12 tys. ofert pracy w branży handlowej

Co szóste ogłoszenie rekrutacyjne zamieszczone w polskim internecie jest skierowane do osób szukających pracy na stanowiskach związanych ze sprzedażą. – Na stronach naszego serwisu infoPraca.pl na handlowców oraz pracowników branży spożywczej czeka ponad 2,5 tys. ofert pracy. Dla porównania, druga pod względem największej liczy ofert zatrudnienia branża „ubezpieczenia” oferuje zaledwie 1,5 tys. aktualnych ofert pracy – wyjaśnia Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy InfoPraca.pl. – Należy jednak pamiętać, że handel jest branżą, która charakteryzuje się ciągłą fluktuacją kadr, jak i stale zmieniającym się zapotrzebowaniem na pracowników tymczasowych – dodaje.

Na rynku nie brakuje także ofert pracy dla kierowników ds. techniczno-handlowych, przedstawicieli handlowych, sprzedawców i technologów żywienia. 35 proc. propozycji zaadresowanych jest do pracowników fizycznych w handlu, czyli sprzedawców, kasjerów, personelu pomocniczego czy pracowników magazynów. Najwięcej ofert pracy dla handlowców czeka na Mazowszu, Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce. Najtrudniej zostać handlowcem w województwach świętokrzyskim, podlaskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.

Spowolnienie gospodarcze nie było silnie odczuwalne w branży spożywczej, której nawet w tych trudnych czasach lepiej się wiedzie niż innym gałęziom przemysłu. Obroty w handlu detalicznym oraz gastronomii nadal rosną, jednak mniej dynamicznie niż dwa lata temu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu trzech kwartałów 2009 roku przychody firm produkujących artykuły spożywcze wyniosły blisko 75 mld złotych i były tylko o 4 proc. niższe niż w 2008 roku, czyli w okresie koniunktury gospodarczej. Wzrosła też rentowność sprzedaży żywności i w okresie od stycznia do września bieżącego roku – wyniosła ona 5,5 procent.

Z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl wynika, że sprzedawca może zarobić średnio od 1500 zł do 2200 zł brutto, kierownik sklepu od 2 700 zł do 5 300 zł brutto. Natomiast dyrektor ds. sprzedaży może liczyć na średnie uposażenie w wysokości od 10 400 zł do 19 900 zł brutto. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak, zajmującej się badaniem płac w różnych grupach zawodowych w Polsce, w 2009 roku średnie płace w handlu spadły aż o 500 zł. – Można przewidywać, że w 2010 roku poprawiający się stan polskiej gospodarki korzystnie wpłynie na wyniki firm, a dzięki temu – pośrednio – na poziom płac w branży handlowej – mówi Beata Szilf-Nitka.
 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016