Rosyjski rynek dóbr luksusowych w odwrocie

GUM, luksusowe centrum handlowe w centrum Moskwy, Shutterstock

GUM, luksusowe centrum handlowe w centrum Moskwy, Shutterstock

W tym roku Rosjanie wydadzą na dobra luksusowe o ok. 300 mln euro mniej, niż przed rokiem. To spadek o 5 proc. – tak wynika z szacunków przedstawionych przez Fundację Altagamma, która zrzesza najbardziej luksusowe włoskie marki.

W ubiegłym roku Rosjanie wydali na dobra luksusowe aż 5,8 mld euro, czyli o 5 proc. więcej niż w 2012 roku. Powtórki tego wyniku nie należy się jednak spodziewać. Od początku roku wydatki Rosjan na luksusowe produkty spadły o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku. W opinii ekspertów Fundacji Altagamma, w całym 2014 roku spadek wyniesie od 4 do 6 proc.

– Niższe wydatki na dobra luksusowe to przede wszystkim efekt pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w Rosji. Kryzys polityczny związany z konfliktem na Ukrainie również nie pozostaje bez znaczenia. W dłuższej perspektywie to jednak kruchość i niestabilność rosyjskiej gospodarki jest największym problemem. Sytuacja może ulec poprawie w związku z przystąpieniem Rosji do WTO, choć cła na luksusowe produkty i tak nie ulegną obniżeniu aż do 2017 roku – komentuje Armando Branchini, wiceprezes Fundacji Altagamma.

Odbija się to negatywnie nie tylko na właścicielach luksusowych sklepów w samej Rosji, ale również na detalistach z innych krajów. Jak wynika z danych międzynarodowej firmy Global Blue, tylko w pierwszych pięciu miesiącach tego roku, rosyjscy konsumenci wydali we Włoszech i Francji o prawie 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2013. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W tych krajach Rosjanie wydali o prawie 16 i 20 proc. mniej niż przed rokiem.

 

 

Reklama

ORF 2016 FALL Semahead – 16-31.10.2016