Przechytrzyć złodzieja

Co gorsze, w ostatnim czasie kradzież w sklepach nasila się, a eksperci argumentują to skutkami spowolnienia gospodarczego. – Przewidujemy, że tegoroczne wyniki Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym będą gorsze niż w zeszłym roku – zwraca uwagę Robert Pilewski, shrink management systems business manager z firmy Checkpoint Systems. – W efekcie kryzysu obserwujemy szczególnie wzrost kradzieży produktów żywnościowych – dodaje.
Warto przyjrzeć się ofercie systemów antykradzieżowych, bo, jak się okazuje, czujne oko pracownika to dziś zdecydowanie za mało.
 

Dobór zabezpieczenia kluczowy dla placówki
O tym, że skala zjawiska kradzieży jest coraz większa przekonują także przedstawiciele sieci Real. – Problem nasila się głównie w okresach świątecznych – przyznaje Agnieszka Łukiewicz-Stachera, rzecznik prasowy Real Sp. z o.o. – Do najczęściej kradzionych towarów należą głównie rzeczy drobne, na przykład: słodycze, kosmetyki, alkohole, nośniki audio-wideo, gry, zabawki, narzędzia, odzież i żywność. Ale najbardziej uciążliwi są tak zwani „podjadacze”, którzy spożywają na terenie sklepu pieczywo, słodycze, owoce oraz wodę i soki, nie płacąc za nie – skarży się Agnieszka Łukiewicz-Stachera.
Zamontowanie dobrego urządzenia, a co za tym idzie, ograniczenie strat wynikających z kradzieży, ma wpływ na zyski. A jeśli produkty są dobrze chronione, personel może poświęcić więcej uwagi na sprzedaż i obsługę klienta, zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu w handlu.
Piotr Rumiński, produkt manager Optiguard Sp. z o.o., nie ukrywa, że wybór odpowiednich zabezpieczeń nie jest łatwy. – Zalecamy, aby sklepy nie zmieniały technologii bramek antykradzieżowych, podjęły wybór raz, ale przemyślany. Trzeba znać zalety i wady każdego rozwiązania, a także kierunek rozwoju firmy, którą się prowadzi – radzi.
Jedną z najpopularniejszych technologii jest radiowa (RF), działająca na częstotliwości 8,2 MHz. – Obejmuje klipsy antykradzieżowe oraz etykiety zabezpieczające. Zalety tego systemu to niski koszt instalacji, eksploatacji oraz stabilna praca systemu – mówi Piotr Rumiński.
W ofercie dostawców są również systemy akusto-magnetyczne (AM), elektromagnetyczne (EM) oraz mieszane, czyli radiowo-magnetyczne (RM). – Każdy ma swoje wady i zalety. Tak naprawdę nie ma idealnego. Można kupić najlepsze i najdroższe bramki. Bardzo ważny jest szybki serwis tych urządzeń – zwraca uwagę Piotr Rumiński.
Sklepy ogólnospożywcze stosują zarówno RF, AM, EM i sporadycznie ze względu na wysokie koszty RM. Dobór zabezpieczeń kabelkowych jest zagadnieniem bardziej złożonym. Montaż poszczególnych elementów jest uzależniony od wielkości placówki i ilości tematycznych ekspozycji. Dlatego bardzo ważna jest współpraca z klientem w celu optymalizacji zabezpieczenia ekspozycji.
 

