Pod bezpiecznym okiem

Jedną z gałęzi gospodarki, która napędza rozwój rynku kamer sieciowych, jest handel detaliczny. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie sklep, w którym nie funkcjonowałby żaden system monitoringu. To niezbędny element zabezpieczający placówkę przed kradzieżą, ale także część wyposażenia zapewniająca bezpieczeństwo zarówno klientom, jak i pracownikom. Nowoczesne kamery z odpowiednim oprogramowaniem to również narzędzie optymalizujące decyzje biznesowe podejmowane przez osoby zarządzające sklepami detalicznymi, np. w zakresie aranżacji przestrzeni, rozlokowania towaru czy zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi.
 

Bezpieczeństwo i komfort
W 2009 roku Szwedzki Instytut Sprzedaży Detalicznej wraz ze Szwedzką Akademią Handlu zlecił przeprowadzenie badania efektywności systemów nadzoru wizyjnego. – To rozpoznanie rynku dowiodło, że instalacja systemu monitoringu wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu pracy oraz na ograniczenie kradzieży. Potwierdziło to 90 proc. właścicieli i pracowników sklepów – przekonuje Johan Akesson, dyrektor ds. rozwoju biznesu Axis Communications.
W ogólnej ocenie efektywności systemów nadzoru badane osoby wskazywały także na rolę typu instalowanego sprzętu, a przez to jakości rejestrowanego obrazu. – Tym samym uczestnicy badania podkreślili przewagę nowoczesnych rozwiązań cyfrowych nad analogowymi – dodaje Akesson.
Jakość nagrania jest bardzo ważna, bo zarejestrowany obraz może być wykorzystany jako materiał dowodowy. – Właściwie zaprojektowany i wdrożony system stanowi uzupełnienie innych instalacji zabezpieczenia technicznego, takich jak alarmowy czy EAS (elektroniczny system antykradzieżowy), co podnosi poziom bezpieczeństwa danej placówki handlowej, a także redukuje straty wynikające z kradzieży – mówi Krzysztof Bełdycki, menedżer Działu Zabezpieczeń Technicznych w Securitas Polska.
 

Przyszłość to IP
Na przestrzeni ostatnich lat systemy telewizji dozorowej dokonały największego rozwoju spośród całej gamy dostępnych zabezpieczeń technicznych. Ewolucja była rozłożona na kilka etapów. Pierwszym z nich było stosowanie systemów analogowych, które wykorzystywały na potrzeby rejestracji i archiwizacji nagrań magnetowidy. – Wraz z rozwojem technologii produkcji dysków twardych producenci systemów CCTV zaczęli stopniowo zastępować magnetowidy rejestratorami cyfrowymi – informuje Bełdycki. – Kolejne wersje rejestratorów cyfrowych stawały się stopniowo serwerami wizyjnymi o dużej mocy przetwarzania niezbędnej do przeprowadzania szeregu obliczeń. Takie wyliczenia są wykorzystywane przy zaawansowanej detekcji ruchu, a także na potrzeby obsługi kamer IP – dodaje.
Zapoczątkowało to kolejny etap w rozwoju systemów wizyjnych. Od tej pory jego wyznacznikiem stały się rozwiązania sieciowe, zapewniające globalne zarządzanie oraz optymalizację systemów ochrony. – Poszczególne urządzenia pracujące w sieci mają przypisany adres IP, co umożliwia im wzajemną komunikację. Sygnał może być przekazywany poza chroniony obiekt pozwalając na zdalne nadzorowanie – informuje Krzysztof Bełdycki.
Specjalista Securitas Polska przekonuje, że architektura stosowanych obecnie urządzeń umożliwia praktycznie bezobsługową pracę systemu poprzez funkcjonalność, jaką dostarcza inteligentna analiza obrazu i dźwięku. Dzięki temu dostarcza on szeregu informacji pomocnych w opracowaniu strategii marketingowej. – W niedalekiej przyszłości istniejące systemy telewizji zamkniętej będą nie tylko rozbudowywane o kamery IP, ale także sukcesywnie nimi zastępowane. Wiąże się to z wieloma zaletami rozwiązań cyfrowych, takimi jak pełna skalowalność, łatwość instalacji, nieporównywalna jakość obrazu, elastyczność, ale przede wszystkim możliwościami technologicznymi monitoringu IP – argumentuje Agata Majkucińska, Key Account Manager w Axis Communications.
 

