Jak podaje Współczesna, rozmowy na temat wykupu gruntów pod inwestycję toczą się z właścicielami ziemi w gminie Choroszcz – przy na trasie Białystok – Choroszcz, ale rozważana jest także lokalizacja w Markowszczyźnie w sąsiedniej gminie Turośń Kościelna. Markowszczyzna dysponuje 35 ha terenem z planem zagospodarowania przestrzennego, obok którego ma przebiegać droga nr 19 i południowa obwodnica Białegostoku.

Informację potwierdza wójt gminy Turośń Kościelna, Andrzej Jurczak, który przyznaje, że urzędu gminy zgłosiło się już biuro nieruchomości reprezentujące sieć Ikea. Poszukiwało ono gruntów zlokalizowanych na zachód od Białegostoku i niedaleko "szosy warszawskiej”.

Białystok jest 300-tysięcznym miastem i jak twierdzi rzeczniczka prasowa Ikea Aleksandra Sikora, trudno nie zauważyć, że jest to ważne inwestycyjnie miejsce.

Ikea to szwedzka sieć sklepów wielkopowierzchniowych, oferująca asortyment produktów wyposażenia wnętrz, proponując kompletne rozwiązania. Swoje produkty oferuje w stosunkowo niskich cenach, czym przyciąga klientów. Firma deklaruje, że niskie ceny to podstawa, począwszy od rozwoju produktu i zakupów, do sposobu sprzedaży w salonach na całym świecie. Swoje produkty kupuje od ponad 1300 dostawców w ponad 50 krajach. W 2009 roku sklepy Ikea odwiedziło 590 millionów klientów.

Ikea swoją działalność rozpoczęła w 1943 roku w wiosce Agunnaryd w Szwecji. Jej założycielem jest Ingvar Kamprad. W ciągu ponad sześciu dekad, z niewielkiej firmy stała sie globalnym przedsięwzięciem.