Poznań szuka projektanta na dzielnicę handlu, usług i biznesu Wolne Tory

Shopping Center Business Forum 2011

Shopping Center Business Forum 2011

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na autora projektu urbanistycznego zagospodarowania, tzw. Wolnych Torów, terenu przylegającego do dworca PKP i powstającej w pobliżu galerii Poznań City Center. Są to BDF z Poznania i międzynarodowe biuro Chapman Taylor. 12 ha to teren należący do PKP, pozostałe 6 ha należy do miasta.

Słów krytyki wobec przetargu nie kryje ZNTK. – Przetarg powinien obejmować całość terenu, a nie tylko 18 ha Wolnych Torów. Musi to być spójna koncepcja obejmująca 20-ha gruntów należących do ZNTK, a także tereny przyległe  – uważa przedstawiciel poznańskiej filli ZNTK. W sumie może tu być mowa o zagospodarowaniu 124 hektarów. Co mogłoby powstać na tak rozległym obszarze?   – To jest tak olbrzymi teren, że może tam powstać wszystko. Myślę, że kiedy dojdzie do stworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to tam będzie miks różnych funkcji – usługowych, hotelowych, handlowych i zapewne mieszkaniowych – mówi Piotr Kryszak, rzecznik prasowy PKP z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu. Rzecznik uważa, że raczej nie będzie tu mowy o handlu wielkopowierzchniowym. Zgadza się z tym ZNTK. – Stawianie tam kolejnej galerii mija się z celem , bo ile może być galerii w centrum miasta? Sądzę, że może powstać tu coś w rodzaju Canary Wharf w Londynie, czyli centrum z biurowcami i apartamentowcami oraz lepszej jakości sklepy – uważa przedstawiciel ZNTK.

– Tam na pewno jest miejsce na tereny rekreacyjne, biurowe i działalność hotelarską. To teren w bezpośrednim sąsiedztwie dworca i narodowych targów poznańskich. Szacowany ruch w tej okolicy to 17 mln ludzi rocznie – zwraca uwagę Przemysław Terlecki, przedstawiciel firmy deweloperskiej TriGranit, która realizuje zintegrowane centrum komunikacyjne z galerią w bezpośredniej bliskości Wolnych Torów.

W centrum Poznania znajdują się takie centra handlowe jak Stary Browar, Galeria Malta, powstająca Galeria Łacina i a także budowana właśnie galerię Poznań City Center w ramach zintegrowanego centrum komunikacyjnego.
 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016