Rynek centrów handlowych wymaga zmian

Zakupy, fot. Shutterstock

Zakupy, fot. Shutterstock

Prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych jako całości są dobre. Część graczy powinna jednak jak najszybciej zacząć adaptować się do nowych warunków. Szczególnie dotyczy to operatorów obiektów retailowych, rywalizujących z e-handlem – tak można podsumować wnioski z szóstej debaty z cyklu „Inwestowanie w nieruchomości”, która odbyła się w Klubie Polskiej Rady Biznesu w Warszawie.

Nastroje w branży po międzynarodowych targach inwestycyjnych MIPIM w Cannes są bardzo dobre. Według BNP Paribas Real Estate Polska jest w pierwszej dziesiątce tzw. rynków niekluczowych, jeśli chodzi o zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi wśród inwestorów zagranicznych. W I kw.e 2014 roku wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w naszym kraju wyniósł prawie 900 mln euro, co stanowi wzrost o niemal 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku i jest najlepszym wynikiem od ostatnich 9 lat.

Sporo emocji wzbudziła kwestia, która od już dłuższego czasu spędza sen z powiek deweloperom handlowym i cieszy deweloperów magazynowych, czyli dynamiczny rozwój e-handlu. Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że choć e-handel nie zabije handlu detalicznego, wymusi na nim wielkie zmiany, chociażby w składzie najemców obiektów wielkopowierzchniowych.

– Trzeba wykorzystywać fakt, że dziś zakupy to nie tylko kupowanie niezbędnych rzeczy, i inwestować w części wspólne, atmosferę, rozrywkę. Centra handlowe, które tego nie zrozumieją, będą tracić na popularności. E-handel jako pierwszy uderzy w obiekty gorzej zlokalizowane, podmiejskie – mówił Marcin Materny, dyrektor działu powierzchni handlowych firmy Echo Investment. Podobnego zdania był Maciej Krenek, członek zarządu RE Project Development. – Zakupy to emocje. Dziś nawet 30–40 proc. odwiedzających centra handlowe to tzw. „windowshoppers”, którzy niczego nie kupują.

Na które sektory e-handel ma największy wpływ? – Branże, które szybciej odczuły efekt konkurencji cyfrowej, jak np. handel elektroniką, muzyką, grami, książkami, będą przekształcać swoje tradycyjne sklepy w „showroomy”, gdzie będzie można obejrzeć towar przed jego zakupem w sieci. Rosnąć będą za to takie sektory, jak odzież, food & beverage i niektóre usługi. W niektórych obiektach gastronomia zajmuje już 10–15 proc. powierzchni i udział ten będzie rósł – mówił Piotr Kaszyński, dyrektor działu rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield.

Zmianom musi ulec też struktura samych sieci handlowych, w których dział e-commerce często rywalizuje z sekcją handlu tradycyjnego o pieniądze klientów. – Dziś e-commerce i retail funkcjonują jako odrębne kanały, a wyzwaniem byłoby je połączyć,  aby sklepy i centra dystrybucji funkcjonowały razem, a nie konkurowały ze sobą – stwierdziła Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, nawiązując do bardzo popularnego np. w Wielkiej Brytanii, a niemal niestosowanego w Polsce modelu „kup online i odbierz w sklepie”.

 

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016