Klienci złowieni w sieci

Możliwości, jakie daje Internet, doskonale wykorzystuje szwedzka grupa odzieżowa H&M. Marka stworzyła na swojej stronie www zakładkę Fashion Studio, na której można "przymierzać" ubrania z najnowszej kolekcji.
– Aplikacja została uruchomiona w 2009 roku. Chcieliśmy, by klienci mogli łączyć różne stroje i style na modelach damskich i męskich i sprawdzać, jak się komponują – tłumaczy Filip Pietkiewicz-Bednarek, rzecznik Grupy H&M w Polsce. – Do aplikacji mają dostęp także osoby z krajów, w których jeszcze nie jesteśmy obecni – dodaje.
Ubrania i kolekcje prezentowane w Fashion Studio zmieniane są na bieżąco, klienci mogą obserwować najnowsze trendy na wirtualnych modelach.
– Zainteresowanie funkcjami Fashion Studio oraz Style Guide jest bardzo duże. Za ich pomocą można stworzyć własny styl i zaprezentować go np. na swoim blogu. W ten sposób zapraszamy też klientów do naszych sklepów – nie ukrywa Filip Pietkiewicz-Bednarek.
 

Pomoc w zakupach
Internetowe aplikacje wykorzystują także sieci wnętrzarskie. Praktiker przygotował stronę www.katalog-praktiker.pl, która służy zarówno celom prosprzedażowym, jak i wizerunkowym. Firma chce zachęcić internautów do zakupu produktów poprzez umieszczenie w witrynie najświeższych wiadomości na temat nowości, aktualnych promocji oraz praktycznych porad ekspertów.
– Liczne zakładki ułatwiają nawigację po serwisie. Zależy nam także na interakcji z potencjalnym klientem, dlatego witryna ma charakter interaktywny – istnieje możliwość rejestracji, subskrypcji newslettera, drukowania listy produktów i zakupów czy powiększania zdjęć produktów. Dodatkowo na stronie znajdują się: Katalog Flash, wyszukiwarka produktów, wszystkie dane teleadresowe, mapki z zaznaczonym dojazdem oraz godziny otwarcia marketów Praktiker w całej Polsce – mówi Krzysztof Włodarczak, koordynator prac nad witryną po stronie Praktikera.
Jego zdaniem strona internetowa służy budowaniu nowoczesnego wizerunku firmy Praktiker i zapewnia bliski kontakt z klientem.
– Oczekiwania klientów są duże. Myślę, że doceniają podejmowane przez naszą firmę starania, dzięki którym oszczędzają swój czas i mogą podejmować bardziej przemyślane decyzje zakupowe. Każdy prezentowany na stronie produkt jest dostępny w ofercie marketów Praktiker. Klient może po prostu dokonać wyboru określonego artykułu, a następnie przyjść i kupić go w najbliższym markecie Praktikera – mówi Krzysztof Włodarczak.
Praktiker zamierza rozwijać i inwestować w nowoczesne formy interaktywnej komunikacji z klientem. – Stwarzają one szansę dotarcia do grupy klientów, którzy traktują Internet jako główne źródło informacji i najczęściej są mieszkańcami dużych miast. Mamy w planach kolejne ciekawe pomysły, które na pewno spodobają się naszym klientom – zapowiada Włodarczak.
 

Handlowa platforma
Na przełomie marca i kwietnia 2010 roku ruszy nowa strona internetowa Centrum Handlowego Forum w Gliwicach. Klientów czeka wirtualny spacer po centrum czy podglądanie na żywo tego, co właśnie dzieje się w obiekcie. Nowy serwis będzie też wykorzystywał rozwiązania e-biznesowe, służące przede wszystkim umacnianiu lojalności klientów oraz zwiększaniu sprzedaży. – Wiosną wprowadzamy unikalny system lojalnościowy. Będzie to platforma handlowo-multimedialna pozwalająca zbliżyć się do klienta, budować jego przywiązanie do centrum w zamian za wymierne korzyści, tak materialne, jak i niematerialne – tłumaczy Agnieszka Mielcarz, dyrektor Centrum Handlowego Forum Gliwice.
Połączenie nowego serwisu internetowego z systemem lojalnościowym ma spowodować przeniesienie aktywności klientów do Internetu. – Nasi klienci za dokonane w sklepach zakupy będą otrzymywali kody, które po odpowiedniej procedurze logowania na stronie można będzie wymieniać na punkty. Te zaś upoważnią do odbioru nagród. Pula nagród będzie zróżnicowana, dostosowana do potrzeb czy wieku naszych klientów – dodaje Agnieszka Mielcarz.
Program lojalnościowy będzie też aktywizował działania najemców. Jest to urzeczywistnienie jednego z najnowszych trendów w walce konkurencyjnej, tzw. mass customization.
 

