Kruszenie kopii o drukarki

Handlowcy nie muszą obawiać się wprowadzania nowych drukarek fiskalnych z kopią elektroniczną. W większości przypadków – jak podają dostawcy tych urządzeń – nie jest to skomplikowane.
Firma Innova SA opracowała własny moduł kopii elektronicznej, którego praca nie powoduje żadnych zmian w komunikacji z urządzeniem. – Dzięki temu wdrożenie naszych drukarek fiskalnych z kopią elektroniczną nie wymaga żadnych zmian na stanowisku kasowym w stosunku do obecnie stosowanych urządzeń. Są to drukarki kompatybilne wstecz, dzięki czemu zmiana obecnego urządzenia na nowe z kopią elektroniczną Innova EJ sprowadza się jedynie do zdemontowania starego sprzętu i podłączenia nowego – zachwala Michał Pawłowski, dyrektor handlowy Innova SA.
Drukarki tej firmy z modułem kopii elektronicznej Innova EJ posiadają złącza typu RS232 oraz USB, dzięki czemu można je podłączyć do każdego komputera. – Ważnym czynnikiem jest również możliwość zmiany napięcia sterowania szufladą w drukarce (6, 12, 24 V), dzięki czemu współpracują one ze wszystkimi szufladami dostępnymi na rynku. Tak więc koszt wdrożenia kopii elektronicznej to właściwie koszt zakupu nowej drukarki fiskalnej. W większości przypadków nowe drukarki są również tańsze od stosowanych do tej pory urządzeń bez kopii elektronicznej. Jednak prawdziwe oszczędności wynikające ze stosowania kopii elektronicznej zaczynają się od pierwszego dnia pracy – mówi Michał Pawłowski.
O braku problemu z wymianą drukarek na te z kopią elektroniczną zapewnia również Witold Rydzewski, dyrektor handlowy w UPOS System Sp. z o.o. – Dodatkowo istnieją nowe interface’y komunikacyjne (RS232, USB, Ethernet), które można wykorzystać do, np., centralnego systemu przechowywania danych Electronic Journal. Ten system jest doskonałym narzędziem dla kontrolingu, finansów i księgowości, które dostają dane spójne z danymi finansowymi, m.in. centralne raporty dobowe czy miesięczne z poszczególnych drukarek fiskalnych – mówi Witold Rydzewski.
W czwartym kwartale 2009 roku spółka uzyskała pierwszą decyzję Ministra Finansów dopuszczającą do obrotu drukarkę fiskalną z kopią elektroniczną – Delio Prime E. To pierwsze, ale jedno z wielu takich urządzeń, które wkrótce Novitus wprowadzi do sprzedaży. Także w przypadku drukarek fiskalnych z elektroniczną kopią firmy Novitus nie ma konieczności wymiany elementów czy podzespołów stanowiska sprzedaży. – Drukarki działają dokładnie na tych samych protokołach, z takimi samymi ustawieniami (parametrami) i urządzeniami peryferyjnymi. Każdy program sprzedaży pracujący z poprzednimi drukarkami Novitusa będzie bez problemu współpracować z drukarką Delio Prime E (drukarka z elektroniczną kopią paragonu) – mówi Piotr Chronowski, menedżer produktów urządzenia fiskalne Novitus SA.
Oczywiście, jeśli użytkownik będzie chciał korzystać z dodatkowych funkcji, jakie niesie ze sobą używanie drukarek z elektroniczną kopią, np. dostępu do danych paragonów zapisanych na karcie SD z komputera, to trzeba będzie rozbudować oprogramowanie o taką funkcję lub używać programu serwisowego dostarczonego przez Novitus.
 

