Nowa Galeria MM o powierzchni prawie 37 tys. mkw. ma zostać oddana do użytku w ostatnim kwartale 2011 roku. Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 150 mln zł. Od parteru do drugiego piętra będą sklepy, kawiarnie i restauracje, na poziomie -1 delikatesy i drogerie, na trzecim i czwartym biura, a na kondygnacjach -2 i -3 parking na 280 samochodów, 15 metrów poniżej poziomu ul. Św. Marcin. Przechodząc przez galerię, będzie można skracać sobie drogę ze Św. Marcina na Marcinkowskiego i odwrotnie.

Budynek ze szkła i naturalnego kamienia zaprojektowało poznańskie Studio ADS, projektanci m.in. Starego Browaru, Port Lotniczy Poznań-Ławica czy Galeria Handlowa Cuprum Arena w Lubinie na Dolnym Śląsku. Inwestorem jest spółka Galeria MM SPV, której udziałowcami są: Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Galeria Poznań MM oraz Ataner Sp. z o.o. – wiodący poznański deweloper, który jest głównym udziałowcem i jednocześnie realizatorem całego przedsięwzięcia. Komercjalizację prowadzi agencja Cushman & Wakefi eld. Zakończenie budowy zaplanowano na IV kwartał 2011 r.

Studio ADS pokonało pięć innych koncepcji w konkursie, który rozstrzygnięto na początku 2008 roku. Komisji konkursowej przewodniczył architekt miejski Andrzej Nowak. – Ten projekt jest inny niż ten, który zatwierdziliśmy w pozwoleniu na budowę. To kwestia estetyczna, ale moim zdaniem zmiany autorskie poszły za daleko – komentuje. Elewacja Galerii MM nie podoba się też Jarosławowi Trybusiowi, krytykowi architektury: – To bardzo dobra wiadomość, że coś w miejscu tego dziadostwa powstanie, ale ten projekt nie jest najlepszy. Mamy tu kontrast – pocięta, nierówna elewacja i szkło. Taka powierzchowna dekonstrukcja może byłaby ciekawa, ale siedem lat temu. Ryszard Szulc, prezes Atanera: – Elewacja to wizja architektów. Skoro uważają, że takie rozwiązanie będzie lepsze, to ja im wierzę. Opieram się na ich fachowej wiedzy i doświadczeniu. Konkurs to tylko wytyczne. Moim zdaniem ta nowa wersja jest bardziej dynamiczna.