Makalu w nowej odsłonie

Przez ostatnie lata firma Makalu, oferująca konfekcję dla kobiet, skupiała się na rozwoju wewnętrznym. Jednak w ostatnim czasie strategia łódzkiego przedsiębiorcy zmieniła się. Właściciele koncentrują się na budowaniu sieci handlowej, a nowe placówki otwierają jako salony własne lub na zasadzie franczyzy depozytowej.
 

14 lat na rynku
P.P.H. Makalu zostało założone w 1995 roku przez prywatnego przedsiębiorcę Dorotę Stolarz, właściciela i głównego projektanta w firmie. Teraz prowadzi działalność w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży konfekcji damskiej pod zastrzeżonym znakiem "Makalu" i "Makalu Fashion House".
– Rozwój sieci handlowej następował sukcesywnie. Obecnie firma prowadzi 40 salonów firmowych. Większość z nich jest usytuowana w atrakcyjnych handlowo punktach, w większych i mniejszych miastach, także w galeriach handlowych – mówi Magdalena Miszczak, menedżer zarządzający P.P.H. Makalu.
Strategia rozwoju firmy kreowała się wraz ze wzrostem przedsiębiorstwa i potrzebami otoczenia. – Misja i cele są zorientowane na klienta finalnego – nabywcę i jakość oferowanych wyrobów. Na przykład w 2009 roku kolekcje Makalu zostały wzbogacone o obuwie – zaznacza Miszczak.
Działania Makalu związane są z ekspansją na rynku krajowym, zapewnieniem różnorodności oferty, wdrażaniem innowacyjności projektów, nowoczesności oraz budowaniem świadomości marki. – Głównym celem firmy jest wypracowanie światowego poziomu marki oraz budowanie jej dobrego wizerunku – podkreśla Miszczak.
 

Kobiece ubrania
W ofercie Makalu panie znajdą odzież odzież lekką, jak bluzki, bluzy, topy, tuniki, spodnie, spódnice, sukienki czy żakiety. W segmencie odzieży ciężkiej dostępne są kurtki, płaszcze i kożuchy. Propozycje wzbogacają liczne dodatki, w tym swetry, poncza, szaliki, nakrycia głowy, rękawiczki, torebki i obuwie. Dla klientek Makalu uruchomiony został program lojalnościowy. Imienna karta wydawana jest na wniosek klientki. Zakupy nie są limitowane. Punkty gromadzone na karcie umożliwiają uzyskanie rabatów przy kolejnych zakupach w salonie. Karty obowiązują w całej sieci Makalu.
 

Wybór lokalizacji
Nowo powstające salony Makalu to nieprzypadkowe lokalizacje. – W porozumieniu z partnerem handlowym wspólnie dokonujemy oceny opłacalności inwestycji. Najczęściej partnerzy posiadają prawo do lokalu (najem lub własność ) lub po zapoznaniu się z warunkami współpracy w sieci Makalu, takiego lokalu poszukują – mówi Magdalena Miszczak.
Wartość inwestycji szacowna jest indywidualnie, w kosztach zawierają się koszty remontu lokalu i jego wyposażenia w celu dostosowania do wizerunku sieci. W ramach przystąpienia do sieci Makalu nie wymaga żadnych innych opłat. – W ramach umowy o współpracy Makalu gwarantuje korzystne warunki finansowe, stałą dostępność towaru i ciągłość dostaw, pomoc w doborze lokalizacji, opiekę koordynatora sprzedaży nad sklepem, włączenie sklepu do programu lojalnościowego oraz materiały reklamowe – mówi Magdalena Miszczak.
Jak dodaje, lokalizacje salonów to główne ulice handlowe lub galerie handlowe. 
 

Rozwój przez franczyzę
Z kolei od partnera firma oczekuje prowadzenia własnej działalności gospodarczej, prawa do lokalu, pokrycia kosztów adaptacji lokalu i wyposażenia według standardów sieci oraz wyposażenia pracowników w ubiory firmy. – Oferta współpracy głównie skierowana jest do osób działających na rynku odzieżowym lub takich, którzy chcą otworzyć "własny biznes" – mówi Magdalena Miszczak.
Nowo powstające placówki handlowe mają zmienioną aranżację. Prosta architektura, elementy lakierowanego szkła i aluminium tworzą nowoczesny design salonów Makalu. – Wnętrza utrzymane są w kolorystyce nasyconych brązów i stłumionej szarości, jak też czerni i bieli. Zagospodarowane przestrzenie sprzedażowe łączą jakość marki z wymogami estetyki. Obsługą salonów zajmują się osoby z najwyższymi kwalifikacjami, dbające o stylizację ubioru – mówi Magdalena Miszczak.
 

Plany na przyszłość
Przez ostatnie lata firma skupiała się na rozwoju wewnętrznym, obecnie model biznesowy skoncentrowany jest na budowaniu sieci handlowej. W 2009 roku firma uruchomiła 21 nowych placówek handlowych, trzy placówki zostaną jeszcze otwarte do końca roku: w CH Platan w Zabrzu, Galerii Tarnovia w Tranowie i Ostródzie.

 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016