Szkolić czy nie szkolić
Personel sklepu powinien być poinformowany o sposobie obsługi urządzenia. – Obsługa musi się dowiedzieć, że na przykład jest tylko jedna rolka papieru, którą trzeba wymieniać, oraz że obok mechanizmu drukującego jest czytnik kart SD, a w nim karta, na której rejestrowana jest kopia paragonów. Tyle wystarczy do podstawowej pracy kasjera – radzi Piotr Chronowski.
Jak dodaje, dodatkowo można zaznajomić kasjera ze sposobem wyszukiwania i drukowania na drukarce paragonów zapisanych wcześniej na karcie SD. Sprawy związane z instalacją, zamykaniem starych i inicjalizacją nowych kart są tak sporadyczne, że w razie potrzeby można na bieżąco to wykonywać posiłkując się instrukcją obsługi
Prostotę obsługi drukarek firmy UPOS System podkreśla Witold Rydzewski. – Jednostacyjne są bardzo proste w użyciu. To, co jest wymagane od kasjera, to wymiana papieru, która polega na otwarciu drukarki i "wrzuceniu" rolki. Konieczność uzupełniania tylko jednej rolki w znacznym stopniu przyspiesza czas całej operacji, co wpływa na jakość obsługi klienta, jak również mechaniczną możliwość uszkodzenia drukarki. Inne funkcje pozostają identyczne do starych drukarek – mówi Witold Rydzewski.
Także wdrożenie drukarek fiskalnych Innova z kopią elektroniczną nie wymaga większego szkolenia personelu. – Urządzenie jest tak skonstruowane, aby było bezobsługowe przez cały okres eksploatacji. Kasjer w trakcie pracy wykonuje o jedną czynność mniej, czyli nie wymienia papierowej rolki kopii, a wszelkie inne czynności, jak np. raport dobowy, wykonuje dokładnie tak samo, jak do tej pory – przekonuje Michał Pawłowski. Urządzenie zadba o właściwe zapisanie danych na module Innova EJ. – Nasza firma zaprojektowała specjalizowany moduł kopii elektronicznej Innova EJ, który starcza na cały okres eksploatacji sprzętu. Nie jest więc konieczne szkolenie personelu ani korzystanie z usług serwisu przy zmianie zapełnionych nośników. To również ogromna oszczędność dla użytkownika, który nie kupuje kolejnych nośników, nie wymienia ich i nie przechowuje – mówi Michał Pawłowski.
 

Jak wybrać drukarkę
Detaliści mają niemały ból głowy przy wyborze odpowiedniego sprzętu. – Warto zwrócić uwagę na zastosowane mechanizmy drukujące – radzi Witold Rydzewski. – Jest to istotne zwłaszcza w kontekście niskiej awaryjności. Pamiętajmy, że bez drukarki fiskalnej nie można prowadzić sprzedaży. Drukarki UPOS FP-T88FV opracowane w oparciu o mechanizmy drukujące Epson mogą sprawdzać się w wielu trudnych środowiskach, jak stacje paliw, magazyny, gastronomia czy supermarkety – mówi Witold Rydzewski.
Inne parametry mogące ułatwić wybór to: szybkość wydruku, możliwość wydruku formatek niefiskalnych (potwierdzenie płatności kartą, faktura VAT, systemy lojalnościowe, PrePaid, kody kreskowe itp.), pobór prądu, żywotność modułu fiskalnego (wg przepisów min. 1850 dni, UPOS – 2100 dni) czy prostota obsługi. – Jednym słowem, urządzenia powinny być przyjazne klientom i pracownikom – podsumowuje Witold Rydzewski.
Zdecydowanie należy zwrócić też uwagę na to czy urządzenie jest wyposażone w jeden nośnik na cały okres eksploatacji, czy konieczne będą ich wymiany. – Przy rozwiązaniu z jednym nośnikiem kopia paragonu nie będzie dla nas żadnym kosztem przez kolejne 5 lat. Jeśli nośników będzie wiele, ktoś będzie musiał je kupować, wymieniać, archiwizować, co w przypadku dużej liczby stanowisk może być dość kosztowne i pracochłonne – mówi Michał Pawłowski.
Jak dodaje, zastosowanie jednego nośnika daje również kilka dodatkowych możliwości, jak np. dostęp do wszystkich kopii paragonów (z całego okresu eksploatacji), a nie tylko do tych, które są na aktualnie pracującym nośniku – dodaje Pawłowski.
Jego zdaniem, przy doborze nowego urządzenia trzeba zwrócić uwagę na czas wykonywania raportu dobowego. – Zasada pracy urządzeń z kopią elektroniczną, wyznaczona przez Ministerstwo Finansów, powoduje, że im bardziej nośnik jest zapełniony (im dłużej drukarka jest eksploatowana), tym czas wykonania raportu dobowego jest dłuższy. W nośniku Innova EJ ten problem nie istnieje, ponieważ dzięki zastosowaniu "inteligentnego nośnika" nawet przy pełnym zapełnieniu czas wykonania raportu dobowego zwiększy się maksymalnie do 150 sekund.
Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy kasjer przy np. zmianie, rozliczeniu posługuje się raportem dobowym lub placówka pracuje w trybie 24 h i czas zmiany doby musi być jak najkrótszy. Zachęcamy naszych klientów, aby przed wyborem konkretnego urządzenia wykonali testy na zapełnionym nośniku kopii elektronicznej. Do tego testu nośnik jest zapisywany przez Innova według wytycznych klienta, tak aby jak najbardziej odzwierciedlić faktyczne warunki pracy. – Dzięki temu klient wie, ile będzie trwało wykonanie raportu dobowego w czwartym czy piątym roku eksploatacji urządzenia – dodaje Pawłowski.
 

