Pomysł na dobrą kampanię

Coraz ostrzejsza walka o klienta skłania centra handlowe do planowania długofalowych strategii marketingowych. Swoją obecność chcą zaznaczyć szczególnie ci, którzy są na rynku od niedawna. W tym celu nawiązują współpracę z wyspecjalizowanymi firmami.
I tak otwarta w marcu 2009 roku Galeria Przymorze w Gdańsku zdecydowała się właśnie na współpracę z agencją Mediadem Communication. Mediadem zajmie się bieżącym doradztwem komunikacyjnym, opracowaniem strategii PR dla centrum, realizacją autorskiego programu budowania relacji z najemcami, kontaktami z mediami i z otoczeniem.
– Mamy nadzieję, że podjęta z Mediadem współpraca przyczyni się do rozwoju Galerii Przymorze i będzie kolejnym krokiem w pozytywnej strategii działań przyjętych przez King Sturge. Liczymy na doświadczenie agencji w tworzeniu pozytywnego wizerunku PR – mówi Iwona Laszkiewicz, dyrektor Departamentu Zarządzania King Sturge.
 

Nowe umowy
Także firmy od dawna obecne na polskim rynku weszły w nowy rok z nowymi umowami dotyczącymi współpracy z agencjami PR. Agencja Ciszewski Financial Communications rozpoczęła współpracę z Neinver – firmą działającą na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych. Współpraca dotyczy PR-u korporacyjnego Neinver oraz działań komunikacyjnych inwestycji firmy realizowanych obecnie na polskim rynku ze szczególnym uwzględnieniem projektu dotyczącego przebudowy dworca w Katowicach i budowy Galerii Katowickiej.
Współpraca obejmuje: relacje z mediami, społecznościami lokalnymi, liderami opinii i decydentami, a także działania wykorzystujące social media oraz Internet.
Tymczasem agencja Sarto Public Relations rozpoczęła współpracę z Galerią Wnętrz Domar z Wrocławia. Jej zadaniem jest zaplanowanie i przeprowadzenie kampanii wizerunkowej przy użyciu outdoorowych nośników reklamowych. Umowa dotyczy pierwszego etapu całorocznej strategii wizerunkowo-promocyjnej realizowanej na terenie stolicy Dolnego Śląska, który odbędzie się w marcu 2010 roku. To już kolejny, po „Dizajnie udomowionym”, „Kalejdoskopie stylów”, element promocji nowoczesnego centrum wyposażenia wnętrz.
 

Kontynuacja działań Bonarki
Po przeprowadzeniu intensywnej kampanii reklamowej i PR, w tym roku Bonarka nie zmniejsza aktywności w kwestii działań marketingowych, podejmuje nowe inicjatywy i kontynuuje już rozpoczęte akcje.
– Głównym założeniem jest łączenie komunikacji handlowej, nastawionej na promowanie galerii jako świetnego miejsca na zakupy, z komunikacją prospołeczną – podkreślaniem i nagłaśnianiem zaangażowania BCC w działalność prospołeczną, pomocową, a także działania na rzecz środowiska lokalnego – mówi Małgorzata Szychułda, dyrektor marketingu BCC.
Wcześniej prospołeczne działania Bonarka City Center opierały się głównie na współpracy ze Stowarzyszeniem "U Siemachy", obejmując min. finansowanie bożonarodzeniowych paczek, wyjazdów wychowanków czy zakupy sprzętu. Ostatnie akcje dobroczynne to przekazanie krakowskiemu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej 24 tys. zł w ramach akcji "Pomagamy Talentom" – na wsparcie dla utalentowanych dzieci czy podarowanie przed Bożym Narodzeniem organizacjom charytatywnym bonów zakupowych o wartości 2 mln zł.
Tuż po otwarciu centrum została przygotowana nowa strategia działań na 2010 rok, budująca wizerunek Bonarki, jako symbolu nowej galerii handlowej, spełniającej inne funkcje niż standardowe. Strategię wyznaczają dwa główne komunikaty: "Bonarka otwarta na dobre" oraz "Bonarka pomaga pomagać".
Bonarka wykorzystuje outdoor, prasę, radio i Internet.
– Równocześnie, tak jak do tej pory, będzie podkreślany dobór najemców. Dotyczy to zarówno kampanii reklamowych, jak i uzupełniających, wraz ze wzmacniającymi je działaniami PR – mówi Małgorzata Szychułda.
Bonarka City Center dąży do tego, by pozycjonować się jako centrum ponadregionalne, o zasięgu oddziaływania nawet 150 km, które – oprócz Małopolan – przyciągnąć może także mieszkańców Kielc, Nowego Sącza, Rzeszowa czy Tarnowa.
 