Nowe możliwości
Nowoczesne systemy monitoringu są ze sobą zintegrowane, co umożliwia współpracę pomiędzy poszczególnymi elementami. Łukasz Kuczyński, dyrektor operacyjny Impel Monitoring wylicza zalety tego typu rozwiązań. Argumentuje, że inteligentne systemy wizyjne pozwalają na automatyczną detekcję ruchu, czyli uruchomienie nagrywania tylko wtedy, gdy obiekt znajdujący się w kadrze kamery porusza się lub gdy w pobliżu mikrofonu słychać rozmowę.
Systemy analizują też zmiany scenerii w polach widzenia kamer, która ma zastosowanie np. w detekcji pozostawionych przedmiotów lub usunięcia przedmiotów obserwowanych przez kamerę. – Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chcemy wykorzystać możliwości takiego systemu, czy ma on nadzorować pracowników placówki handlowej, czy chcemy, aby dostarczał nam informacji na temat tego, ile i jakich osób oraz w jakim czasie odwiedzało obiekt, a także, jaki produkt cieszył się największym zainteresowaniem – twierdzi Krzysztof Bełdycki.
Jak pokazuje rynek, producenci rozszerzają portfolio swoich produktów dostosowując urządzenia stosowane w monitoringu wizyjnym do ewoluujących potrzeb klientów. – Wprowadzają m.in. wyspecjalizowane kamery sieciowe dostarczające obraz HDTV i obsługujące standard kompresji obrazu H.264. – Pojawiają się też takie rozwiązania, jak stworzona przez Axis kamera P1346 (wspólna inicjatywa z firmą Kowa) o rozdzielczości HDTV/ 3 MP z precyzyjnym mechanizmem sterowania przesłoną tzw. P-Iris, która gwarantuje fotograficzną jakość obrazu HD w każdych warunkach oświetleniowych – informuje Agata Majkucińska.
Dostępne są także kamery przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach zewnętrznych, działające w temperaturach od -40 stop. C do + 50 stop. C, które mogą bezpiecznie uruchomić się po awarii zasilania nawet w bardzo niskiej temperaturze. Kamery takie są wyposażone w 35-krotny zoom optyczny i 12-krotny zoom cyfrowy, co pozwala odczytać np. tablice rejestracyjne z odległości 160 m. – Poszukując rozwiązań zapewniających wysoką jakość monitoringu w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, mgła, gęsty dym, a nawet w całkowitych ciemnościach, stworzyliśmy pierwsze termowizyjne kamery sieciowe – informuje specjalista Axis.
 

Dobra inwestycja
Instalacja nowoczesnego i w pełni funkcjonalnego systemu monitoringu to niemały wydatek. – Przeznaczone na system ochrony nakłady powinny być rozpatrywane w kategorii inwestycji, gdyż dzięki niej będzie można bezpiecznie rozwijać swój biznes – przekonuje specjalista Securitas Polska.
Systemy IP z punktu widzenia jednorazowych nakładów mogą wydawać się nieco droższe od rozwiązań analogowych, ale zapewniają o wiele większa funkcjonalność i dostarczają lepszą jakość, a ich koszt późniejszego utrzymania jest niższy. – Bardzo interesującym rozwiązaniem jest proponowany przez nas kontrakt pakietowy, który polega na tym, że cała infrastruktura techniczna dostarczona i zainstalowana przez Securitas pozostaje jego środkiem trwałym na terenie obiektu klienta – mówi Krzysztof Bełdycki.
Oznacza to, że cały wysiłek finansowy związany z realizacją tej infrastruktury nie obciąża klienta, jak ma to miejsce w rozwiązaniach tradycyjnych. Firma dostarczająca sprzęt zapewnia środki inwestycyjne, ponosi koszty amortyzacji, konserwacji, eksploatacji i napraw.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016