowadzać go do kolejnych naszych sklepów. Klienci zwracają uwagę, że produkty te są za drogie – mówi Dariusz Domański z działu marketingu „Społem”. A ich cena raczej się nie zmieni. Produkty eko są droższe od tradycyjnych ze względu na koszty produkcji. Różnica wynosi nawet 50–70 proc., a przeciętnie sięga 25–30 proc. Koszty generuje fakt, że jej wytwarzanie opiera się na pracy rąk ludzkich. Do tego liczy się każdy etap produkcji – ziemia, położenie upraw, powietrze, woda, sposób zbierania czy opryski.
Kolejne miejsce na liście problemów zajmuje logistyka. – Największym problemem jest traktowanie ekoproducentów jakby były to duże firmy. Przejawia się to w opłatach za tzw. półki czy indeksy, jakie proponują nam sieci handlowe. Koszty te, przynajmniej na razie, przerastają nasze możliwości – przyznaje Dariusz Kozłowski.
 

Kryzys nie przeszkadza
Czas spowolnienia gospodarczego jak na razie okazuje się łaskawy dla ekoproducentów i ekoimporterów. – Nie zauważamy spadków sprzedaży na rynku żywności ekologicznej. Najprawdopodobniej kryzys nie dotknie specjalistycznych sklepów oferujących taki asortyment – prognozuje Anna Olszewska. Jej zdaniem klient świadomie wybiera żywność ekologiczną i nie traktuje jej już jako zbędny luksus. – Kiedy budżet domowy zacznie się kurczyć, konsumentom będzie łatwiej rezygnować z innych dóbr materialnych, niż wrócić do taniej, konwencjonalnej żywności, od której się odzwyczaili – podsumowuje Olszewska.
Sytuację na rynku pozytywnie oceniają także przedstawiciele Bioaveny. – Spowolnienie gospodarcze nie daje się nam mocno we znaki, jednak ciągłe nagłaśnianie kryzysu przez media musi się w końcu odbić i na naszych klientach – deklaruje Dariusz Kozłowski. Jak mówi, do spadku liczby konsumentów może przyczynić się także lobby tanich sieci.
Mniej optymizmu wykazuje także prezes spółki Eco Logica. – Nie da się ukryć, że klienci są dzisiaj ubożsi, a ludzie uważniej przyglądają się wydatkom. Natomiast świadomi klienci sieci delikatesowych , wciąż kupują produkty ekologiczne – mówi Waldemar Zimostrad.
Wojciech Żółkowski zwraca uwagę nie tyle na spadek klientów, co zahamowanie dynamiki wzrostu ich liczby. – Popyt cały czas jest. Gdybyśmy mieli taką sytuację na rynku jak w ubiegłym roku, moglibyśmy pozyskiwać kolejnych odbiorców. W tej chwili nowych klientów niestety nie przybywa – mówi Wojciech Żółkowski.
Mimo wszystko działające w tej branży firmy nie boją się o swoją przyszłość. Zdaniem ekspertów zainteresowanie zdrową żywnością oraz żywnością ekologiczną będzie stałym trendem. Świadczy o tym nieustający wzrost zainteresowania bioproduktami na rynkach krajów rozwiniętych. – Zdecydowana większość konsumentów produktów ekologicznych to osoby świadomie dokonujące wyboru. Rezygnują z masowej, konwencjonalnej żywności nie tylko z pobudek zdrowotnych, ale również światopoglądowych i etycznych – podsumowuje Anna Olszewska.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016