Opinia: smartfony stają się doradcami klientów

Płatność mobilna

Klienci centrów handlowych coraz częściej oczekują, że na terenie obiektu który odwiedzają, będzie dostępny bezpłatny internet mobilny. Udostępnienie takiej usługi jest dużym ułatwieniem, jednak warto przemyśleć w jaki sposób uruchomić to narzędzie, by przynosiło korzyści nie tylko zarządcy centrum handlowego, ale także najemcom.

Nie można zaprzeczyć temu, iż większość odwiedzających nas klientów posiada urządzenie mobilne, łączące się z internetem. Dla przykładu – liczba wejść na naszą stronę www z urządzeń mobilnych zwiększyła się na przestrzeni roku (2013 do 2014) o ponad 2 razy – w ubiegłym roku z naszymi serwisami internetowymi przez urządzenia przenośne logowała się aż ¼ wszystkich użytkowników. To rozwiązanie jest dużym ułatwieniem dla klientów, którzy w trakcie zakupów mogą np. zajrzeć na portale społecznościowe, skrzynkę mailową etc.

W praktyce niestety również często zdarza się, że udostępnienie sieci powoduje, iż klienci stojąc przy sklepowej półce, korzystają z internetowych porównywarek cen czy szukają innych informacji na temat produktów, które zamierzają kupić. Przez to najemcy mogą być narażeni na straty, gdyż klient zamiast zakupić swój towar w sklepie stacjonarnym, zdecyduje się nabyć go np. w sklepie internetowym.

Mobilne doradztwo

Rola doradcy klienta przechodzi ze sprzedawcy na smartfon czy inne urządzenie mobilne i sprzedawca ma zdecydowanie mniejszą możliwość oddziaływania na klienta. Przez to może zmniejszać się wskaźnik konwersji, co z kolei może powodować w efekcie mniejsze obroty najemców i ich niższą satysfakcję z prowadzenia działalności gospodarczej w obiekcie.

W Gemini Park Tarnów udostępniamy darmowy sygnał sieci internetowej jedynie w strefie food court, aby klienci spożywając posiłek mieli możliwość swobodnego przeglądania stron www. Nie dysponujemy jednak łączem, które pozwalałoby na swobodną pracę czy przesyłanie bardzo dużo ważących plików. Część z naszych najemców, m.in. właśnie restauracja KFC, udostępnia swoje własne łącze również bezpłatnie do dyspozycji klientów, z reguły jednak najemcy korzystają ze swoich łącz internetowych do celów służbowych i są one chronione hasłem.

To, co jest w naszym odczuciu najważniejsze – i to nad czym obecnie pracujemy – to skonstruowanie takiego systemu sieci bezprzewodowej, by mógł on służyć nie tylko klientom, ale również zarządcy obiektu oraz najemcom do celów promocyjnych i marketingowych.

Rozszerzyć zakres wi-fi

Planujemy utrzymanie bezpłatnego dostępu do internetu, ale jedną z koncepcji jest np. konieczność zalogowania do usługi poprzez wewnętrzną stronę internetową. Na niej mogłyby również pojawiać się od razu reklamy czy promocje oferowane przez dostępne u nas sklepy, tak, by klient od razu miał styczność z naszym komunikatem, a nie np. z wspomnianymi już wcześniej internetowymi porównywarkami cen.

Oczywiście w zakresie projektowania tego nowego rozwiązania konsultujemy się także z naszymi najemcami, chcemy jednak również uniknąć sytuacji, w których to oni zechcieliby „zaoszczędzić” na swoich łączach, podłączając się i korzystając w celach służbowych z internetu zapewnianego przez zarządcę obiektu. Kiedy tylko dopracujemy tego typu program, z pewnością zakres usługi wi-fi zostanie rozszerzony na wszystkie miejsca w obiekcie, po których porusza się klient.

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, optymalna i pożądana przez odwiedzających centra handlowe i korzystających z sieci przepustowość to ok. 8-10 Mb/s w przypadku pobierania plików, oraz 4 MB/s podczas uploadowania. Taka prędkość sygnału pozwala na swobodne i szybkie surfowanie po zasobach internetu.

15 tys. zł za wi-fi w centrum handlowym

Trzeba jednak pamiętać, że wielu zarządców jednak montowało swoje systemy kilka lat temu i w chwili obecnej mają one parametry nieco niższe niż pożądane, niedopasowane do aktualnych możliwości technologicznych. Dlatego też, naszym zdaniem, zarządca obiektu przynajmniej raz na 5 lat powinien zweryfikować, czy oferowana przez niego infrastruktura sieciowa spełnia oczekiwania odwiedzających go klientów.

Koszt instalacji oczywiście uzależniony jest od przepustowości łącza a także od powierzchni, jaką chcemy nim objąć. Z naszych doświadczeń wynika, że szacunkowy koszt modernizacji sieci wi-fi w obiekcie handlowym liczącym ok. 40 tys. mkw. to około 10-15 tysięcy złotych.

Dalsza cena uzależniona jest od ustalonej miesięcznej stawki abonamentowej oraz eksploatacyjnej. Ponieważ wychodzimy z założenia, że ogólnodostępne łącze internetowe to coś, co służy wszystkim klientom oraz wszystkim najemcom, rozliczane jest ono comiesięcznie w ramach opłat za części wspólne, której wysokość ustalana jest przed podpisaniem umowy i zależy od wielkości oraz charakteru danego lokalu.

Autorem tekstu jest Zbigniew Nowak, dyrektor Centrum Handlowego Gemini Park Tarnów.

Reklama

ORF 2016 Fall – 16-31.10.2016