Certyfikowana żywność opiera się kryzysowi

Wedle prognoz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi liczba ta rośnie rocznie o ok. 25–30 proc.
Szacuje się, że polski rynek ekożywności jest warty blisko 350 mln zł i mimo spowolnienia gospodarczego może wzrosnąć w tym roku o 15 proc.
 

Ekokonsumpcja na dobrym poziomie
Na wciąż nienasyconym jeszcze rynku ekożywności w Polsce, kryzys 2009 roku nie odcisnął swojego piętna. – Branża żywności ekologicznej u nas wciąż rośnie – uważa Dorota Metera z firmy Bioekspert Sp. z o.o., która zajmuje się certyfikowaniem produktów i zakładów rolnictwa ekologicznego. – Mimo że rolnictwo ekologiczne kryzys dotknął w kwestii cen za uprawy, to w konsumpcji żywności certyfikowanej nie widać załamania. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że polski sektor ekożywności jest wciąż mały i słabo rozwinięty. Ma przy tym wierną grupę konsumentów, których cały czas przybywa. Powstają też kolejne sklepy ekologiczne – zauważa Metera.
Mała liczba graczy na tym wyspecjalizowanym rynku powoduje, że wciąż jest miejsce dla nowych przedsiębiorców. Ale i ci, którzy już na nim są, nie boją się o swoją przyszłość. – Na razie nie zauważamy spowolnienia na rynku żywności ekologicznej. Najprawdopodobniej kryzys nie dotknie specjalistycznych sklepów z żywnością ekologiczną. Klient wybierający żywność ekologiczną świadomie nie traktuje jej jako zbędny luksus. Kiedy budżet domowy zacznie się kurczyć, łatwiej mu będzie zrezygnować z innych dóbr materialnych, niż wrócić do taniej konwencjonalnej żywności – prognozuje Anna Olszewska, dyrektor departamentu zakupów Bio Planet Sp. z o.o., producenta i dystrybutora ekożywności.
Podobny optymizm wyraża firma MyEcolife, która zajmuje się sprzedażą produktów ekologicznych, dostarcza je do lokalnych sklepów spożywczych i posiada firmowe stoiska w centrach handlowych. – Wszystkie badania, prowadzone przez różne firmy w ostatnich latach, niezmiennie mówią o wzroście rynku. Mimo znaczących rozbieżności w liczbach, prognozy są optymistyczne. Dane z MyEcolife i rozwój naszej firmy także na to wskazują – mówi Katarzyna Wieczorek z MyEcolife.
 

Zbyt mały asortyment
Jednak polskie sklepy ekologiczne mają wciąż mały wybór – zaledwie od 3 do 6 tys. artykułów w asortymencie. Dla porównania, na rozwiniętym już niemieckim rynku żywności ekologicznej, placówki handlowe posiadają przeciętnie 10 tys. towarów. – Liczba ta zależy także od liczby przetwórni ekologicznych działających w danym regionie. W tej chwili w Polsce funkcjonuje ok. 200 przetwórni. W Niemczech – 3 tys. – mówi Dorota Metera.
– Konsumenci cały czas wskazują na braki w asortymencie ekożywności dostępnym w obiektach. Na pierwszym miejscu wymieniają mięso i jego przetwory, potem owoce i warzywa oraz przetwory mleczne. Według moich badań, 21 proc. Polaków to konsumenci ekoproduktów, jednak wśród nich sporą grupę stanowią klienci okazjonalni, którzy dokonują zakupów żywności ekologicznej kilka razy w miesiącu – zauważa dr Sylwia Żakowska-Biemans z SGGW, która prowadzi badania nt. rynku ekożywności w Polsce.
Zdaniem ekspertów, wiele sklepów i hurtowni ekologicznych w Polsce wciąż importuje produkty. Ich właściciele uważają, że krajowa branża jest jeszcze słabo rozwinięta. Wśród ograniczeń jej rozwoju jest brak odpowiedniej dystrybucji. – Polski konsument wciąż nie wie, co to jest certyfikacja produktów ekologicznych, co się za nią kryje, jakie wartości ze sobą niesie i jakie korzyści z tego wynikają. Do tego nie zna znaków certyfikujących i nie potrafi rozróżnić, która żywność jest ekologiczna, a która nie. Konsumenci oczekują przede wszystkim dobrej informacji na temat ekożywności. Dopiero w drugiej kolejności chcą, by ekologiczna żywność miała niższą cenę. Oczekują też wyraźnego logo ekoproduktów i sklepów oraz reklamy. Okazuje się, że pomimo imponującego wzrostu gospodarstw ekologicznych w ostatnich pięciu latach, wciąż mamy za małą podaż tych produktów. Producenci skarżą się na problemy z uzyskaniem surowca, co wiąże się ze strukturą użytkowania gruntów rolnych – dodaje.
Światełko w tunelu zauważa Dorota Metera. – Mimo że asortyment wciąż jest jeszcze ubogi, to tendencja jest taka, że sklepy stale go poszerzają – dodaje. Widać to na przykładzie firmy MyEcolife, która powstała w lipcu ubiegłego roku. – Na przełomie stycznia i lutego 2009 roku ruszyliśmy z dystrybucją produktów. Liczba indeksów w asortymencie znacząco wzrosła. W styczniu było ich 25 w 3 kategoriach: wędliny, bakalie i naturalne środki czystości. Obecnie mamy ich ponad 80 w 14 kategoriach – mówi Katarzyna Wieczorek. MyEcolife zamierza do końca roku wprowadzić do swojej oferty jeszcze m.in. wina, mąki, kasze oraz zupy.
 

