– Spadek aktywności w pierwszym kwartale nie jest niespodzianką, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę znaczące ożywienie rynku w czwartym kwartale 2009 roku, kiedy to inwestorzy starali się ulokować kapitał przed końcem roku. Na europejskich rynkach inwestycyjnych wspomniana praktyka jest niemalże tradycją w tym okresie roku – komentuje Magali Marton, dyrektor ds. badań CEME (Europy Kontynentalnej oraz Bliskiego Wschodu). – Jeśli spojrzymy na tę sytuację z szerszej perspektywy, zauważymy, że uśredniona wysokość inwestycji w przeciągu ostatnich czterech kwartałów wzrosła o 10 proc. – z 15,3 miliarda euro do 16,9 miliarda euro, podkreślając tym samym stopniową poprawę sytuacji gospodarczej na rynkach europejskich – dodaje.

Około dwie trzecie całej działalności inwestycyjnej przypada na trzy duże rynki – Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji, przy czym to właśnie w Niemczech odnotowano największy, 40-proc. wzrost w jednym kwartale – z 3,1 miliarda euro do 4,3 miliarda euro. Dla porównania, wolumen inwestycji w Wielkiej Brytanii (4 miliardy euro, 56 proc. spadek kwartał do kwartału) oraz Francji (2,4 miliarda euro, 42 proc. spadek kwartał do kwartału) był niższy, co jest dowodem zarówno na wzmożoną ostrożność inwestorów, jak i ogólny brak zasobów na rynku. W krajach skandynawskich rynek charakteryzuje dużą dynamiką z 64 proc. wzrostem inwestycji z kwartału na kwartał, osiągając wartość 2,6 miliarda euro.

– Chociaż inwestorzy przejawiają rosnący optymizm, faktem pozostaje niechęć do podejmowania ryzyka wszechobecna w całej Europie. Inwestorzy skupiają swoje działania wokół rynków krajowych, poszukując przede wszystkim najlepszych aktywów na głównych rynkach – uważa Magali Marton.
Wielu inwestorów wstrzymuje się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji, co jest związane ze słabością rynku zwianego z najmem oraz niepewnością odnośnie dalszej poprawy sytuacji gospodarczej. Rosnące zadłużenie z tytułu refinansowania, otworzy za kilka lat dotychczas nieznanym na rynku inwestorom niedostępne dotychczas możliwości przy nabywaniu nieruchomości.