Temperaturą trzeba zarządzać

Parę miesięcy temu Dziennik Wschodni opisywał sprawę pracowników jednego z hipermarketów w Zamościu, którzy dostali uczulenia. Kilkanaście osób musiało wziąć zwolnienia lekarskie. – Powodem zachorowań była prawdopodobnie nierzetelnie przeprowadzona konserwacja klimatyzacji. Wprowadzono do niej jakiś środek dezynfekcyjny – stwierdził Stanisław Jaślikowski, szef Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu.
W niektórych placówkach handlowych klimatyzacja nie dała sobie też rady z mroźną zimą. Na początku stycznia tego roku Życie Warszawy donosiło o lawinie zgłoszeń do Państwowej Inspekcji Pracy w Warszawie dotyczących niedogrzanych miejsc pracy. Najczęściej skarżyli się pracownicy handlu. – Zazwyczaj zgłoszenia dotyczą sklepów, często wielkopowierzchniowych – tłumaczyła w Życiu Warszawy Anna Wójcik, nadinspektor sekcji budowlanej mazowieckiej Inspekcji Pracy.
Nieodpowiednie funkcjonowanie systemów klimatyzacyjnych to nie tylko dodatkowe koszty, na jakie może narazić się właściciel sklepu, ale też utrata prestiżu. Co zrobić, by do takich sytuacji nie dochodziło?
Dobry klimat
– Klimatyzacja to jeden z podstawowych elementów, które decydują o komforcie przebywania w pomieszczeniach. Dlatego czas poświęcony na dobór odpowiedniego systemu, jego sterowania, eksploatacji i konserwacji nie jest czasem straconym, a wręcz przeciwnie – doskonale wykorzystanym – mówi Paweł Markiton, dyrektor zarządzający Trane Polska Sp. z o.o.
Jego zdaniem należy stosować jedną zasadę – traktować klimatyzację, wentylację i ogrzewanie supermarketu jako jeden system. Warto przyjąć tę regułę z kilku powodów. – Chodzi o panowanie nad przepływami powietrza w całej przestrzeni supermarketu, niskich gradientach temperatur, oszczędności energetycznej wynikającej z centralizacji urządzeń oraz wspólnym sterowaniu. Panując nad systemami chłodniczymi supermarketu umożliwiamy także zaawansowany odzysk ciepła, który da się łatwo wykorzystać dla potrzeb klimatyzacji obiektu – zaznacza Markiton.
Uważa, że ideałem byłoby dołączenie do tego zestawu również urządzeń chłodniczych, tj. lad chłodniczych, choć – jak wyjaśnia – takie podejście jest jeszcze dla wielu przedsiębiorców kwestią przyszłości.
Z tego założenia wychodzą właściciele sieci Polomarket. W części placówek z tym logo udało się zbudować urządzenie pozwalające na współpracę systemu chłodniczego, wentylacyjnego, klimatyzacji oraz ogrzewania placówki. Energię pobieraną przez urządzenia chłodnicze agregaty zamieniają w ciepło, kierując je na salę sprzedaży oraz do pomieszczeń socjalnych.
 

