Interesują nas transakcje rzędu 100 mln euro

Fundusz EQT planuje inwestycje w polskie sieci handlowe. Jakie podmioty leżą w kręgu Państwa zainteresowania?
W naszej hierarchii najważniejsze będą sieci handlowe zajmujące się dystrybucją żywności i produktów FMCG, następnie specjalistyczne sklepy odzieżowe, z wyposażeniem dla domu, a na końcu z elektroniką. Taka kolejność wynika przede wszystkim ze struktury rynku i z cykliczności sprzedaży. Handel żywnością i produktami FMCG ulega najmniejszym wahaniom, co najlepiej widać w obecnej sytuacji kryzysowej, gdzie firmy działające w tym segmencie są w stanie nadal się rozwijać.
Za inwestycjami w handel żywnością w Polsce przemawiają także duże możliwości konsolidacyjne. Mam na myśli tak detal, jak i hurt. Na rynku nadal funkcjonuje wiele regionalnych sieci średniej wielkości, działających w różnych formatach. W dodatku wielu operatorów jest bardzo nieefektywnych, a to daje szansę na duży wzrost i szybką poprawę zyskowności.

Czy obecnie prowadzą Państwo negocjacje w sprawie przejęć?
Tak. Rozmawiamy z kilkoma sieciami. Są to liderzy rynku.

Czy może Pan zdradzić szczegóły tych rozmów?
Nie komentujemy projektów w toku.

Kiedy możemy spodziewać się finalizacji transakcji?
Trudno ocenić. Jesteśmy bardzo selektywni w wyborze projektów, w które chcemy się zaangażować. Sam proces inwestycyjny trwa zaś zwykle od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy.
W przypadku sieci handlowych, którymi się interesujemy, nasi doradcy muszą bardzo uważnie przyjrzeć się stosowanym przez operatorów rozwiązaniom dystrybucyjno-logistycznym, informatycznym, efektywności wykorzystania powierzchni handlowej, kontaktom z dostawcami czy organizacji procesów sprzedaży. Staramy się zrozumieć potencjał rozwoju danej spółki.
Trudno mi powiedzieć, czy coś konkretnego wydarzy się w najbliższych miesiącach, a w perspektywie kilku miesięcy trudno jest prognozować. Natomiast na swojej liście priorytetów mamy kilka sieci handlowych, z którymi obecnie rozmawiamy.

Sieci odzieżowe bardzo mocno odczuły skutki spowolnienia gospodarczego. Czy nie są to ciekawe okazje biznesowe?
To dla nas mniej interesujący segment. Oczywiście nie wykluczam takiej inwestycji, ale ze względu na to, co się wydarzyło, oraz ze względu na strukturę rynku jest to segment, który nas mniej interesuje.
Co prawda mamy w portfolio firmy tego typu, m.in. niemiecką CBR, ale w przypadku polskiego rynku nie widzimy bardzo atrakcyjnych projektów, z markami konkurencyjnymi do zachodnich. Jest kilka firm w tarapatach finansowych, ale wyciąganiem z kłopotów się nie zajmujemy.

Czy planują Państwo wprowadzić do Polski firmy, którymi zarządzacie np. w Europie Zachodniej?
To już się dzieje. Rozwijamy w Polsce sieć hoteli Scandic. Na rynku skandynawskim mamy 30 tego typu placówek, pierwsza w Polsce otworzyła się w Gdańsku, a kolejna we Wrocławiu. Szukamy kolejnych lokalizacji. Następna firma to ISS – największe przedsiębiorstwo na świecie zajmujące się usługami typu facility management. W Polsce firma zatrudnia już kilkaset osób. Działa tutaj także nasza spółka SAG, która utrzymuje linie energetyczne. Ona także ma podpisane w Polsce kontrakty.

Jakiej wielkości firmy interesują fundusz?
Interesują nas transakcje rzędu 100 mln euro. To wynika z wielkości naszego funduszu, którego wartość sięga 4,25 mld euro. W związku z tym muszą to być duże transakcje, inaczej byłyby ich setki.
 

Dziękuję za rozmowę
Robert Posytek

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016