Lojalni klienci
Sytuacja sklepów z ekologiczną żywnością wydaje się być stabilna. – Ponad 70 proc. sklepów ekologicznych, które rozpoczęły działalność pięć lat temu, z powodzeniem funkcjonuje na rynku – uważa Janina Sokołowska z Polskiego Klubu Ekologicznego, który zajmuje się promowaniem idei zrównoważonego rozwoju, prowadzi działalność edukacyjną, a także doradczą dla przedsiębiorców ekologicznych. – Sklepy te zyskują lojalnych klientów i osiągnęły dobrą pozycję na rynku – dodaje.
Działający w branży ekożywności, poza tradycyjnymi metodami dotarcia do klienta, stawiają na Internet. – Rozwinęliśmy kanały dystrybucji w firmie. Po pierwsze, wzmocniliśmy znacznie kanał internetowy. Nasze produkty są w sprzedaży w sklepach internetowych nie tylko z ekologiczną żywnością, m.in. we frisco.pl, ale także w naszym własnym sklepie internetowym www.myecolife.pl/sklep – mówi Katarzyna Wieczorek. – Po drugie, w połowie roku uruchomiliśmy program partnerski dla małych i średnich sklepów na terenie całej Polski. Są to głównie lokalne placówki handlowe, które od lat mają stałych, zaufanych klientów, odważnie wprowadzają nowości, ale tylko pewne i sprawdzone. Tym partnerom oferujemy specjalne warunki współpracy, wsparcie marketingowe oraz możliwości wyposażenia sklepu w dodatkową biopółkę – dodaje.
Zdaniem Sokołowskiej, jest kilka czynników, które ułatwiają handel ekologiczną żywnością. – Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome ekologii, poprawiają się możliwości zaopatrzeniowe sklepów z ekotowarami, asortyment stale wzrasta. Do tego dochodzą choroby cywilizacyjne u dzieci i dorosłych, które powodują zwrócenie się konsumentów w stronę tych artykułów – uważa Sokołowska. – Nie bez znaczenia są także afery na rynku rolno-spożywczym, jak świńska grypa czy choroba wściekłych krów – dodaje. Konsumentów produktów ekologicznych charakteryzuje m.in. średni poziom zamożności. – Są to zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, rodziny z małymi dziećmi – uważa Sokołowska.
 

Pod lupą inwestorów
Mimo dobrych prognoz dla rynku ekologicznej żywności, wciąż istnieją przeszkody, które hamują rozwój tego segmentu, a także nie dają jasnej wiedzy o nim. Wciąż nie ma dostatecznych danych na temat liczby sklepów ekologicznych, a te które są, są niedokładne. – Tak naprawdę nikt nie prowadzi w tej chwili ich ewidencji – mówi Dorota Metera.
Sami producenci lub potencjalni sprzedawcy skarżą się na brak informacji na temat działalności w branży ekologicznej. – Istnieje wiele organizacji, jak choćby nasza, która te dane gromadzi. Są instytucje państwowe, na przykład ciała certyfikujące taką żywność, ale wiele osób wciąż czuje się niedoinformowanych – mówi Janina Sokołowska.
Ekorynek jest także pod lupą potencjalnych inwestorów, ci jednak podchodzą do niego ostrożnie. – Przyglądamy się temu segmentowi rynku, ale do tej pory nie zdecydowaliśmy się na współpracę z żadną tego typu firmą – mówi Monika Gaszewska z Krokus PE, która zajmuje się dokapitalizowaniem firm.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016