Atrium podsumowuje 2013 rok w Polsce

Rachel Lavine, Atrium European Real Estate

Rachel Lavine, Atrium European Real Estate

– W 2013 roku spółka Atrium po raz kolejny osiągnęła znakomite wyniki. Dzięki efektywnemu zarządzaniu istniejącymi aktywami uzyskaliśmy wyższy dochód z najmu w ujęciu porównywalnym (like-for-like), zrealizowaliśmy transakcję nabycia dużego centrum handlowego, które pozwoli nam poszerzyć i uatrakcyjnić naszą ofertę, a ponadto poczyniliśmy znaczne postępy w realizacji naszych projektów inwestycyjnych i dodatkowo wzmocniliśmy naszą pozycję finansową poprzez emisję obligacji – powiedziała Rachel Lavine, prezes Atrium European Real Estate.

– Rozpoczynamy 2014 rok z bardzo dobrej pozycji, a biorąc pod uwagę fakt, że w klimacie makroekonomicznym na naszych podstawowych rynkach można zauważyć pewne optymistyczne sygnały, jestem przekonana, że nadal będziemy realizować naszą strategię wzrostu i tworzyć wartość dla naszych udziałowców – dodała Rachel Lavine.

20 marca 2014 nastąpi otwarcie projektu w regionie Lublina – Atrium Felicity. Będzie to 23. obiekt handlowy grupy Atrium w Polsce, co oznacza zwiększenie krajowego portfolio do blisko 500 tys. mkw. powierzchni handlowej (498 tys. mkw.). W Atrium Felicity otworzą się najpopularniejsze marki ze wszystkich branż, z których część pojawi się w regionie po raz pierwszy – m.in. Auchan, Saturn, C&A, Zara, Massimo Dutti.

Spółka Atrium European Real Estate podała wyniki za IV kw. oraz okres 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2013 roku. Poniżej podano najważniejsze informacje o polskim portfelu Atrium.

Wartość rynkowa portfela dochodowego Atrium w Polsce obejmującego 22 nieruchomości (stanowiącego 51,2 proc. portfela nieruchomości dochodowych spółki o łącznej wartości 2,4 mld euro, na który składają się 153 aktywa) wyniosła 1,2 mld euro.

Polski portfel Atrium wygenerował w 2013 roku wzrost dochodu brutto z najmu (GRI) o 6,8 proc. do poziomu 78,9 mln euro w porównaniu z rokiem ubiegłym. GRI w ujęciu porównywalnym (like-for-like) według definicji EPRA wzrósł o 1,2 proc., do poziomu 74,6 mln euro.

Dochód netto z najmu (NRI) wzrósł o 7,6 proc. do poziomu 79,2 mln euro, natomiast NRI w ujęciu porównywalnym (like-for-like) według definicji EPRA wzrósł o 2,6 proc. do poziomu 75,4 mln euro.

Komercjalizacja (według definicji EPRA) wszystkich 22 aktywów nieznacznie wzrosła i osiągnęła poziom 97,9 proc. (97,5 proc. w 2012 roku).

Zrealizowano transakcję nabycia – za kwotę 151,7 mln euro – Galerii Dominikańskiej, jednego z wiodących centrów handlowych, położonego w centralnej lokalizacji w głównej, handlowej części Wrocławia, czwartego co do wielkości miasta w Polsce.

Dalsze postępy w realizacji inwestycji Atrium Felicity w Lublinie – otwarcie zaplanowano na 20 marca 2014 roku.

Trwają prace budowlane związane z rozbudową centrum handlowego Atrium Copernicus w Toruniu. Po rozbudowie, której zakończenie przewiduje się na koniec 2014 roku, obiekt powiększy się o dodatkowe 17,3 tys. mkw. powierzchni najmu brutto oraz 640 nowych miejsc parkingowych.

W Polsce Atrium posiada 22 działające obiekty handlowe. W skład portfela firmy wchodzą m.in. centra handlowe Atrium Reduta, Atrium Promenada, Atrium Targówek w Warszawie, Galeria Dominikańska we Wrocławiu, Atrium Mosty w Płocku, Atrium Biała w Białymstoku, Atrium Copernicus w Toruniu, Atrium Koszalin w Koszalinie, Atrium Molo w Szczecinie, Atrium Kasztanowa w Pile oraz Atrium Plejada w Bytomiu. Łącznie spółka posiada w Polsce ok. 423 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Atrium Poland Real Estate Management jest wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014. Spółka na stoisku 6.2 zaprezentuje swoje projekty.

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016