Targi Natura Food 2010

Co roku targom towarzyszą spotkania branżowe i szkolenia. Podczas ostatniej edycji ponad 150 wystawców zaprezentowało produkty naturalne i ekologiczne, regionalne i tradycyjne, wina, nalewki, piwa, produkty sojowe, zbożowe, przetwory, miody, sery i wiele innych. Wśród nich można było znaleźć tych najważniejszych w branży: Symbio Polska, Primavika, Biohurt, Oskoła, Dary Natury, Herbapol i wielu innych.

Targom towarzyszyło szereg interesujących prezentacji, wykładów i konferencji, spośród których warto wymienić: seminarium dla właścicieli sklepów z żywnością ekologiczną (przygotowane przez redakcję Biokuriera), Konferencję Ecolife (organizowaną przez Polskie Towarzystwo Promocji Zdrowego Życia i Żywności), Laboratoria Smaku (przygotowanych przez Slow Food Polska). Powyższą listę wspaniale uzupełniło ogólnopolskie Seminarium Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt.: „Żywność Wysokiej Jakości”, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem osób goszczących na targach.

Natomiast w przestrzeni prezentacyjnej Instytutu Spraw Obywatelskich każdy mógł się wyedukować w tematyce ekologii, świadomych zakupów jak również podpisać petycję Polska i Europa Wolna od GMO. Stałą i bardzo istotną częścią Targów Natura Food jest „Tygiel Smaków” Konkurs produktów tradycyjnych organizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. W tym roku o nagrodę ubiegały się 34 produkty. W skład Jury konkursu weszli m.in.: Kevin Aiston, Carlos Gonzales Tejera, Grzegorz Zieliński, a nagrodę główną w postaci Tygla Smaku odebrała Eugenia Walewska za piernik z marchwi (Koło Gospodyń Wiejskich z Dmosina).

Natura Food 2009 odnotowała 50-proc. przyrost liczby wystawców oraz podwojenie powierzchni wystawienniczej w porównaniu do roku ubiegłego. Zdecydowana większość wystawców pozytywnie oceniła swój udział w imprezie. Targi odwiedziło około 5000 osób, akredytowało się 63 dziennikarzy.

Więcej informacji: www.naturafood.pl

 

 

Reklama

Galeria Jurajska