Sklep zlokalizowany będzie na 29-hektarowym terenie między ul. Nasutowską, a wiaduktem prowadzącym do giełdy w Elizówce. Według planu będzie miał ponad 30 tys. mkw. powierzchni i – jak zapowiadają inwestorzy – będzie jednym z największych w Polsce.
Ikea będzie częścią kompleksu obiektów handlowych o powierzchni 76 tys. mkw., w obrębie którego mieścić ma się około 200 innych sklepów. Dla kupujących zostanie przygotowanych 4,2 tys. miejsc parkingowych. W lubelskim sklepie zatrudnienie znajdzie ok. 250 osób. Szwedzki koncern już podjął współpracę z kilkunastoma dekoratorami i projektantami.

W planach koncernu znalazła się również przebudowa układu drogowego, tak aby główny wjazd do sklepu mógł być zlokalizowany od strony al. Spółdzielczości Pracy.

Ikea swoją działalność rozpoczęła w 1943 roku w wiosce Agunnaryd w Szwecji. Jej założycielem jest Ingvar Kamprad, a na pomysł otwarcia pierwszego sklepu wpadł mając tylko 17 lat. Od tamtego czasu Grupa Ikea stała się globalnym przedsiębiorstwem, które zatrudnia 123 000 współpracowników w 25 krajach i osiąga roczną sprzedaż w wysokości ponad 21,5 miliardów euro. Pod koniec 2009 roku na świecie istniało 267 sklepów tej sieci. Ikea ma 31 biur sprzedaży w 26 krajach. Od początku lat 90. szwedzka grupa zainwestowała w Polsce około 5 mld zł. Plan na najbliższe pięć lat – jak informował Retailnet.pl – to kolejne 5–6 mld zł.

Ikea ma w Polsce obecnie osiem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 16 milionów klientów. Ponadto, poprzez firmę Inter Ikea Centre Polska, buduje i zarządza sześcioma Parkami Handlowymi. W Polsce, poza Lublinem, planowane jest otwarcie kolejnych sklepów Ikea w Bydgoszczy, a także w Rzeszowie i Częstochowie.