Poprawa jest, ale nieznaczna

Największym projektem ukończonym w III kwartale był hipermarket Carrefour zwany także Galerią Zdrój w Jastrzębiu Zdroju z 16 000 mkw. powierzchni sprzedaży.
W III kwartale do użytku oddano również Galerię Feniks w Radomiu, nową część Centrum Handlowego Alfa w Olsztynie i Galerię Hosso w Szczecinku.
 

Nowe plany
W III kwartale 2009 roku rynek powierzchni handlowej w Polsce odczuł nieznaczną poprawę nastrojów. "Po okresie wstrzymywania budowy projektów i zamrażania inwestycji pojawiły się informacje o uruchomieniu finansowania niektórych przedsięwzięć. W rezultacie mogły zostać wznowione prace nad częścią inwestycji. Deweloperzy przedstawili zrewidowane plany – nowe harmonogramy prowadzenia prac nad projektami, które w wielu przypadkach zostały zmniejszone lub pozbawione mniej dochodowych funkcji" – informują autorzy raportu.
W III kwartale odnotowano również poprawę nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) ukształtował się na poziomie -20,5 p. proc. i był wyższy o 4 p. proc. niż w II kwartale oraz o 4,7 p. proc. niż w I kwartale. Pomimo wzrostu w II i III kwartale wskaźnik nie osiągnął jeszcze poziomu z IV kwartału 2008 roku.
Dynamika sprzedaży detalicznej nadal pozostaje na niskim poziomie. W lipcu i sierpniu odnotowano najlepsze wyniki sprzedaży – wzrost w ujęciu rocznym o 5,7 i 5,2 proc. We wrześniu dynamika sprzedaży nieco osłabła i wzrosła o 2,5 proc., co stanowi słabszy wynik od prognozowanego przez analityków 4-proc. wzrostu. Jednak w porównaniu z innymi krajami UE jest to dobry wynik.
 

Wzrosty w małych i średnich miastach
Jak prognozuje w swoim raporcie Colliers, na sam IV kwartał planowane jest dostarczenie około 340 000 mkw. GLA, z czego blisko 240 000 mkw. ma zwiększyć zasoby małych i średnich miast. Spośród ośmiu największych miast znaczącego przyrostu podaży doświadczy tylko rynek krakowski, gdzie nastąpi otwarcie Galerii Bonarka (92 000 mkw. GLA).
"Jeśli chodzi o przyszłoroczną podaż, jest ona znacznie mniejsza niż pierwotnie planowano. Na chwilę obecną w budowie jest 15 nowych projektów oferujących łącznie około 415 000 mkw. GLA, które mają trafić na rynek w 2010 roku. Jednak stopień zaawansowania prac w przypadku niektórych z nich i wydłużony proces komercjalizacji pozwalają przypuszczać, iż nie wszystkie projekty zostaną oddane do użytku w deklarowanym przez inwestorów terminie" – podają autorzy raportu.
 

Najemcy nadal ostrożni
W III kwartale najemcy byli nadal ostrożni pod względem podejmowania strategicznych decyzji odnośnie nowych lokalizacji. Jak informuje Colliers, utrzymywał się wydłużony proces decyzyjny i wysoce selektywne podejście do nowych projektów – pod uwagę brane są topowe centra handlowe w największych miastach.
W ramach optymalizacji kosztów część firm zdecydowała się na zmniejszenie liczby sklepów i zamknięcie nierentownych punktów. Alternatywnym rozwiązaniem dla grup, które mają w swej ofercie kilka marek, było otwieranie sklepów multibrandowych, np. Redan zdecydował się na uruchomienie sklepów Top Secret & Friends.
W III kwartale doszło do prognozowanych wcześniej przejęć. Najbardziej spektakularne miały miejsce w sektorze RTV i AGD oraz w branży spożywczej. Brytyjski Electro World zdecydował się na wycofanie z Polski i sprzedaż 8 marketów polskiej sieci Mix Electronics. Natomiast 25 sklepów sieci Billa trafiło do portfolio francuskiej grupy E. Leclerc.
"Ze spowolnieniem nie poradziło sobie również kilka luksusowych sklepów oferujących marki dla bardziej zamożnych klientów. Z handlowej mapy Polski zniknęły luksusowe butiki Max & Co, a Vistula zaczęła likwidować lub zamieniać salony działające pod markami Wolford, Replay czy Cacharel. Również duńska marka DNK wycofała się z centrów handlowych. Z kolei opóźnia się wejście do Polski butików Donny Karan DKNY i marki Tiffany" – czytamy w raporcie.
Z drugiej strony w III kwartale byliśmy także świadkami kilku debiutów na polskim rynku. Zostały otwarte sklepy holenderskiej marki Dept, oferującej odzież dla kobiet, brytyjskiej sieci TK Maxx, prowadzącej sprzedaż dyskontową odzieży, obuwia i dodatków, a także amerykańskiej marki odzieżowej Guess, która ma w planach rozwój kilku formatów. Natomiast francuskie marki specjalizujące się w odzieży dziecięcej Jean Bourget i 3Pommes zapowiedziały wejście na polski rynek.
 

Czynsze z tendencją spadkową
Zgodnie z oczekiwaniami, na skutek osłabionego popytu i rosnącej dostępności lokali stawki czynszu utrzymują tendencję spadkową, w nielicznych przypadkach pozostają na poziomie z ubiegłego kwartału – wynika z raportu Colliersa. Należy jednak podkreślić, iż trend ten nie dotyczy najatrakcyjniejszych centrów handlowych, które nie mają kłopotów ze znalezieniem nowych najemców. "W dłuższej perspektywie czasowej na skutek ograniczonej nowej podaży projektów handlowych i małej dostępności powierzchni na wynajem nastąpi odwrócenie trendu – stawki czynszu zaczną rosnąć, a elastyczność właścicieli centrów handlowych w negocjacjach będzie mniejsza" – prognozują eksperci Colliersa. (MBU)
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016