Potencjał rynku wyposażenia wnętrz

Wydatki gospodarstw domowych na wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego wyniosły w 2008 roku 49,38 zł. Oznacza to, że od ponad 10 lat, czyli od 1999 roku, wzrosły o ponad 40 proc. Według belgijskiego dewelopera E&L, który ostatnio sprzedał Galerię Indomo w Lublinie oferującą produkty typu dom i wnętrze, potencjał rynku wyposażenia wnętrz w naszym kraju przekracza kilka miliardów złotych.

40 proc. domów potrzebuje nowego wyposażenia
Społeczeństwo bogaci się, a co za tym idzie, jest bardziej zainteresowane wymianą przestarzałych sprzętów oraz zakupem produktów lepszej jakości. Jak wynika ze statystyk, na meble Polacy wydadzą w tym roku 6,5 mld zł, z kolei na akcesoria, wykładziny, firany czy dodatki kolejne 3 mld zł.
Według szacunków, remontu wymaga nawet 40 proc. polskich domów. Dlatego popyt na wykładziny, meble czy dodatki wnętrzarskie bardzo szybko rośnie, zwłaszcza że mieszkańcy naszego kraju wymieniają je coraz częściej. Impulsem do tego przestało już być zużycie się sprzętu, wystarczy zmiana mody.
Nic więc dziwnego, że w okolicach większych miast, zwłaszcza Warszawy i Łodzi, powstaje coraz więcej sprofilowanych obiektów handlowych. Ich oferta dotyczy segmentu dom i wnętrze. – Silnie powiązany z rynkiem wyposażenia wnętrz jest rynek mieszkaniowy, duża liczba nowych mieszkań i transakcji mieszkaniowych napędza popyt. Ważną rolę odgrywa też ogólna sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Wyższe i stabilne dochody powodują, że Polacy chętniej zmieniają wyposażenie swoich mieszkań – uważa Dorota Lachowska, senior analyst Research and Consultancy w firmie King Sturge Deloitte House.
Jak dodaje, w długookresowej perspektywie rynek ten wydaje się rozwojowy, natomiast na dzień dzisiejszy przeżywa trudne chwile. – W 2009 roku wzrost sprzedaży detalicznej w kategorii meble, RTV i AGD względem 2008 roku wyniósł minus 1,5 proc., a w okresie styczeń–luty 2010 roku minus 15,7 proc. – mówi Lachowska.

Nowe projekty
Na rynku pojawiło się kilka ciekawych projektów. Tylko firma E&L planuje otwieranie ok. dwóch centrów Indomo rocznie. Pod uwagę brane są takie miasta, jak Łódź czy Poznań. – Indomo liczy na potencjał rynku, którego wartość przekracza 9 mld zł. Dodatkowo na polskim rynku nie ma – poza siecią IKEA – jednorodnej pod względem oferty sieci obiektów z branży wyposażenia wnętrz, przeznaczonych dla wymagającego klienta – twierdzi Michał Włodarczyk, dyrektor ds. rozwoju E&L.
Centra tematyczne cieszą się zatem coraz większym zainteresowaniem. – Galerie wyposażenia wnętrz powstają zarówno na obrzeżach największych miast, jak i w sąsiedztwie istniejących dużych centrów handlowych, jako uzupełnienie ich oferty w ustabilizowanej lokalizacji handlowej. Inwestycje tego typu są realizowane głównie przez lokalnych przedsiębiorców, duże sieci handlowo-produkcyjne z branży meblowej oraz w mniejszym stopniu przez dużych krajowych i międzynarodowych deweloperów – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w dziale doradztwa firmy Cushman & Wakefield.
Jak dodaje, rozwój tego typu centrów odbywa się powoli, choć systematycznie, wraz z rozwojem rynku mieszkaniowego. – Obecnie oddawane inwestycje były planowane w szczycie koniunktury na rynku mieszkaniowym. Teraz prognozujemy ograniczenie rozwoju tego segmentu rynku handlowego. Najnowszym dużym obiektem jest Metropol Park i Wnętrze w Warszawie, oddany w I kw. 2010 roku – mówi Katarzyna Michnikowska.
Na próżno szukać dużego wyboru mebli czy akcesoriów domowych w centrach miast. Klienci centrów typu dom i wnętrze są skłonni pokonać większą odległość w poszukiwaniu takich towarów, co powoduje, że takie obiekty mogą odnieść sukces również na obrzeżach. – Z tego samego powodu mniejsze znaczenie dla tego typu centrów ma strefa zasięgu, niekoniecznie więc tego typu galerie powstają w pobliżu dużych skupisk ludności. Zważając na ceny działek w centrach miast i niższe niż w przypadku galerii osiągane czynsze, nie należy spodziewać się rozwoju tego typu obiektów w centrach. Co więcej, starsze projekty, centralnie zlokalizowane, mogą przekształcić się w przyszłości w bardziej dopasowane do funkcji centrów miast. Jedno z najnowszych – Metropol Dom i Wnętrze w Warszawie – powstało właśnie poza centrum, podobnie będzie w przypadku planowanego CH Domator w Łodzi – mówi Dorota Lachowska.

Jak komercjalizować
Aby projekt odniósł sukces, nie wystarczy był centrum tematycznym. Trzeba zgromadzić w nim odpowiednią liczbę najemców z dobrą ofertą. – W tym segmencie istnieje bardzo ograniczony wybór najemców, dlatego też w znacznej mierze galerie te bazują na najemcach lokalnych, a nie sieciowych. występują pustostany, częste fluktuacje wynajmujących, zakłócenia w przychodach z tytułu najmu itp. – podkreśla Katarzyna Michnikowska
Jak dodaje, duże powierzchnie są trudne do wynajęcia, czynsze są niskie, a w przypadku konieczności podnajmu występują utrudnienia, jako że rynek wtórny na takie lokale praktycznie nie istnieje. – Największym graczem pozostaje IKEA, która buduje jednak własne obiekty. Do aktywnych najemców należą ponadto Agata, BRW, Abra, Jysk, Komfort, Meble Bodzio – zaznacza.
Wśród najemców takich obiektów pojawiają się także nowi gracze. – Rynek ten jest rozdrobniony, liczba ogólnopolskich sieci jest ograniczona, dlatego też przy komercjalizacji centrów typu dom i wnętrze często sięga się po marki własne, których właścicielami są lokalni przedsiębiorcy. Sklepy z kategorii dom i wnętrze preferują lokalizacje w pobliżu podobnych sklepów, tworzą wówczas odpowiednią siłę przyciągania – mówi Dorota Lachowska.

Wnętrzarskie trendy
Jaka przyszłość czeka segment obiektów z wyposażeniem wnętrz? Co do tego, czy jest to stały trend w sektorze nieruchomości komercyjnych eksperci nie są wcale zgodni. – W Polsce rynek nowoczesnych centrów typu dom i wnętrze jest na wstępnym etapie rozwoju. Każde miasto posiada miejsce takie jak Bartycka w Warszawie, gdzie są skupione sklepy związane z wyposażeniem wnętrz. Rzadko są one jednak centralnie zarządzane – mówi Lachowska. – Trzeba jasno powiedzieć, że do tej pory rozwój tego typu rynku w Polsce jest incydentalny, a nie intencjonalny. Nie widzimy możliwości szybkiej zmiany na lepsze i jakiegoś dynamicznego rozwoju tego sektora w perspektywie średnioterminowej – podsumowuje Katarzyna Michnikowska.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016