Badanie „Co piją Polacy?”

Napoje gazowane najczęściej piją mężczyźni do 30 roku życia. Co trzecia badana osoba nie pija napojów gazowanych dlatego, że uważa je za niezdrowe. Najbardziej docenianym pod względem smakowym i zdrowotnym napojem są soki 100 proc. Dwie piąte Polaków przynajmniej kilka razy w tygodniu deklaruje ich picie. Są to przede wszystkim ludzie młodzi i wykształceni.

Świadomych klientów interesują najbardziej zawarte w napojach dodatki, takie jak cukier, słodziki, barwniki i konserwanty. Szczególnie uwrażliwieni są oni na te ostatnie. 87 proc. badanych jest przekonanych, że woda nie zawiera żadnych dodatków, podobnie uważa co trzecia osoba w przypadku soków 100 proc. Bezapelacyjnie, większości zależy, by kupowane produkty nie miały dodawanej „chemii”. Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opakowań, wybór produktu w danym opakowaniu jest uzależniony od upodobań smakowych konsumenta. Oznacza to, że konsument wybierając butelkę, karton lub puszkę kieruje się wyłącznie wartością smakową i świeżością. Zdaniem większości konsumentów „zdrowe” są opakowania szklane, dużo mniejszym zaufaniem darzone są opakowania kartonowe i plastikowe. Badanie jednoznacznie pokazuje, że Polacy nie widzą związku między rodzajem opakowania, a koniecznością dodawania konserwantów do produktu.

Współczesna technologia aseptyczna pozwala na całkowite wyeliminowanie konserwantów, bez utraty walorów smakowych przy jednoczesnym zachowaniu 12-miesięcznego terminu przydatności do spożycia. Dlatego też celem kampanii edukacyjno-informacyjnej, organizowanej przez firmę Tetra Pak w Polsce, jest uświadomienie Polakom, że technologia aseptyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016