Pozorna oszczędność
Zdaniem ekspertów, znaczącą większość kradzieży można udaremnić dostosowując system do potrzeb konkretnego sklepu. – Należy pamiętać, że złodzieje też się uczą i to, co skutecznie odstraszało ich jeszcze kilka lat temu, w tej chwili może się nie sprawdzać. Detaliści w obawie przed dalszymi skutkami kryzysu ograniczają wydatki, w tym również na systemy antykradzieżowe, co, na ich nieszczęście, odbija się na jakości ochrony towarów – ubolewa Pilewski.
Decyzja o doborze określonego rozwiązania antykradzieżowego uzależniona jest m.in. od powierzchni sklepu, oferowanego asortymentu, aranżacji przestrzennej, wystroju wnętrza, sposobu ekspozycji towaru. Systemy przeciwkradzieżowe powinny być skuteczne pod kątem przeciwdziałania kradzieżom i wykrywania ich prób, ale również umożliwiać realizację celów biznesowych właścicieli punktów handlowych, dzięki niezakłóconemu poruszaniu się klientów dokonujących zakupy w sklepie.
– W jednej z sieci hipermarketów istniała potrzeba zabezpieczenia obiektu przed nieuczciwymi klientami przy użyciu stabilnego systemu umożliwiającego instalację anten antykradzieżowych w przejściach kasowych, w sposób pozwalający na swobodne poruszanie się klientów. Zabezpieczenia wymagało również bardzo szerokie wejście do sklepu. Zważywszy na te wymagania oraz szeroki asortyment sprzedawanego towaru, zainstalowaliśmy system UltraExit 2.4M Akryl Split, którego estetyka oraz możliwość zabezpieczenia szerokiego przejścia ze 100-proc. detekcją prób kradzieży spowodowało, że rozwiązanie to jest stopniowo wprowadzane w kolejnych przebudowywanych marketach w całej Polsce – podaje przykład montażu odpowiedniego systemu Katarzyna Olechowicz, asystent działu marketingu w firmie ADT Fire and Security Sp. z o.o.
Kolejny przykład obiektów, w jakich z powodzeniem zostały wdrożone systemy przeciwkradzieżowe, to markety spożywczo-przemysłowe, w których niezbędne było zwiększenie odległości pomiędzy boksami kasowymi. – Nadal jednak ochrona towarów była priorytetem. Zastosowano więc system Ultra Exit 2.4 Dual. Bramki zapewniają skuteczną detekcję, mimo iż zainstalowane są jedynie przy wyjściach. Ochrona w markecie wyposażona jest w ręczne dezaktywatory i weryfikatory Free Style z wbudowaną baterią zasilającą, umożliwiającą swobodne przemieszczanie się w obrębie sklepu – podkreśla Katarzyna Olechowicz.
Przykładem sklepu o mniejszej powierzchni, gdzie firma ADT Fire and Security Sp. z o.o. dostosowywała system zabezpieczeń, jest supermarket w Lublinie. Tu różnorodność towarów stosunkowo niewielkiego rozmiaru wymagała specjalnego zabezpieczenia przed niepowołanym wynoszeniem produktów ze sklepu.
W tym celu zastosowano zabezpieczenie w postaci anten Ultra Post Single instalowanych przy kasach oraz w postaci systemu Ultra Exit 2M Akryl Dual, zapewniającego detekcję w szerokim wyjściu ze sklepu. Towary ze względu na dużą różnorodność zostały zabezpieczone za pomocą metek butelkowych, metek wrzucanych, metek z kodem paskowym oraz klipsów.
 

Elektroniczny strażnik
Właściciele sklepów spożywczych i hipermarketów oczekują indywidualnego doradztwa w zakresie zabezpieczenia swojej placówki. – Nasze doświadczenie pokazuje, że w każdej placówce można stworzyć system antykradzieżowy, który będzie efektywnie zapobiegał stratom powstałym w wyniku kradzieży. Kierujemy się trzema zasadami: adekwatności, kompletności i racjonalności – wymienia Robert Pilewski.
Jak tłumaczy, adekwatność to stosowanie narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem, na tych produktach, do specyfiki których są dostosowane. Kompletność polega na wyczerpaniu możliwości w konkretnym aspekcie zabezpieczeń. Racjonalność oznacza z kolei pragmatyzm przy instalacji systemu i unikanie sytuacji, w których stosuje się nadmierną ilość zabezpieczeń, co wiąże się z marnotrawstwem pieniędzy, a często również z utrudnianiem zakupów konsumentom.
Z kolei ADT oferuje Elektroniczne Systemy Przeciwkradzieżowe (EAS). Zapewniają one ochronę towaru eksponowanego do sprzedaży w sklepie, jednocześnie umożliwiając jego klientom swobodne przeglądanie oferty handlowej i dokonywanie zakupów. – W zależności od potrzeb sklepu, jego asortymentu, aranżacji przestrzennej, wystroju czy sposobu ekspozycji towaru, stosuje się różne typy i konfiguracje systemów. Wśród dostępnych rozwiązań są również takie, które zajmują minimalną powierzchnię i doskonale komponują się z aranżacją – mówi Katarzyna Olechowicz.
W skład typowych systemów przeciwkradzieżowych wchodzą bramki detekcyjne, które najczęściej instalowane są przy wyjściu ze sklepu lub obok punktu kasowego oraz aktywne zabezpieczenia – klipsy lub metki samoprzylepne, umieszczane bezpośrednio na towarach o wysokim stopniu zagrożenia kradzieżą. Elementem systemów przeciwkradzieżowych są również urządzenia przeznaczone do usuwania klipsów oraz dezaktywacji aktywnych zabezpieczeń, których zastosowanie jest uzależnione od rodzaju chronionego towaru i sposobu aplikacji zabezpieczenia. Odzież, sprzęt AGD/RTV, akcesoria sportowe, alkohole itp. zabezpiecza się głównie przy użyciu klipsów, podczas gdy produkty takie, jak: kosmetyki, multimedia, książki, artykuły spożywcze chroni się za pomocą samoprzylepnych metek dyskretnie umieszczanych na lub w produkcie, dzięki czemu próba nieuprawnionego wyniesienia towaru ze sklepu zostanie zauważona. W przypadku kradzieży, z chwilą wkroczenia złodzieja w obszar działania bramek wykrywających obecność aktywnego zabezpieczenia, włącza się alarm, pozwalający na szybką reakcję personelu sklepu, a tym samym uniknięcie strat spowodowanych działaniem złodzieja. – Aby ograniczyć skalę kradzieży, usprawniamy system zabezpieczeń oraz modernizujemy sprzęt do monitorowania. W walce z nieuczciwymi klientami wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania techniczne, głównie elektroniczne systemy antykradzieżowe, np.: akustomagnetyczne czy też nowoczesne systemy radiowe – przyznaje Agnieszka Łukiewicz-Stachera.
 

