Białe plamy na mapie handlowej Polski

Na opracowanej przez Jones Lang LaSalle liście polskich miast, gdzie nadal istnieje duża przestrzeń do zagospodarowania przez deweloperów znalazły się także Głogów, Chełm, Tomaszów Lubelski, Stalowa Wola. Galerii handlowych brakuję również w takich miastach jak Łomża, Bełchatów, Mielec, Tczew, Biała Podlaska, Ełk, Ostrołęka, Zawiercie oraz Starachowice.

Tego typu miaejscowości mogą być bardzo atrakcyjne nie tylko dla deweloperów, ale i samych sieci handlowych. Niezagospodarowane jeszcze przestrzenie mniejszych rynków tworzą pole do ekspansji dla firm handlowych zwłaszcza z sektorów modowych.

Jednak, zdaniem twórców raportu, brak nowoczesnej powierzchni handlowej w postaci obiektów z dominującą rolą powierzchni handlowych jest widoczny również w większych miastach. W Lublinie, konurbacji Katowickiej, ale także w Trójmieście również brakuje „dobrych” powierzchni handlowych.

– Polskie miasta różnią się pod kątem siły nabywczej mieszkańców oraz stopniem nasycenia powierzchnią handlową. Aglomeracja warszawska – największy i najbardziej zamożny rynek w kraju, chociaż posiada największą podaż powierzchni handlowej ma stosunkowo niski poziom nasycenia w porównaniu do innych, mniejszych miast. Średnie i małe rynki charakteryzują się sporą indywidualnością – komentuje Anns Bartoszewicz-Wnuk z Jones Lang LaSalle. – Dwa miasta o porównywalnej wielkości, jak np. Rzeszów i Olsztyn diametralnie różnią się pod kątem relacji – siła nabywcza a nasycenie. Rzeszów ma niższą siłę nabywczą od Olsztyna a jednocześnie jeden z najwyższych współczynników nasycenia powierzchnią handlową w kraju – dodaje. 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016