PwC: możliwy wzrost czynszów w Warszawie

W Wołominie nie ma galerii handlowej

W Wołominie nie ma galerii handlowej

– Popularność Warszawy wśród międzynarodowych sieci handlowych, w połączeniu z bardzo niskim poziomem pustostanów i niską podażą nowych powierzchni handlowych  stymulują wzrost czynszów – czytamy w raporcie „Emerging Trends in Real Estate Europe 2012” – przygotowanym przez PwC oraz Urban Land Institute na podstawie badań ankietowych wśród 600 inwestorów, deweloperów, finansistów i zarządców nieruchomości. Ograniczona dostępność finansowania w 2012 roku może spowodować, że podaż nowej powierzchni na rynku warszawskim będzie nadal ograniczona. Chociaż lokalne banki mają fundusze istnieje obawa, że ich międzynarodowe spółki matki zaczną w najbliższych miesiącach wycofywać środki na swoje rynki.

Pomimo więc ogólnego optymizmu w badaniach, lokalni ankietowani nie oceniali perspektyw dla Warszawy na 2012 rok jako bardziej pomyślnych niż dla innych miast. Dobre istniejące projekty, a także nowe inwestycje z wysokim współczynnikiem prekomercjalizacji znajdą źródła refinansowania. Inne jednak mogą przeżywać trudne chwile. Deweloperzy będą wstrzymwać się z projektami, aby dać sobie czas na ocenę, jak w 2012 roku będzie kształtował się rynek.

Przypomnijmy, że w niedawno opublikowanym rankingu Warszawa zajęła trzecie miejsce po Istambule i Monachium wśród europejskich miast. Wyprzedziła wiele metropolii, takich jak Paryż, Berlin czy Londyn. Jak podkreślają autorzy raportu, inwestorzy zagraniczni wyrażali dużo lepsze oceny na temat warszawskiego rynku niż przedsiębiorcy lokalni.
 

Reklama

Galeria Jurajska