Dane dobrze strzeżone
Handlowcy powinni sprawdzać gwarancję nieulotności danych z nośnika kopii elektronicznej oraz możliwość ingerencji w te informacje. – Moduł Innova EJ zapewnia 10-letnią gwarancję nieulotności danych i nie pozwala na dokonywanie jakichkolwiek zmian (kasowanie, modyfikacja, zapisywanie innych niż kopia elektroniczna danych). Informacja ta może być wręcz kluczowa dla dużych placówek, ponieważ, według przepisów Ministerstwa Finansów, w przypadku dokonania jakichkolwiek zmian na nośniku kopii elektronicznej urządzenie nie powinno pozwolić na wykonanie raportu dobowego oraz dalszą pracę. Zatem nośnik powinien być zabezpieczony przed ingerencją osób niepowołanych – mówi Pawłowski.
Kluczowym elementem przy wyborze drukarki fiskalnej z kopią elektroniczną jest także wybór produktu wyposażonego w elementy zabezpieczające nośnik przed kradzieżą. – Szczególnie w przypadkach, kiedy nośnik nadaje się do wykorzystania w inny sposób niż jako kopia elektroniczna do urządzeń fiskalnych i przedstawia jakąś wartość dla osób niepowołanych – przestrzega Pawłowski.
Drukarki fiskalne firmy Innova posiadają specjalne zabezpieczenie w wyposażeniu standardowym, a dodatkowo moduł kopii elektronicznej Innova EJ jest całkowicie bezwartościowy dla osób niepowołanych. Moduł ten nie nadaje się do użytku w żaden inny sposób niż jako kopia elektroniczna do konkretnej drukarki fiskalnej.
Według Piotra Chronowskiego z firmy Novitus SA ważne jest również to, jak urządzenie reaguje na wykryte błędy na nośniku kopii elektronicznej. – Czy w przypadku wykrycia błędów blokuje taki nośnik, np. wymuszając zamontowanie kolejnego, czy odtwarza te dane, naprawia itp. – wylicza Chronowski. – Jeśli ktoś pozwala na używanie dowolnych nośników dostępnych na rynku, to ich jakość może znacząco wpływać na częstość pojawiania się takich sytuacji. Ważne jest również to, jak szybko urządzenie dokonuje weryfikacji danych na karcie przed zapisem raportu dobowego, aby proces zapisu danych na karcie i wydruku raportu dobowego nie trwał zbyt długo (również w przypadku, gdy na karcie jest już bardzo dużo danych) – dodaje Chronowski.
Jego zdaniem, ciekawą i bardzo przydatną funkcją w takich urządzeniach jest dostęp do danych na karcie SD z komputera bez wyciągania nośnika z drukarki (kasy) fiskalnej. – Jeśli jest taka możliwość, można stworzyć centralne systemy archiwizacji danych (kopii bezpieczeństwa) i wykonywać takie operacje dla wszystkich urządzeń w sklepie lokalnie lub przez Internet. Również ważne jest to, w którym miejscu producent umiejscowił nośnik elektronicznej kopii – ważne, aby był zabezpieczony przed osobami postronnymi i nie przeszkadzał w obsłudze stanowiska sprzedaży. Jeśli dodatkowo urządzenie potrafi za pomocą haseł zabronić dostępu do danych zapisanych na karcie osobom postronnym, jest to bardzo przydatna funkcja – mówi Piotr Chronowski.
 

Zwrot kosztów już po roku
Wszyscy właściciele sklepów, zarówno tych samodzielnych jak i działających w ramach sieci, liczą pieniądze. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, że największą korzyścią z użytkowania drukarek z elektroniczną kopią paragonu jest właśnie oszczędność. Takie urządzenia gwarantują m.in. niższe koszty zakupu papieru. Spaść mogą też wydatki na prąd, ponieważ sprzęt ten wymaga mniejszego poboru elektryczności. Do tego obsługa klientów przebiega sprawniej. – Przy założeniu, że wymieniamy papier dwa raz dziennie, inwestycja w drukarkę z elektroniczną kopią paragonu zwraca się w ciągu 12–16 miesięcy – mówi Witold Rydzewski.
– W przypadku kopii elektronicznej, paragony z kilku lat mieszczą się na jednej karcie, a jej przechowywanie nie wymaga praktycznie żadnych powierzchni. Zaletą jest również szybki dostęp do zarejestrowanych danych, bezproblemowe wyszukiwanie interesujących nas paragonów, towarów, dni, godzin pracy itp. – dodaje Piotr Chronowski.
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016