Przemysław Felicki, CBRE: zagraniczne fundusze inwestycyjne zainteresowane polskim rynkiem

Przemysław Felicki, CBRE

Przemysław Felicki, CBRE

Inwestorzy na rynku nieruchomości komercyjnych wykazują wyraźne zainteresowanie Polską. Przyczynami tego są zarówno wzrost naszego PKB oraz pozytywna prognoza dla Polski, jak i znacznie mniejsze nasycenie nowoczesną powierzchnią handlową niż ma to miejsce w Europe Zachodniej.

Wśród licznych inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem nieruchomości handlowych wyodrębniają się dwie grupy.

– Pierwsza z nich to fundusze, głównie niemieckie, takie jak Union Investment, Allianz czy Invesco. Poszukują one stabilnych nieruchomości, albowiem pragną inwestować przede wszystkim w aktywa najwyższej jakości, jakimi są centra handlowe o ugruntowanej pozycji, zlokalizowane w śródmieściach największych polskich miast. Jest to kontynuacja trendu, który rysował się wyraźnie już w ubiegłym roku, a którego przykładem była np. sprzedaż łódzkiej Manufaktury czy negocjowana  obecnie transakcja sprzedaży Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu. W tym roku należy spodziewać się kolejnych spektakularnych zakupów przy utrzymaniu stabilnych cen i stopach kapitalizacji na poziomie 6 proc. – mówi w rozmowie z redakcją Retailnet Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych CBRE w Polsce.

– Drugą grupą są fundusze poszukujące aktywów generujących okazję do dodania wartości, czyli takich centrów handlowych, które mimo dobrej lokalizacji nie osiągają najlepszych wyników. Taka sytuacja stwarza inwestorom możliwość przebudowy i zmodernizowania centrum, często też jego rekomercjalizacji, a następnie sprzedania obiektu z zyskiem funduszowi należącemu do pierwszej grupy. Obecnie toczą się zarówno transakcje portfelowe, jak i sprzedaż pojedynczych obiektów tego typu, a przykładem może być ubiegłoroczny zakup wrocławskiego centrum Renoma przez Griffin – dodaje Przemysław Felicki.

Zdaniem specjalisty kupujący biorą pod uwagę różne ryzyka. Jednym z nich jest wpływ e-commerce na polski rynek centrów handlowych i potencjalne odwrócenie się klientów od zakupów w sklepach stacjonarnych, czego zwiastunem może być rosnąca tendencja klientów do oglądania produktów RTV i AGD w sklepie, a następnie szukania najkorzystniejszej ceny online.

– Widać też, że inwestorzy ostrożnie podchodzą do mniejszych miast, koncentrując się głównie na Warszawie i największych ośrodkach. Decydując się na inwestycję coraz dokładniej analizują dane dotyczące demografii oraz siły nabywczej mieszkańców w określonym miejscu. Jest to związane z faktem, że dane GUS-u bywają mylące w sytuacji, kiedy duża część teoretycznych mieszkańców miasta udała się na emigrację lub wyjechała do stolicy i tam konsumuje swoje dochody – twierdzi Przemysław Felicki z CBRE.

Tagi:

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016