Wyniki corocznego raportu pokazują, że jest to największy globalny spadek czynszów za powierzchnie handlowe w całej 24-letniej historii badań. Jedynie 18 proc. z analizowanych lokalizacji odnotowało wzrost czynszów.

Najdroższą ulicą handlową w Polsce pozostał warszawski Nowy Świat, zajmując 38. pozycję (37 pozycja w 2008 r.) z rocznym czynszem 1008 EUR/mkw. Oznacza to wzrost czynszów o 2,4 proc. Inne główne ulice handlowe w Polsce, z czynszami za najlepsze lokalizacje, to: Gdynia – ul. Świętojańska – roczny czynsz 432 EUR/mkw. (spadek czynszów o 10 proc.); Katowice – ul. 3 Maja – roczny czynsz 780 EUR/mkw. (0 proc.); Kraków – ul. Floriańska – roczny czynsz 924 EUR/mkw. (wzrost czynszów o 2,7 proc., największy w kraju); Łódź – ul. Piotrkowska – roczny czynsz 360 EUR/mkw. (spadek czynszów o 11,8 proc.); Poznań – ul. Półwiejska – roczny czynsz 696 EUR/mkw. (spadek czynszów o 3,3 proc.); Szczecin – Al. Niepodległości – roczny czynsz 444 EUR/mkw. (spadek czynszów o 11,9 proc.); Warszawa – ul. Chmielna – roczny czynsz 984 EUR/mkw. (spadek czynszów o 3,5 proc.); Warszawa – ul. Marszałkowska – roczny czynsz 756 EUR/mkw. (0 proc.); Warszawa – Al. Jerozolimskie – roczny czynsz 600 EUR/mkw. (0 proc.); Wrocław – ul. Świdnicka – roczny czynsz 624 EUR/mkw. (spadek czynszów o 5,5 proc.).

– Globalny kryzys finansowy weryfikuje potencjał rozwoju głównych ulic handlowych w Polsce, które dostosowują swoją ofertę do oczekiwań i potrzeb konsumentów. Lekki trend spadkowy w zakresie czynszów spowodowany jest zmianami profilu działalności sklepów, wzrostem znaczenia gastronomii oraz spadkiem popytu ze strony sektora usług finansowych – komentuje wyniki raportu Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w polskim biurze Cushman & Wakefield. – Niedobór powierzchni handlowej w połączeniu z intensywnym ruchem pieszym sprawia, że zainteresowanie najemców i deweloperów tymi lokalizacjami nie słabnie, co przyczynia się do niskiego poziomu pustostanów, utrzymaniu silnego popytu i stosunkowo stabilnych czynszów. Czynnikiem podnoszącym atrakcyjność głównych ulic handlowych są również projekty rewitalizacji przestrzeni miejskiej systematycznie wdrażane we wszystkich większych aglomeracjach – dodaje.

Większość z dziesięciu najdroższych ulic świata wykazała spadki czynszów za najlepsze powierzchnie bądź utrzymała obecny poziom, co spowodowane było ograniczeniem planów ekspansji przez handlowców. Nowojorska Piąta Aleja, gdzie najemcy muszą się liczyć z czynszami w wysokości 1700 dolarów amerykańskich za stopę kwadratową rocznie (13.027 EUR/mkw./rok), co stanowi spadek o 8,1 proc. w stosunku do 2008 r., pozostaje jednak najdroższą ulicą świata, niezmiennie od ośmiu lat. Dzielnica Causeway Bay w Hong Kongu oraz Pola Elizejskie w Paryżu zachowały odpowiednio drugie i trzecie miejsce w rankingu. Największy skok w rankingu (z 12 na 9 miejsce, przy wzroście czynszów o 7,1 proc.) jest udziałem ulicy Kaufingerstrasse w Monachium, w Niemczech. Ulica Grafton Street w Dublinie, w Irlandii z kolei odnotowała największy spadek w pierwszej dziesiątce, przesuwając się z piątej na ósmą pozycję, ze spadkiem czynszów na poziomie 22,5 proc.

W ujęciu globalnym największy wzrost czynszów zaobserwowano w Sao Paulo, w Brazylii. Przy Alameda Lorena oraz Iguatemi czynsze wzrosły odpowiednio o 111 proc. oraz 79,3 proc. W regionie Azji Pacyfiku – w New Delhi, w Indiach ulica Basant Lok odnotowała największy wzrost na poziomie 79,1 proc., w Europie natomiast czynsze przy ulicy Rue St Catherine w Bordeaux, we Francji zwiększyły się o 17,6 proc. Największe spadki czynszów w ujęciu globalnym odnotowano przy ulicy Colaba Causeway w Mumbaju (63,5 proc.). W rejonie obu Ameryk – w Rio de Janeiro czynsze przy Sao Conrado Fashion Mall obniżyły się o 53,4 proc., a w Europie, w Bukareszcie przy Calea Victoriei o 48,1 proc.