Magia Facebooka
W dobie popularności serwisów społecznościowych firmy chętnie zakładają na nich konta. Okazuje się jednak, że profil firmy na takim portalu to dopiero początek.
Centrum Handlowe Forum w Gliwicach, jako pierwsze centrum handlowe w Polsce, założyło profil na Facebooku. Z hasłem "Zostań fanem Forum na Facebooku!" zaprezentowało się w Warszawie podczas konferencji BestShop 2009. Na profilu można znaleźć informacje dotyczące nowej inwestycji realizowanej przez Forum, jaką jest rozbudowa części gastronomicznej. Fani będą mogli zobaczyć film o centrum. Z zamieszczonych informacji dowiedzą się też więcej o marketingowych działaniach Forum, w tym o przeprowadzonych wśród mieszkańców Śląska badaniach preferencji kulinarnych, mających być wskazówką dla przyszłych najemców powstającego food courtu.
– Początkowo uznaliśmy, że może być to forma komunikacji branżowej, jednak mając w perspektywie uruchomienie nowej strony internetowej centrum wraz z systemem lojalnościowym, skłaniamy się ku budowaniu społeczności klientów centrum, m.in. właśnie na Facebooku. Pomysł jak to zrobić już jest – mówi Agnieszka Mielcarz, dyrektor Centrum Handlowego Forum Gliwice.
Facebooka doceniają także polskie marki odzieżowe. Od roku bardzo prężnie na portalu działają marki grupy LPP SA. Wszystkie profile LPP na Facebooku mają razem ponad 50 tys. fanów, w tym: House – 6800, Cropp – 30000, Reserved – 14000, a Esotiq –1000.
– Podstawowym celem jest integracja i komunikacja z klientami i fanami marki. Użytkownicy Facebooka z chęcią dzielą się swoimi przemyśleniami na temat kolekcji, marki, reklam czy konkretnych salonów. Dysponujemy tym samym błyskawicznym feedbackiem na temat naszych działań. Możemy dowiedzieć się, czego oczekują od nas nasi fani i klienci, co chcieliby zmienić i co im się stanowczo nie podoba – mówi Katarzyna Makowska, specjalista PR w Grupie LPP.
Komunikację produktu firma stara się prowadzić na zasadzie dialogu z klientem. – W każdej z marek taki dialog prowadzony jest w inny sposób. Cele sprzedażowe są realizowane przy okazji innych działań. Fani oczekują, że o okazjach, promocjach, wyprzedażach będą informowani jako pierwsi, a także będą dostawać specjalne zniżki. Staramy się zaspokajać te oczekiwania we wszystkich markach – zapewnia.
Zainteresowanie fanów markami House i Reserved ma inny charakter niż na profilu Cropp. House buduje sobie bazę "hard userów", wspierając promocję specjalnymi okazjami dla fanów.
– Z działaniami, które mamy zaplanowane dla tego profilu, wejdziemy bardzo intensywnie w okresie marzec–kwiecień 2010 roku – zapowiada Makowska. – Reserved, jako największa i najbardziej kojarzona marka z portfela LPP, ma bardzo dużą rozpiętość wiekową fanów. Pochodzą oni z różnych miast i państw, często szukają w Internecie czy w portalach społecznościowych zupełnie czegoś innego. Komunikacja marki Reserved na Facebooku koncentruje się głównie na tematach mody i stylizacji. Większe natężenie tych działań nastąpi również w okresie marca i kwietnia. Przygotowujemy coś bardzo szczególnego, o co większość z nich prosi od dawna. Na razie to niespodzianka – dodaje Makowska.
 

Akcje promocyjne
Za pomocą Facebooka firmy organizują różne akcje promocyjne. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia marka Cropp poprzez konto na Facebooku rozdawała fanom kupony rabatowe. – Od listopada rozpoczęliśmy stałą akcję, która polega na kolekcjonowaniu kolejnych bilecików z różnych źródeł: salonów (przy zakupach powyżej 100 zł), newslettera oraz Facebooka. Im większa liczba zebranych bilecików, tym większą zniżkę można uzyskać. Każdy bilecik ma kod kreskowy, który służy do weryfikacji jego legalności. Próbna akcja bilecikowa trwała do 31 stycznia 2010 roku. W związku z ogromnym zainteresowaniem i zadowalającymi wynikami, postanowiliśmy ją przedłużyć bezterminowo – mówi Makowska.
Jak dodaje, specjalne akcje sprzedażowe na Facebooku spotykają się z bardzo dużym odzewem i na pewno firma będzie je dalej organizować. – Wyzwaniem jest budowa wizerunku za granicą. Obserwujemy bardzo dużą aktywność fanów ze Słowacji, Czech, Litwy i Bułgarii – ocenia Makowska.
Wpływ komunikacji na Facebooku na wyniki sprzedażowe łatwiej będzie określić, gdy profile stworzy większa część klientów. – Póki co w Polsce Facebook jest jeszcze stosunkowo mało popularny, porównując na przykład do Czech i Słowacji.
 

Profil menedżera sklepu
Szwedzka agencja Forsman and Bodenfors przygotowała pod koniec ubiegłego roku kampanię promocyjną dla Ikei. Dotyczyła ona nowego sklepu zlokalizowanego w Malmo. Do tego celu wykorzystano ogólnodostępne narzędzia Facebooka.
Stworzono profil menedżera sklepu – Gordona Gustavssona – gdzie w ciągu dwóch tygodni opublikowano kilkanaście zdjęć wnętrz wypełnionych akcesoriami i meblami Ikea. W ten sposób Ikea starała się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016