Nowości na rynku
Na rynku nie brakuje nowych rozwiązań antywłamaniowych. – Wprowadzamy do sprzedaży Secu – Media easy oraz 4-portową centralkę. Secu – Media easy to zintegrowany odtwarzacz multimedialny z funkcjami pozwalającymi na interaktywne wyświetlanie prezentacji produktów. W połączeniu z nową, 4-portową centralką tworzy doskonałe narzędzie marketingowe pozwalające na sprzedaż produktu wyeksponowanego i dobrze zabezpieczonego – opowiada Piotr Rumiński z firmy Optiguard.
Centralka 4-portowa jest także dostępna w opcji Live. – To optymalne zabezpieczenie przed kradzieżą wszędzie tam, gdzie liczy się niski koszt i mobilność – wyjaśnia Rumiński.
Z kolei Fortress Axalux wprowadza przejrzystą żaluzję z poliwęglanu przeznaczoną do montażu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Produkt nadaje się do zastosowania np. w centrach handlowych, sklepach, restauracjach oraz wszędzie tam, gdzie mile widziana jest dopracowana w każdym calu estetyka. Żaluzja wykonana jest z wytłaczanych profili aluminiowych połączonych z lamelami z poliwęglanu o grubości 4 mm lub 6 mm. Całość dopełnia szeroka gama automatyki sterowania. Ciekawostką jest to, że poliwęglan jest tworzywem sztucznym o przejrzystości szkła i wytrzymałości 250 razy większej od niego.
Drugą nowością na rynku, jaką oferuje Fortress Axalux, są rolety stalowe R102. Wytrzymała konstrukcja jest dedykowana do zastosowań przemysłowych – zamknięć dużych otworów. Perforacja zapewnia znacznie większe możliwości ekspozycji wnętrza pomieszczenia. Firma dostarcza systemy m.in. do sklepów Tesco, Baltony, H&M czy Marks & Spencer.
Nowe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe wprowadziła też do oferty firma ADT. Sejfery, które dostępne są w wersji otwartej, zamkniętej lub umożliwiającej regulację, to zabezpieczenia pudełkowe. – Przeznaczone są do ochrony towarów o zwiększonym zagrożeniu kradzieżą. Umożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa w sprzedaży samoobsługowej oraz wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa wartościowe produkty prezentowane są w przeszklonych gablotach i szafach. Dzięki zastosowaniu sejferów klienci mają możliwość obejrzenia towaru z bliska, a sprzedawca nie musi obawiać się kradzieży. Kupującym zapewnia to pełną możliwość wyboru towaru, przy jednoczesnym ograniczeniu strat, jakie mógłby ponieść właściciel sklepu w wyniku ewentualnej kradzieży – mówi Katarzyna Olechowicz.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016