Cele i kanały komunikacji
Poprzez intensywne działania ATL oraz nagłaśnianie akcji prospołecznych Bonarka City Center chce osiągnąć synergię działań komunikacyjnych. Komunikaty budujące wizerunek Galerii, jako miejsca zakupów, rozrywki i spędzania wolnego czasu, mają zostać wzmocnione przez, tworzące wokół Bonarki korzystny klimat, działania z obszaru CSR.
Ponieważ klienci są traktowani jako partnerzy działań dobroczynnych, budowanie ich więzi z Galerią odbywa się w sposób wielotorowy i nie opiera się na samej ofercie handlowo-rozrywkowej. Z drugiej strony osoby, które nie odwiedziły jeszcze Bonarki, mogą zostać do tego przekonane właśnie dzięki pozytywnemu rozgłosowi, osiągniętemu dzięki akcjom dobroczynnym. 
Główne kanały komunikacji prosprzedażowej to: outdoor, prasa, radio i Internet. Komunikacja prospołeczna będzie prowadzona głównie poprzez działania public relations, w tym eventy. Jednocześnie PR będzie wspierał komunikację handlową.
 

Nowa linia Silesia City Center
Barwne postacie kobiece w artystycznej konwencji koloru, światła i kompozycji przemawiają z reklam Silesia City Center. Towarzyszyć im będzie hasło "Wyraź siebie". Pierwsza odsłona obowiązującej w tym roku linii kreatywnej, komunikująca zimowe wyprzedaże, pojawiła się już na nośnikach.
Elementy wizualne reklam Silesia City Center na ten rok są inspirowane malarstwem impresjonistycznym. – Mają prowokować do zmian, zachęcać do wyrażania siebie, pragnień i emocji. Odwołują się do takich cech, jak: unikalność i oryginalność, indywidualizm, swoboda wyboru, dobry styl, wyobraźnia i fantazja – podają przedstawiciele obiektu.
– Jesteśmy konsekwentni w wysokim pozycjonowaniu marki Silesia City Center. Aby utrzymać ten wizerunek i styl komunikacji, zdecydowaliśmy się sięgnąć po artystyczne formy wyrazu – tłumaczy Marta Drzewiecka, dyrektorka ds. marketingu Silesia City Center. – Zachęciło nas to także do wykorzystania nośników, na których projekty będą dobrze wyeksponowane – dodaje.
Stąd pojawienie się w planie mediowym na 2010 rok pięciu kampanii outdoorowych wykorzystujących podświetlane backlighty na terenie Śląska.
Kampania obejmuje też sesję fotograficzną z modelką, której twarz będzie się pojawiać w kolejnych odsłonach reklam. Autorem zdjęć jest fotograf Robert Zuchniewicz, współpracujący z czołowymi pismami modowymi, np. "Elle", "Cosmopolitan", "Marie Clair", autor wielu okładek magazynu "Playboy".
W związku ze zmianą linii kreatywnej zmianę przeszły wszystkie narzędzia marketingowej komunikacji centrum i strona internetowa. Ponadto Silesia nawiązała współpracę z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. Planuje też zorganizowanie miesiąca sztuki w maju. Projekty kreatywne powstały w krakowskiej firmie Plus Communication.
 

Znana twarz w Forum
Z początkiem roku ruszyła kampania wizerunkowa Centrum Handlowego Forum Gliwice. Nową twarzą obiektu została Magda Mołek. W marcu znana dziennikarka i prezenterka poprowadzi w gliwickiej galerii wiosenny pokazy mody, potem będzie udzielać swojego wizerunku do reklam oraz głosu do spotów radiowych.
Nowa akcja reklamowa stanowi kontynuację i rozwinięcie dotychczasowych działań brandingowych, za które Forum zostało nagrodzone w 2009 roku w konkursie Solal Marketing Awards, organizowanym przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych.
– Wybór Magdy Mołek został podyktowany charakterem postaci, odzwierciedlającym elegancję, klasę, szyk, czyli wszystko, co znajdziemy w ofercie centrum. Prowadzona przez nas kampania wizerunkowa jest jednocześnie promocją nowej jakości – mówi Agnieszka Mielcarz, dyrektor Centrum Handlowego Forum w Gliwicach.
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016