Agata Brzezińska, Neinver Polska: duży potencjał rozwoju rynku centrów handlowych

Agata Brzezińska, dyrektor ds. najmu Neinver Polska

Agata Brzezińska, dyrektor ds. najmu Neinver Polska

Głównym zagrożeniem na rynku są uwarunkowania ekonomiczne. Na powodzenie obiektów handlowych, jak podkreśla Agata Brzezińska, dyrektor ds. najmu Neinver Polska, bezpośrednio przekładają się: siła nabywcza Polaków, poziom bezrobocia(zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnokrajowej) oraz wyraźnie zauważalna skłonność do oszczędzania.

– Rynek powierzchni handlowych ma bardzo duży potencjał rozwoju. Wpływają na to przede wszystkim uwarunkowania demograficzne. W Polsce jest wiele dużych ośrodków miejskich, które rosną, stale przyciągając nowych mieszkańców. Ta tendencja bezpośrednio sprzyja budowie nowych obiektów handlowych, pozwalając dobrze zaplanować ekspansję sieci – tłumaczy Agata Brzezińska.

Dodatkowo, jak podkreśla, stopień nasycenia rynku nowoczesną powierzchnią handlową nadal jest zdecydowanie niższy niż w pozostałej części Europy, co w połączeniu z faktem, iż Polska zalicza się już do dojrzałych rynków, zwiększa zainteresowanie dużych międzynarodowych operatorów. – Od pewnego czasu odnotowujemy interesujące debiuty na polskim rynku, tylko w zeszłym roku byliśmy świadkami otwarć sklepów Desigual, Tom Tailor, Toys"R"Us, Lindex. W tym roku Asics, a przed nami – premiery m.in. American Eagle i Victoria’s Secret.

– Centra handlowe w Polsce są coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalnie dopasowane do dynamicznie zmieniających się potrzeb współczesnych klientów. Potencjał rozwoju nadal jest duży, zarówno dla nowych obiektów, jak i tych które powstały w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych – mówi.

W Polsce Neinver obecny jest od 2000 roku. Firma wybudowała dotychczas 158, 5 tys. mkw. powierzchni handlowej, a w portfolio nowopowstających obiektów w Polsce znajduje się około 250 tys. mkw. powierzchni handlowej, biurowej i przestrzeni publicznej. W 2002 Neinver uruchomił pierwsze w kraju centrum outlet Factory Warszawa Ursus. W 2007 powstała Galerii Malta – największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej. W 2008 inwestor zrealizował autorską koncepcję Futura Park, łączącą centrum outlet z tradycyjnym parkiem handlowym we Wrocławiu. Otwierając w 2011 roku Futura Park Kraków, Neinver połączył oba koncepty sprzedażowe pod jednym dachem. Krakowski Futura Park to pierwszy w Polsce istniejący kompleks handlowy z certyfikatem BREEAM.

Od 2009 roku Neinver realizuje największy z dotychczasowych projektów – rewitalizację centrum Katowic. Inwestycja obejmuje budowę nowego dworca kolejowego oraz układu komunikacyjnego wokół, budowę Galerii Katowickiej i budynku biurowego, a także podziemnego dworca autobusowego.

 

 

 

Tagi:

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016