Agnieszka Winkler, Colliers: możliwości inwestycyjne w miastach od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców

Agnieszka Winkler

Agnieszka Winkler

Miasta dysponujące dużym potencjałem ze względu na ograniczoną ilość nowoczesnej powierzchni handlowej oraz posiadające korzystne parametry ekonomiczne to m.in. Otwock, Sochaczew, Kutno, Nowy Targ, Cieszyn, Racibórz i Sanok – wynika z raportu opracowanego przez Colliers International.

Lokalizacje zostały przeanalizowane pod względem istniejącej i planowanej podaży nowoczesnej powierzchni handlowej oraz wskaźników ekonomicznych, takich jak stopa bezrobocia i siła nabywcza mieszkańców.

Z raportu Rynek Handlowy – Przegląd Małych Miast- wynika, że małe miasta mogą stanowić ciekawą opcję dla rozwoju nowoczesnych obiektów handlowych. Cieszą się zainteresowaniem zarówno deweloperów, jak i najemców. Na liście przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zainwestować w tego typu miejscach i oddali do użytku obiekty handlowe w ciągu ostatniego roku byli m.in. PA Nova ( Odrzańskie Ogrody w Kędzierzynie Koźlu), Rank Progress ( Galeria Świdnicka w Świdnicy), BPF Inwestor ( Galeria Kamienna w Starachowicach i Galeria Kociewska w Tczewie), Antan ( Bolesławiec City Center w Bolesławcu).

Sieciami handlowymi, które w ostatnim czasie najchętniej inwestowały w miastach o populacji do 50 tys. mieszkańców, jak wynika z aportu, okazały się: Biedronka, Media Expert, Lidl, Pepco, Kaufland czy Textil Market. Można również zaobserwować wyjątkowe sytuacje, gdy na tych rynkach swoje sklepy otwierały sieci zazwyczaj obecne jedynie w większych miastach. Przykład mogą stanowić delikatesy Alma (Nowy Targ), hipermarket Real (Zgorzelec), supermarket Piotr i Paweł (Chrzanów), sklep sportowy Intersport (Zakopane) czy Multikino (Zgorzelec).

– Indeks siły nabywczej dla handlu detalicznego (GfK) w małych miastach (20 – 50 tys. mieszkańców) kształtuje się na poziomie 105,5 (przy średniej krajowej 100). Dla porównania, w największych polskich miastach wskaźnik ten jest na poziomie odpowiednio 149 – Warszawa, 112 – Poznań, 119 – Wrocław. Niektóre duże miasta (pow. 300 tys. mieszkańców), takie jak Bydgoszcz (indeks na poziomie 105) czy Lublin (103), plasują się w przedziale zbliżonym do poziomu kategorii miast małych. Potwierdza to tezę, że małe rynki mogą również być atrakcyjne pod względem ekonomicznym. Struktura branżowa indeksu siły nabywczej w kategoriach, takich jak FMCG, odzież i obuwie oraz wyposażenie wnętrz, w małych miastach kształtuje się na poziomie przewyższającym średnią krajową. Jednak indeks siły nabywczej w kategorii gastronomia i czas wolny, przyjmuje wartość poniżej średniej krajowej (na poziomie 98), co oznacza, że ten rodzaj wydatków jest w większej mierze związany z wielkomiejskim stylem życia niż z małymi miastami – podsumowuje Agnieszka Winkler, starszy analityk, dział doradztwa i badań rynku, Colliers International.

Z badań przeprowadzonych przez Colliers wynika także, że w wydatkach mieszkańców Polski największy udział ma kategoria FMCG. – W miastach od 20 do 50 tys. mieszkańców codzienne zakupy dokonywane są głównie w dyskontach, gdzie realizowane jest ponad 45 proc. zakupów z tej kategorii (dla porównania, biorąc pod uwagę całą Polskę, codzienne zakupy dokonywane w dyskontach stanowią 30 proc.). Liderem rynku jest Biedronka, w której realizowanych jest 70 proc. zakupów dyskontowych. Na kolejnych miejscach plasują się Lidl oraz Kaufland. Dane GfK pokazują, że w Polsce jest jeszcze duża grupa konsumentów (ponad 35 proc.), którzy odwiedzają galerie handlowe rzadziej niż raz w miesiącu. W małych miastach (od 20 do 50 tys. mieszkańców) odsetek ten wzrasta aż do 43 proc. Oznacza to, że blisko połowa populacji tych miast odwiedza centra handlowe rzadziej niż raz w miesiącu. Odsetek osób, które obecnie w ogóle nie robią zakupów w centrach handlowych wynosi 33 proc. ogółem dla Polski oraz prawie 38 proc. dla miast z przedziału 20 – 50 tys. mieszkańców. Zakupy odzieży czy obuwia w tych miastach realizowane są przede wszystkim w sklepach zlokalizowanych bezpośrednio przy ulicach handlowych oraz na bazarach.

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016