Bartłomiej Wójtowicz: na ścianie wschodniej potrzeba centrów outletowych

Bartłomiej Wójtowicz, Outlet Center Retail Management SA

Bartłomiej Wójtowicz, Outlet Center Retail Management SA

W Lublinie i Białymstoku powstają dwa nowe projekty outletowe. Rozmawiamy z Bartłomiejem Wójtowiczem, dyrektorem ds. powierzchni komercyjnych Outlet Center Retail Management SA na temat tego, dlaczego firma zdecydowała się na realizację obiektów Outlet Center w Lublinie i Białymstoku.

– W ostatnich latach byliśmy świadkami dużego wzrostu popularności centrów typu outlet zarówno w kraju jak i w Europie, jako miejsc, w których konsumenci świadomi wartości marki, lubiący nosić odzież znanych producentów, znajdują atrakcyjne dla siebie oferty cenowe. I czy to ze względu na przyjęty model konsumpcji, czy też ze względu na budżet domowy odwiedzają centra outletowe regularnie w poszukiwaniu atrakcyjnych, dostosowanych do swoich potrzeb ofert. Centra typu outlet mają już wszystkie większe miasta w Polsce, do tej pory jednak brakowało ich na mapie wschodniej części kraju, mimo olbrzymiego naszym zdaniem potencjału demograficznego tych regionów. Do tej pory klienci zarówno z Białegostoku jaki i Lublina musieliby pokonać ponad 150 km, by zrobić zakupy w jednym z warszawskich outletów. Siłą rzeczy, jeśli klienci z tych miast rzeczywiście się tu pojawiali, działo się to niejako przy okazji wizyty w stolicy z zupełnie innego powodu. Widzimy też, że zarówno Lublin jak i Białystok osiągnęły już wystarczający poziom nasycenia powierzchnią handlową w kategorii sklepów regularnych, jest to więc odpowiednia pora by pomyśleć na uruchomieniu w tych miastach projektu outletowego – mówi w rozmowie z Retailbet Bartłomiej Wójtowicz, dyrektor ds. powierzchni komercyjnych Outlet Center Retail Management SA.

Firma zanim przystąpiła do realizacji obiektów przeprowadziła dokładną analizę rynku, która potwierdziła, że outlety w obu miastach są bardzo pożądane przez klientów.

– Do potencjalnych regularnych klientów centrum outletowego zaliczyć można osoby mieszkające do 90 minut drogi od miejsca zakupów, widać więc, że istniejące centra outletowe były do tej pory poza zasięgiem konsumentów z Lublina czy Białegostoku. Dlatego, po zbadaniu miejsca potencjalnej lokalizacji „Outlet Center”, wybraliśmy dwa naprawdę atrakcyjne z punktu widzenia najemców otwierających tu swoje sklepy, jak i przede wszystkim klienta – dodaje.

– Zarówno w Lublinie jak i Białymstoku pomyśleliśmy o lokalizacji mającej doskonały dostęp, zarówno dla klienta dojeżdżającego z centrum miasta jak i spoza aglomeracji. Dlatego w Lublinie Outlet Center powstaje przy nowoczesnej arterii ul. Mełgiewskiej, prowadzącej z centrum miasta na lotnisko w Świdniku, a dalej w kierunku Ukrainy. Dla klientów oznacza to świetny dojazd zarówno transportem prywatnym, jak i dzięki dobrze zorganizowanej sieci komunikacji publicznej. Z kolei w Białymstoku doskonały dojazd zapewni Aleja Jana Pawła II, będąca naturalnym przedłużeniem drogi krajowej nr 8 z Warszawy, z drugiej zaś strony droga krajowa nr 65, tzw. Trasa Generalska. Ulica Narodowych Sił Zbrojnych, przy której wybudowany zostanie Outlet Center, leży pomiędzy tymi dwiema drogami, a także w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego. Także tutaj łatwo więc będzie można dojechać własnym samochodem, jak i autobusem – jedna z linii, nr 24, ma swój przystanek końcowy na terenie parku handlowego, którego częścią będzie Outlet Center – twierdzi dyrektor ds. powierzchni komercyjnych Outlet Center Retail Management SA.

Obiekty Outlet Center będą miały też kilka innych atutów, które jeszcze bardziej zwiększą ich atrakcyjność zarówno w oczach klientów, jak i samych najemców.

– Musimy wspomnieć o kolejnym atucie naszych lokalizacji: w każdym z miast Outlet Center pojawi się obok istniejących już obiektów w miejscach, które są już postrzegane przez mieszkańców jako przestrzeń handlowa i generują duży ruch klientów. W Lublinie powstaje obok funkcjonującej już Castoramy, natomiast w Białymstoku będzie częścią większego parku handlowego, w skład którego wchodzą już teraz market budowlany Castorama, dyskont spożywczy Biedronka i stacja paliw Lotos, wkrótce ruszającej budowy wielkopowierzchniowego salonu meblowego Agata Meble oraz Outlet Center. Dokładamy starań, by obydwa budynki stanowiły przestrzeń atrakcyjną dla klienta, by były ciekawe zarówno z zewnątrz jak i w środku, by klientom robiącym u nas zakupy stworzyć unikalną atmosferę, sprzyjającą robieniu zakupów. Obydwa budynki starannie projektujemy i warto dodać, że obydwa będą posiadać certyfikaty BREEAM – dodaje Bartłomiej Wójtowicz.

Projekty Outlet Center zostaną zaprezentowane podczas Shopping Center Forum 2014 na stoisku 6.5. Więcej szczegółów na temat SCF 2014 Fall Edition znajduje się TUTAJ.

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016