Modelowa sprzedaż odzieży

Robert Madej, Causa Finita

Dziś nie sposób wyobrazić sobie witryny dobrego sklepu odzieżowego bez prezentacji ubrań na manekinach. Tym bardziej, że sposób ich ekspozycji wpływa na decyzje zakupowe klientów. – To najlepsze narzędzie do wspierania sprzedaży ubrań i dodatków. Wystawa wzbogacona przez manekiny „żyje”, przyciągając uwagę klientów – mówi Andrzej Kuczara z firmy Manekiny Polska.
Małgorzata Malinowska z firmy Real Line zaznacza jednak, że na rynku jest wciąż za dużo tzw. torsów krawieckich, nie zawsze dobrej jakości, często mocno zużytych. – Taki manekin fatalnie prezentuje choćby najpiękniejsze ubranie – mówi Malinowska.
Jej zdaniem niedopuszczalne jest też ustawianie różnych typów manekinów w jednej witrynie. – Witryna powinna być spójna, a manekiny powinny pasować do siebie pod względem stylu, trendu i koloru – uważa przedstawicielka firmy Real Line. – Niestety wielu sprzedawców nie do końca wierzy w siłę witryny. Tymczasem odpowiednio przygotowana witryna, ubrania wyeksponowane na ciekawych manekinach mogą nawet zmienić wizerunek firmy – ubolewa Małgorzata Malinowska.
 

120-calowy ekran w witrynie
Dziś w prezentacji towaru z powodzeniem można wykorzystać najnowsze technologie. Nowatorskim pomysłem są manekiny multimedialne, interaktywne witryny czy folie do tylnej projekcji, które niedawno pojawiły się na rynku.
Folie do tylnej projekcji umieszcza się bezpośrednio na szybie witryny lub ekranie akrylowym. – Taka folia jest jednocześnie skutecznym narzędziem multimedialnej reklamy oraz efektowną dekoracją – zapewnia Oksana Kruczkowa z firmy RasterVision.
Projekcja polega na generowaniu obrazu z projektora umieszczonego z tyłu ekranu. Cienka folia daje ostry, wysokokontrastowy, wiernie oddający intensywność kolorów obraz, o kontach patrzenia 180 stopni. Ma to gwarantować maksymalny czas oddziaływania przekazu reklamowego na przechodnia.
– Ta dynamiczna forma prezentacji reklamy daje możliwość poinformowania klientów o nowych produktach i akcjach promocyjnych, nie zabierając miejsca w sklepie ani poza nim. Aktualizacja i wprowadzenie zmian do oferty lub zupełne przeobrażenie prezentacji nie wymaga całkowitej wymiany instalacji, jak to jest w przypadku statycznej reklamy – wystarczy kilka kliknięć myszką. Oprócz tego kontent można uaktualniać przez Internet, wprowadzając zmiany we wszystkich punktach sprzedaży jednocześnie. Do ekranu projekcyjnego można dodawać statyczną grafikę w postaci naklejek na szyby, które mogą współgrać z wyświetlaną treścią i tworzyć spójną całość z aranżacją witryny – tłumaczy Oksana Kruczkowa.
Folie do tylnej projekcji są alternatywą dla droższych i ciężkich ekranów LCD i LED paneli, których cena i właściwości techniczne nie pozwalają na dopasowanie do wielkości witryny. Koszt instalacji systemu projekcyjnego jest porównywalny do zakupu 40-calowego telewizora. – Jeśli interesuje nas jednak obraz o większej przekątnej, różnica jest już duża. Na telewizor powyżej 100 cali mało kto może sobie pozwolić. Projektory multimedialne bez trudu wyświetlą taki obraz w jakości HD. Z folii tylnoprojekcyjnej niewielkim kosztem możemy uzyskać ekran nawet do 120 cali, ponadto nie musimy ograniczać się do prostokątnych kształtów obrazu. Wycinając z folii dowolne figury oraz wyklejając ją na powierzchniach wypukłych w jednej osi, możemy stworzyć wyświetlacz niespotykanej formy – wyjaśnia Oksana Kruczkowa.
Firmy oferują różne typy folii do tylnej projekcji, dzięki czemu można dostosować ją do warunków i koncepcji marketingowej oraz uzyskać różne efekty, jak np. holograficzny obraz, przez który można zobaczyć, co dzieje się w sklepie. Po wyłączeniu projekcji transparentna folia jest praktycznie niewidoczna na witrynie.
 

