Pieniądze to nie wszystko

Handel detaliczny w Polsce odczuł spadek popytu, a międzynarodowe sieci obecne w naszym kraju zanotowały w I kwartale spadek sprzedaży. Czy globalny kryzys dotyka także niewielkie, lokalne sieci?
Po pierwszych czterech miesiącach 2009 roku sieć Paleo zanotowała 4-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Bieżący rok rozpoczął się dla nas dynamicznie: w styczniu obroty skoczyły o 8 procent wobec stycznia 2008 roku. W kolejnych miesiącach dynamika ta została jednak stłumiona spowolnieniem gospodarczym i znacznym wzrostem kosztów życia. Czekaliśmy na święta i wydarzenia, w związku z którymi zawsze sprzedaż zwiększała się, ale okazało się, że po niezbyt obfitych pod względem sprzedaży Walentynkach i Dniu Kobiet przyszedł czas na Wielkanoc, kiedy koszyki klientów niestety wypełniły się produktami w niższych cenach. Najlepiej widać to było na przykładzie produktów świeżych, otóż sprzedaż cytrusów znacznie spadła na rzecz jabłek. Cena zaczęła też być dominującym kryterium w dziale wędlin.
 

Mimo to realizują Państwo plany rozwoju. Na jakim etapie jest najnowsza inwestycja?
Budujemy nowy punkt handlowo-usługowy w Proszowicach w województwie małopolskim. Inwestycja jest prowadzona systemem gospodarczym, na każdy etap budowy jest negocjowana i zawierana osobna umowa na wykonawstwo. Materiały są zaś kupowane przez nas jako inwestora, co pozwala na olbrzymie oszczędności i znaczne obniżenie kosztów budowy.
W nowo wybudowanym obiekcie zlokalizowane będą Delikatesy Paleo o powierzchni 1000 mkw., które będą sercem obiektu. Powstanie tu także sklep z odzieżą Cleopatra o powierzchni 200 mkw., także należący do firmy Paleo. W nowym punkcie znajdą się także apteka i centrum ogrodnicze wraz z kwiaciarnią oraz salon z biżuterią i pamiątkami, a także placówka bankowa. Negocjujemy także powierzchnię dla dużego centrum RTV/AGD. Termin uruchomienia centrum nie został jeszcze dokładnie określony.
 

Delikatesy Paleo działają na rynku już od kilku lat. Czy inwestycje obejmą także istniejące placówki handlowe?
Chcemy nadać Delikatesom Paleo nowy wystrój, wyposażyć je w nowe urządzenia, a także wprowadzić nowe udziały. W sklepach zostanie zainstalowany nowy system chłodniczy, powiększy się stoisko z mięsem i wędlinami, a także powstanie stoisko z rybami. Stoisko z warzywami i owocami uzyska regały chłodzone, a może nawet ze zraszaniem. Inwestujemy w działy z produktami świeżymi, bo moim zdaniem są one najmocniejszą bronią sieci Paleo. Ponadto chciałbym uruchomić stoisko z produktami regionalnymi i ekologicznymi, choć nie wiem, czy plany te nie zostaną zweryfikowane przez brutalną rzeczywistość.
Gdzie szuka Pan pomysłów na rozwój delikatesów?
Rok temu odwiedziłem Targi Wyposażenia Sklepów Euroshop w Dusseldorfie. Największe wrażenie zrobił na mnie pawilon, w którym prezentowano oświetlenie. Chciałbym wprowadzić kilka innowacji, z jakimi się tam zapoznałem w nowym obiekcie, który powstaje w Proszowicach. Chcemy postawić na energooszczędność oraz komfort pracy i zakupów. Planujemy dużą liczbę miejsc parkingowych, dogodnych nawet dla osób niepełnosprawnych.
 

Czy te działania mają pomóc w odróżnieniu się od konkurencji? Kto jest największym konkurentem dla Paleo?
Paleo działa na wschodzie Małopolski, konkurując z takimi sieciami handlowymi, jak Lewiatan, Biedronka , Avita , PSS Wieliczka, GS , Delikatesy Centrum, Kefirek i Stokrotka, a także paroma dobrymi sklepami niezależnymi.
 

Nie myślał Pan o przyłączeniu się do większej sieci?
Chcemy rozwijać się samodzielnie. Nie przewiduję włączania się w projekty franczyzowe. Dwa lata temu byliśmy kuszeni bardzo dużymi pieniędzmi, chciały nas kupić dwie duże sieci handlowe. Pieniądze to nie wszystko. Doszliśmy do wniosku, że mamy jeszcze trochę do zrobienia na rynku handlowym Małopolski.
 

W jaki sposób zorganizowane są Delikatesy Paleo?
O zakupach i zatowarowaniu sklepów decydują kierownicy poszczególnych placówek, którzy najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności i wymagań swoich klientów. Nasze sklepy działają w oparciu o system informatyczny firmy Kucharscy, który chcielibyśmy jeszcze rozbudować. Zamierzamy wprowadzić udogodnienia dla klientów. Chcemy, by nasi pracownicy pomagali klientom w noszeniu ciężkich zakupów, szczególnie paniom. Zamierzamy odnosić je do aut i pakować do bagażników. Zastanawiamy się także nad wprowadzeniem programu lojalnościowego, na razie szukamy odpowiedniego rozwiązania.
 

Co z działaniami marketingowymi?
Funkcję tę spełniają między innymi konkursy, w jakich bierzemy udział. Ostatnio zostaliśmy nominowani do konkursu Teraz Polska. Nominacja dotyczy jakości usług sprzedaży realizowanych w sklepach Paleo. To wyróżnienie dla naszych pracowników – razem tworzymy wielką rodzinę Paleo. Wcześniej zdobyliśmy certyfikaty Solidnej Firmy i Gazel Biznesu, znaleźliśmy się także w finale konkursu Market Roku.
 

Dziękuję za rozmowę
Julia Sawicka

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016