Zielona Góra: jest obiekt pod centrum handlowe

Robert Madej, Causa Finita

Historyczny budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR, czyli obecne Centrum Biznesu, był już wystawiony na sprzedaż pod koniec sierpnia 2007 r. Magistrat zaproponował wówczas, by sprzedać spółkę wraz z budynkiem i placem. Cena wywoławcza wynosiła 20 mln zł, jednak ostatecznie inwestor się wycofał.

Na nasze pytanie, jak ma wyglądać przebudowa, w związku z zabytkowym charakterem budynku odpowiada pierwszy sekretarz Urzędu Miasta Zielona Góra, Krzysztof Sikora: – Oczywiście, inwestor będzie miał możliwości przystosowania obiektu do własnych planów i potrzeb, jednakże szczególnie w kwestii zmiany elewacji, będzie musiał to realizować w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Mamy w Polsce wiele przypadków zagospodarowania starszych obiektów na nowocześnie i prężnie działające obiekty handlowo-usługowe i na to liczymy w przypadku Centrum Biznesu, w końcu jest to największy taki obiekt w Zielonej Górze i w okolicy. – Miasto liczy, że nabywca będzie miał realne plany rozpoczęcia inwestycji i takie oświadczenia będziemy brali pod uwagę przy rozstrzyganiu ofert. Nasze udziały w spółce Centrum Biznesu chcemy zbyć takiemu oferentowi, który w ciągu czterech lat zakończy proces zagospodarowania obiektu, ponieważ nie możemy dopuścić do tego, aby budynek przez kilka lat nie został zagospodarowany – dodaje Krzysztof Sikora.

– Budowa galerii handlowej w tym miejscu ma swoje uzasadnienie, z co najmniej trzech powodów – mówi Tomasz Misiak, przedstawiciel prezydenta Zielonej Góry. – Po pierwsze, plan wybudowania centrum wpisuje się w plan zagospodarowania przestrzennego miasta, który w tym miejscu przewiduje miejsce pod handel i usługi, z uwzględnieniem obiektó wielkopowierzchniowych. Po drugie, budowla jest usytuowana po drugiej stronie śródmieścia, od istniejącej już Galerii Focus Mall, co zwiększyłoby ruch w rynku, ponieważ najkrótsza droga z jednej galerii do drugiej wiodłaby przez deptak – twierdzi Tomasz Misiak.

Centrum Biznesu znajduje się przy ulicy Bohaterów Westerplatte – jednej z głównych ulic Zielonej Góry. Jest to pięciokondygnacyjny obiekt usytuowany na działce o łącznej powierzchni 1806 mkw., z czego powierzchnia użytkowa lokali wynosi 2073 mkw. Przedmiotem przetargu będą wszystkie udziały spółki (100 proc. udziałów to własność miasta) oraz fragment budynku, trawnik za Centrum Biznesu i parking na około 600 miejsc parkingowych. Obecnie, mieszczą się tu firmy, które świadczą usługi bankowe, jak również punkty handlowe i gastronomiczne.

 

R E K L A M A 

XIII SHOPPING CENTER FORUM & TRADE FAIR 2011

8-9 września 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Edycja wrześniowa została wzbogacona o Targi Nieruchomości i Inwestycji Handlowych. Weźmie w nich udział około 40 wystawców: deweloperów, inwestorów, firm doradczych i usługowych.

Swój udział zgłosiło już ponad 550 osób reprezentujących 250 firm.

Zapraszamy do udziału !

 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016