Atmosfera w sklepie zwiększa sprzedaż

Marek Koziarek, Dep. Finansowania Nieruchomości Komercyjnych, Pekao SA

Marek Koziarek, Dep. Finansowania Nieruchomości Komercyjnych, Pekao SA

Analiz Mood Media Corporation pokazują, że dwie trzecie decyzji podejmowanych przez konsumentów ma miejsce w punkcie handlowym lub usługowym. Ponad 50 proc. konsumentów deklaruje, że są skłonni dłużej zostać w sklepie, którego atmosfera im odpowiada. To pokazuje jak duże znaczenie ma marketing sensoryczny, który w Polsce jest wciąż stosunkowo mało popularny.

Celem marketingu sensorycznego jest stworzenie przyjemnej atmosfery budującej pozytywne skojarzenia z miejscem lub marką. Konsument, który dobrze się czuje w danym punkcie sprzedaży, chętniej podejmuje spontaniczne decyzje zakupowe oraz jest bardziej skłonny do ponownego odwiedzenia sklepu.

Jak wynika z badań konsumenckich, największą moc oddziaływania na klientów ma muzyka – zupełnie inna doda energii osobom korzystającym z klubu fitness, inna wprowadzi w stan relaksu kuracjuszy w SPA, a jeszcze inna nakłoni klientów do spontanicznych zakupów w sklepie z odzieżą. Odpowiednio dobrane utwory do charakteru punktu, typu klientów, a nawet pory roku, w znaczący sposób przekładają się na decyzje klientów.

Placówki handlowe coraz częściej korzystają też z wizualizacji marketingowych. Zamieszczenie ekranów w widocznych miejscach w punktach sprzedażowych, wpływa dodatnio na wysokość sprzedaży. Grafika animowana dostarcza klientom rozrywki, promuje i informuje. Stanowi też potężne wzmocnienie marki.

Równie pomocne przy budowaniu atmosfery miejsca i zwiększaniu sprzedaży są zapachy. To kluczowy czynnik, który wpływa na ocenę wrażeń wyniesionych z danego miejsca. Wystarczy, że przypomnimy sobie, jak pozytywnie działa na nas zapach ciepłego pieczywa, który niesie się po dużym markecie. Taki aromat kojarzy się z czymś przyjemnym, domowym. Ten sam mechanizm dotyczy wszystkich rodzajów placówek handlowych.

Tu wyróżnić możemy kilka typów, m.in. zapachy wspierające sprzedaż, harmonizujące, czyli te stosowane np. w gabinetach lekarskich, przedłużające pobyt w hotelach lub też zapachy poprawiające koncentrację – często stosowane w biurach.

Aromamarketing jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na polskim rynku. Jednak wielu przedsiębiorców doceniło już skuteczność tego narzędzia i jego popularność szybko rośnie. 

 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016