1,5 mln potencjalnych klientów

W jakim stopniu powierzchnia centrum handlowego Port Łódź została wynajęta? Są jeszcze wolne lokale?
Do tej pory zostało wynajęte 80 proc. powierzchni centrum. Pozostały nam jeszcze wolne lokale. Chcemy je przeznaczyć zarówno na sklepy, jak i punkty usługowe, kawiarnie oraz restauracje.
 

Komercjalizacja przebiegała w trudnym okresie dla rynku centrów handlowych. W jakim stopniu kryzys wpłynął na proces najmu powierzchni Portu Łódź?
Pomimo trudnego okresu na rynku gospodarczym, komercjalizacja przebiegała i przebiega zgodnie z założonym planem. Możliwe, że w dniu otwarcia nie wszystkie lokale zostaną uruchomione, ale jest to typowe dla tak dużych centrów handlowych.
 

Jak bardzo otwarcie Portu Łódź zmieni sytuację łódzkiego rynku centrów handlowych?
Rynek centów handlowych w Łodzi jest obecnie zdominowany przez Centrum Handlowe Manufaktura i Galerię Łódzką. Oba te centra, a także położony niedaleko Galerii Łódzkiej Pasaż Łódzki, są zlokalizowane w północno-zachodniej i centralnej części miasta.
Z kolei w południowej części Łodzi, którą mniej wymagający mieszkańcy miasta i okolic chętnie odwiedzają z uwagi na położenie dwóch popularnych targowisk (Rzgów i Tuszyn), nie ma nowoczesnego obiektu handlowego. Dlatego oferta Portu Łódź, w tym sklep IKEA, zjednają nam klientów nie tylko z południowej części miasta i okolic, ale również z centrum. Zapewne łódzki rynek handlowy przyjmie Port Łódź kosztem centrów handlowych starszej generacji. Pozycja liderów przypadnie najbardziej atrakcyjnym inwestycjom: projektowi Inter IKEA, Manufakturze i Galerii Łódzkiej.
Położenie centrum jest również ważne z punktu widzenia zatrudnienia. Pracę znajdzie tam około 2000 osób, które mogą dojeżdżać nie tylko z Łodzi, ale także z Pabianic i okolic.
 

Na ilu potencjalnych klientów liczy Port Łódź?
Kompleks Port Łódź obejmuje zasięgiem sprzedaży ponad 1,5 mln potencjalnych klientów. Do ich dyspozycji oddano 4500 bezpłatnych miejsc parkingowych. Warto zwrócić uwagę, że w celu usprawnienia komunikacji z centrum miasta, na terenie Portu Łódź powstały dwa przystanki tramwajowe.
 

Data otwarcia centrum została już ustalona?
Nie komunikujemy jeszcze dokładnej daty otwarcia. Nastąpi ono wiosną tego roku.
 

Jak ma przebiegać ta uroczystość?
Przygotowujemy mnóstwo niespodzianek dla mieszkańców Łodzi. Jesteśmy przekonani, że pierwsze dni istnienia centrum pozostaną na długo w ich pamięci. Nad imprezą pracujemy z warszawską agencją Endorfina.
Dodatkowo planujemy działania marketingowe i PR jeszcze przed otwarciem. Chcemy zainteresować naszych potencjalnych klientów nowym centrum. Ale nie zdradzimy więcej szczegółów. Chcemy wywołać efekt zaskoczenia.
Potem, po uruchomieniu obiektu także planujemy regularnie organizować atrakcje dla klientów, włączając w nie najemców.
 

Centrum ma być kojarzone głównie z IKEĄ?
Sklep IKEA to wielki magnes przyciągający klientów już od dnia otwarcia, czyli 28 listopada 2009 roku. IKEA jest jednak znana głównie z szerokiego asortymentu mebli i wyposażenia wnętrz, tymczasem całe centrum handlowe Port Łódź ma do zaoferowania o wiele większą ofertę.
Na klientów centrum będą czekać sklepy i punkty usługowe znanych i lubianych marek, w tym m.in. market budowlany Leroy Merlin, salony odzieżowe i obuwnicze: Zara, Stradivarius, Pull&Bear, H&M, C&A, KappAhl, Reserved, CroppTown, House, Mohito, Cubus, Benetton, Solar, Bytom, Sunset Suits, Pawo, Bata, Prima Moda, Venezia, Quazi, Ryłko, Ecco i Bartek, sklepy ze sprzętem elektronicznym i AGD: Saturn, RTV EURO AGD, sklepy sportowe: EXIsport, Sizeer oraz sklepy monobrandowe. Ofertę uzupełnią sklepy jubilerskie: Apart, Yes, Pandora, Jubitom, czy kawiarnie: W Biegu Cafe, Coffeeheaven i Cube Cafe.
 

Rozmowy z najemcami już się zakończyły?
Nie. Trwają rozmowy z kolejnymi, znanymi na rynku polskimi i zagranicznym markami. Docelowo na terenie kompleksu będzie działało ponad 200 sklepów, punktów gastronomicznych i usługowych.
Wcześniej zapowiadali Państwo, że magnesem przyciągającym do obiektu ma być też jego wystrój.
Projekt wystroju Portu Łódź wykonało duńskie biuro architektoniczne Evenden specjalizujące się w aranżacji wielkopowierzchniowych obiektów komercyjnych.
Na terenie obiektu powstały trzy strefy, nawiązujące swoim wystrojem do gór, oceanu i lasu. Do wykonania każdej z nich wybrano materiały i elementy wykończeniowe, które nadadzą centrum unikalny charakter i atmosferę. Zagospodarowanie przestrzeni dopełniło Patio, czyli strefa rekreacyjno-handlowa o powierzchni 7 tys. mkw. ze sceną, fontanną i zadrzewionym ogrodem. Patio będzie pełniło funkcję miejsca odpoczynku, gdzie będzie można zrelaksować się po zakupach siedząc na jednej z wielu ławeczek, napić się kawy w ogródku kawiarni czy pobawić z dzieckiem na zewnętrznym placu zabaw.
 

Grupa IKEA w ramach budowy Portu Łódź przeznaczyła 11 mln euro na infrastrukturę drogową. Na jakim etapie są te prace?
Zakres prac objął wykonanie i sfinansowanie projektu budowlano-wykonawczego przebudowy ul. Pabianickiej, przy której znajduje się centrum oraz udział w kosztach przeniesienia torowiska tramwajowego i likwidacji starej, a także budowy nowej pętli tramwajowej.
Znaczna część prac modernizacyjno- budowalnych została już zakończona. Do 2011 roku inwestycje infrastrukturalne doprowadzą do połączenia Portu Łódź z zachodnią częścią przyszłej obwodnicy miasta (droga ekspresowa S14).
Oddana do użytku nowa droga poprawiła komfort podróżowania w tej części Łodzi oraz udogodniła dojazd klientom udającym się na zakupy. Dowiodła także, że partnerstwo prywatno-publiczne pobudza rozwój miasta.
Dziękuję za rozmowę
Małgorzata Burzec

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016