Komfort klientów i pracowników
Wielu detalistów zdaje sobie sprawę z problemu odpowiedniej klimatyzacji. – Klimatyzacja w sklepach Paleo jest systemem odrębnym, bezpośrednio niepołączonym w system wentylacji mechanicznej sklepu – wdmuchiwanie schłodzonego powietrza odbywa się innymi kanałami niż powietrza z wentylacji mechanicznej . System może nie jest najnowocześniejszy, ale jest skuteczny i mało awaryjny – przyznaje Wojciech Śliwa, właściciel sieci Paleo. – W naszym najnowszym obiekcie, który zostanie uruchomiony lada dzień, także zastosowaliśmy sprawdzony system. Oczywiście mieliśmy oferty ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji – wraz z odzyskiem ciepła (w lecie zimna) z wyrzucanego z pomieszczeń powietrza – w jednym. Jednak skomplikowanie instalacji, mała sprawność, bardzo wysoki koszt zakupu spowodowały, że pozostaliśmy przy starym, sprawdzonym systemie klimatyzacji – przyznaje Wojciech Śliwa.
Dodaje, że koszty energii elektrycznej wzrastają corocznie o parę procent, dlatego z dbałości o koszty wszystkie sklepy Paleo posiadają odpowiednio wyizolowane ściany i stolarka w oknach jest powymieniana na podwójne szyby z odpowiednim współczynnikiem przewodności cieplnej. – Także wszystkie wejścia mają przedsionki, zaś magazyny posiadają kurtyny z folii PCV – mówi Wojciech Śliwa.
Niektórzy inspektorzy Nadzoru Budowlanego w swojej nadgorliwości nakazują kontrole obiektów sklepowych dwa razy w roku, tak jak wymaga się tego od sklepów wielkopowierzchniowych. – My takie kontrole przeprowadzamy we wszystkich naszych placówkach właśnie dwa razy w roku – mówi Wojciech Śliwa. – Dotyczy to także instalacji elektrycznych, wentylacji i klimatyzacji. Serwis i bieżącą konserwację urządzeń klimatyzacyjnych prowadzi ta sama firma, co je montowała. Po Wielkanocy czeka nas przegląd i konserwacja klimatyzacji przed okresem letnim. Klimatyzacja w sklepie to komfort dla klientów i także lepsze warunki pracy dla załogi, ale to także zwiększone rachunki za energię elektryczną nawet o 50 proc. – mówi Wojciech Śliwa.
 

Modernizacja i audyt systemu
Coraz częściej mówi się o modernizacjach systemów klimatyzacyjny w dość nowych obiektach handlowych. Zdaniem ekspertów z branży, nie świadczy to jednak o błędach lub przeoczeniach na etapie ich projektowania czy konstrukcji systemu klimatyzacyjnego. – Zmieniły się po prostu uwarunkowania zewnętrzne, w tym ceny energii elektrycznej i cieplnej. Dzisiaj bardziej warto jest oszczędzać energię niż wcześniej. Audyt energetyczny jest praktycznym i skutecznym sposobem oceny budynku oraz wyspecyfikowania potencjalnie istniejących możliwości usprawnień proenergetycznych. Jest tylko jeden warunek – audyt wykonać musi specjalista, a najlepiej firma specjalistyczna, która przedstawi następnie projekt techniczny modernizacji – wyjaśnia Paweł Markiton. – Jeśli byłaby to firma, która dostarczy również niezbędne wyposażenie techniczne i wykona prace „pod klucz”, to właściciel obiektu znajduje się w komfortowej sytuacji posiadania jednego w pełni odpowiedzialnego partnera – dodaje.
W przypadku Trane odbywa się to w ten sposób, że po przeprowadzeniu wstępnych oględzin obiektu i jego instalacji wprowadzamy dane do specjalistycznego oprogramowania TEA (Trane Energy Analyzer), otrzymując raport będący odpowiedzią na pytanie „co i jak modernizować w budynku, aby otrzymać efekt oszczędności zużycia energii”. Raport ten jest podstawą do dyskusji z właścicielem obiektu i poprzedza właściwy audyt energetyczny oraz projekt techniczny – mówi Paweł Markiton.
Trane oferuje również wykonanie modernizacji obiektu „pod klucz”. Do elementów systemów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania budynku, które na ogół kwalifikują się do modernizacji, zaliczamy: obiegi wody lodowej i centralnego ogrzewania, układy odzysku ciepła central klimatyzacyjnych i rooftopów, elementy oświetlenia oraz elementy i układy sterowania. – Czasem warto zastanowić się nad wymianą niektórych urządzeń, gdyż na przykład agregaty chłodnicze nowej generacji posiadają współczynniki sprawności znacznie wyższe od tych instalowanych w przeszłości – radzi Paweł Markiton.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016