W każdej minucie na świecie skanowanych jest ok. 3,5 mln kodów kresowych

Kod kreskowy

Kod kreskowy obchodzi swoje 40. urodziny. Pierwszy raz został zeskanowany 26 czerwca 1974 roku. 40 lat później każdego dnia skanowanych jest ponad 5 miliardów produktów na całym świecie.

W każdej minucie doby na całym świecie skanowanych jest 3 472 222 kodów kresowych. To aż 5 miliardów „piknięć” dziennie. Taką liczbą produktów można by obdarować 4/5 ludności świata, czyli na przykład każdego obywatela Azji i Europy. Aby zobrazować ogrom operacji biznesowych, do których wykorzystywany jest kod kreskowy, liczbę tę należałoby jednak co najmniej podwoić. Przesyłanie towarów, przyjęcia i wydania z magazynów, sprawdzanie ilości stanów i wiele innych czynności bez kodów pochłaniałyby wielokrotnie więcej czasu.

Implementacja systemu kodów kreskowych do biznesu pochłonęła ogromne sumy. Szacuje się, że łączny budżet potrzebny na wyposażenie producentów i placówek handlowych w nowy sprzęt obsługujący kody kreskowe przekroczył 200 milionów dolarów. To niemal tyle, co budżet Pentagonu. Według Fundacji Pro Test poniesione koszty zwróciły się jednak w ciągu kilku lat.

Do tej pory kod kreskowy służył głównie producentom i sprzedawcom. Dla konsumentów czarne kreski z ciągiem cyfr widniejące na towarach były czarną magią. Ale dzisiejsza technologia sprawia, że informacje z kodów kreskowych mogą odczytywać wszyscy konsumenci za pomocą smartfonów. Kod służy już nie tylko do odczytywania cen, ale także stał się narzędziem wykorzystywanym w promocjach i rabatach przyznawanych klientom przez firmy.

Dokładnie 26 czerwca 1974 roku w supermarkecie Marsh w Troy (Ohio, USA) zeskanowany został pierwszy kod kreskowy.

Reklama

SCF 2017 Spring 1-15.12.2016