Śląsk intensywnie rozwija ofertę handlową

Rozwiązanie dla rozwijających się sieci handlowych

Rozwiązanie dla rozwijających się sieci handlowych

Taka zależność staje się przesłanką do rozbudowy tego typu obiektów, czego przykładem może być ukończona przebudowa M1 w Czeladzi, trwające obecnie poszerzenie M1 w Zabrzu i stopniowy rozrost Auchan w Sosnowcu o Leroy Merlin i Decathlon. Jednym z najnowszych centrów handlowych z hipermarketem jest Auchan w Gliwicach. Wkrótce obok centrum otworzy się również Leroy Merlin i Decathlon.

Aż 18 spośród 34 działających w konurbacji śląskiej centrów handlowych opartych jest właśnie na hipermarkecie. Najliczniej reprezentowane są sieci Real (10 sklepów), Carrefour (7 sklepów), Tesco (6 sklepów) oraz Auchan (4 sklepy). Znajduje to odzwierciedlenie w relatywnym nasyceniu powierzchnią sieci hipermarketów i supermarketów w tym regionie. Śląsk ma większe tego typu nasycenie niż Poznań, Warszawa, Kraków i Wrocław, a mniejsze niż Szczecin, Łódź i Trójmiasto.

Miasta konurbacji śląskiej stopniowo zyskują również nowe, śródmiejskie galerie handlowe. Takimi są m.in. Platan w Zabrzu, Pogoria w Dąbrowie Górniczej, Plaza w Sosnowcu, Forum w Gliwicach, czy ostatnio otwarta Agora w Bytomiu. Stają się one silną konkurencją dla dotychczasowego handlu w tych miastach. Mieszkańcy Gliwic dokonują bowiem wyboru pomiędzy Forum, Areną a Auchan (wkrótce również między Europą Centralną), ludność Bytomia wybiera między Agorą, M1 a Plejadą. Należy w tym miejscu podkreślić, iż największym centrum handlowym o regionalnym znaczeniu jest Silesia City Center w Katowicach oferująca obecnie 250 sklepów na 65 tys. mkw. powierzchni handlowej i rozbudowywana o kolejne 19 tys. mkw.

Rozbudowa Silesia City Center to również swojego rodzaju kontrofensywa na powstającą w samym centrum Katowic Galerię Katowicką firmy Neinver przy współfinansowaniu Meyer Bergman. Choć ta ostatnia jest realizowana w nieco innej formule, jako projekt wielofunkcyjny, przyległy do dworca głównego oraz bez hipermarketu, niewątpliwie przyszli klienci Galerii Katowickiej dokonują aktualnie zakupów właśnie w Silesii City Center i to o nich inwestycja firmy Neinver będzie zabiegać. Zważywszy na planowaną na 2013 rok przebudowę obiektu Supersam przez CDI przy ul. Piotra Skargi, również w centrum Katowic, będziemy świadkami ciekawych zmian w handlu i zwyczajach zakupowych mieszkańców regionu.
 

Reklama

Galeria Jurajska