Interaktywnie i multimedialnie
W prezentacji towaru można wykorzystać też multimedia. – Takie rozwiązania sprawdzają się raczej wewnątrz sklepów. Mają formę np. ekranów w kształcie człowieka, pokrytych folią projekcyjną wklejoną na akrylowy szablon sylwetki realnych rozmiarów. Na tak przygotowanym tle ma miejsce projekcja z nagraną wcześniej panią lub panem, którzy prezentują dany produkt – tłumaczy Oksana Kruczkowa.
Dźwięk pochodzi z umieszczonych obok głośników. Do tego, poprzez zamontowanie czujników ruchu, istnieje możliwość odtwarzania odpowiedniej sekwencji wideo w zależności od zbliżającego się obiektu, np. klienta w sklepie.
Możliwości zastosowania tego rozwiązania są bardzo duże. Elektroniczną postać można dostosować do profilu działalności sklepu i nadać jej dodatkowe funkcje. – Postać ta może przedstawić się, opowiedzieć o sobie czy swoich właściwościach technicznych. Interaktywność zapewnia pulpit, a manekin podpowiada klientowi, jaki przycisk nacisnąć, by dowiedzieć się o wybranej ofercie – doradza Oksana Kruczkowa.
Raster Vision oferuje także interaktywną witrynę, która może być źródłem informacji nie tylko dla konsumenta, ale i właściciela sklepu. – Po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania możemy śledzić zachowanie klientów, dowiedzieć się, na jaki rodzaj informacji jest zapotrzebowanie, który z przedstawionych towarów cieszy się największym zainteresowaniem, a także ile osób było zaciekawionych dotykową witryną. Tego typu informacje są niezwykle cenne przy planowaniu działań marketingowych, dotyczących zarówno kampanii reklamowych, jak i odpowiedniej ekspozycji towaru w sklepie – mówi Oksana Kruczkowa.
 

Manekinowe trendy
Tym, którzy nie są przekonani do nowinek technicznych, dostawcy oferują kolekcje standardowych manekinów. – Mamy około 1000 różnych modeli. Każdy znajdzie coś do swoich sklepów – podkreśla Malinowska.
Oferta firm jest również zróżnicowana pod względem cen tego wyposażenia. Na polskim rynku dostępne są zarówno ekskluzywne, droższe manekiny dla bardzo wymagających klientów, jak i tańsze, dla klientów, którzy szukają oszczędności.
O cenie decyduje m.in. materiał, z jakiego modele zostały wykonane. Zazwyczaj produkuje się je z włókna szklanego. Tworzywo to jest odporne na ścieranie i uszkodzenie. Są też manekiny z gąbki, które są nowością na rynku i które można dowolnie kształtować, m.in. wyginając ręce i nogi. Ma je w ofercie np. firma Real Line.
Nowinką są ponadto modele z elementami ekologicznymi. Sprzedaje je np. firma Manekiny Polska. – Tego typu modele są wykonane z trwałych tworzyw sztucznych, będących połączeniem bezpiecznej maty szklanej i żywicy ekologicznej – mówi Andrzej Kuczara.
Dostawcy wykonują też modele na indywidualnie życzenie odbiorcy, a cena jest wtedy zazwyczaj ustalana indywidualnie.
 

Trwałość i moda
Handlowcy powinni zwrócić uwagę na dostosowanie manekina do asortymentu, jaki oferują. – Inne manekiny zaproponujemy sklepom z garniturami, inne salonom z modą typu casual – mówi Malinowska.
Znaczna część dostawców oferuje dziś właścicielom placówek handlowych pomoc w wyborze odpowiedniego modela, a następnie szybką dostawę tego wyposażenia. Niektórzy realizują zamówienia nawet z dnia na dzień.
Wiele dostępnych na rynku manekinów jest trwałych i nie wymaga wymiany przez wiele lat. Ale najczęściej to nie jakość modeli decyduje o zakupie nowych. – To, jakie manekiny powinny pojawiać się w witrynach lub we wnętrzach sklepów, dyktuje moda. Są okresy, kiedy lepiej sprawdzają się np. manekiny z głowami, makijażem i peruką i takie, gdy na wystawach pojawiają się specjalne modele bez głów – podsumowuje Andrzej Kuczara.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016